Zakázané značky na přání ve Velké Británii: vadí i sex, drogy nebo náboženství

Patrně už brzy si budete moci vybrat značku dle svých představ i u nás. Možnosti ale nebudou nekonečné, podívejte se na část těch zakázaných v Británii.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Zakázané značky na přání ve Velké Británii: vadí i sex, drogy nebo náboženství

19.10.2012 | Petr Miler | Přidat příspěvek

Zakázané značky na přání ve Velké Británii: vadí i sex, drogy nebo náboženství

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Patrně už brzy si budete moci vybrat značku dle svých představ i u nás. Možnosti ale nebudou nekonečné, podívejte se na část těch zakázaných v Británii.

O tom, že si i u nás budete moci konečně „zkrášlit” auto registrační značkou na přání, jsme vás informovali již koncem května. Vláda sice tehdy ústy premiéra a ministra vnitra udělala ze všech lidí, kteří jim za podobnou možnost přisypou peníze do státní kasy, blbce, ale tím se znovu zabývat nebudeme. Dodáme jen, že patřičná novela zákona ještě neprošla parlamentem ani rukama prezidenta, stále ale platí, že je očekáváno jeho hladké schválení.

Dnes se na věc podíváme z trochu jiného úhlu - skrze jedno úskalí této možnosti, se kterým již mají četné zkušenosti ve Velké Británii, kde je podobná možnost k dispozici už pěknou řádku let. Jde o omezení možností volby nápisu na vlastní značce s ohledem na jeho možnou urážlivost.

To je pochopitelně ožehavé téma, a to z mnoha důvodů. Prvním je, co je vlastně urážlivé. Kde začíná a končí hranice toho, co někdo může vnímat jako problém? Že vám stát nedovolí dát si na auto značku SMRT FÍZLŮM (nebo její vizuální obdobu obsahující nějaké to číslo) je více než pravděpodobné, stejně jako RZ obsahující vulgární slova či rozličné posměšky (návrh českého zákona hovoří konkrétně o tom, že „úřad registrační značku na přání přidělí, pokud neobsahuje hanlivé nebo pohoršující výrazy, text podněcující k nenávisti k některému národu, rase, etnické skupině, náboženství, třídě nebo jiné skupině osob, název nebo zkratku orgánu veřejné moci nebo státu.”). Ale jsou tu také výrazy, které jsou prostě slovy a konkrétní význam jim přikládáme sami.

V Británii jsou vzhledem ke své nekonečné politické korektnosti hodně striktní a nedivili bychom se, kdyby tamním řidičům někdo nedovolil ani dát si na auto slovo BLACK, třebaže by se majitel jmenoval Joe Black. Ostatně i to naznačuje přiložený seznam vybraných zakázaných značek, jenž tento týden zveřejnila britská Driver and Vehicle Licensing Agency (DVLA), která se dlouhodobě potýká s tím, co všechno nedovolit (jak britské...). Mezi slovy, která si majitelé nemohli dát na auto, tak najdete třeba i BOMB (bomba), KORAAN (korán) nebo MARTYR (mučedník), což nejsou vyloženě problematické výrazy. Nehodila se ale ani značka DRUNK (opilec), HEROIN nebo NOB (pravděpodobně ve smyslu boháč, snob).

Druhou věcí je, že není snadné vždy poznat, co má značka vůbec znamenat. V Británii (a je možné, že se bude týkat i nás, i když původní návrh zákona tak nestojí), totiž není možné vytvořit si značku pouze z písmen, musí obsahovat také nějaké číslo. K tomu britské značky nemají jedinou předepsanou formu vyráběnou státem najatou firmou, mohou se lišit, a to i fontem (ač ten předepsán je, vždy úplně stejný prostě není) a vzdáleností jednotlivých znaků. Snadno se tak z kombinace číslic stanou písmena nebo z číslic písmena, zdálky to někdy ani nemáte šanci poznat.

Třeba 12 tak snadno vytvoří R, 13 udělá D nebo B, 5 bývá často písmeno S, 6 nahradí Céčko nebo Géčko a tak podobně. K tomu je pochopitelně možné vynechat některé samohlásky a slovo stejně působí jak má. Ve výsledku tak mezi zakázanými značkami najdeme i zdánlivě neškodnou kombinaci PE12VRT, což značí PERVRT neboli pervert, zvrhlík. A to není vše, písmena číslice lze také číst v jejich fonetickém znění a vytvořit z nich celá slova (typicky U - you, R - are, O - ou, 2 - too, 8 - cokoli ve znění eight apod.) a to všechno kombinovat. Tím můžete dojít k už hodně komplikovaným formám. Známé jsou ze světa například značky UR25LO - you are too slow, jsi příliš pomalý, CUL8TR - see you later, uvidíme se později apod. Dopátrat se tak někdy i skutečně zvrhlého záměru majitele není snadné.

DVLA proto konstatuje, že všechny žádosti o tzv. „custom license plates” nebo „number plates” prověřují lidé, neboť neexistuje program, který by dokázal toto vše postihnout (to ale neznamená, že si české ministerstvo nezadá jeho výrobu u spřátelené IT firmy za pár miliard korun...). Přesto ale i Britům mnohdy unikne nějaká zvrácenost původního majitelova návrhu, a na silnicích se tak objevují (podle reakcí čtenářů Auto Expressu) třeba značky PEN15 - penis, pochopitelně.

Dá se tedy očekávat, že po zavedení stejné možnosti v České republice bude na silnicích alespoň chvíli poněkud divočeji. Také česká norma jistě počítá s omezováním volby majitele auta s ohledem na možnou urážlivost apod., ale dozajista nebere v potaz všechny výše uvedené vychytávky. Navíc nemusí jít jen o česká slova, s tím by jistě mělli v opačném gardu problém i Britové. Vsadíme se, že značka jako H0V4DO by na Ostovech nikomu nepřišla podezřelá. Stejně jako české úřednici na magistrátu asi nebude podivná kombinace PI550NU - piss on you, snad netřeba překládat.

Níže pro představu uvádíme publikovaný seznam zamítnutých RZ na přání od DVLA, který jsme se pokusili rozklíčovat a přidat i český překlad (pokud nám to slušnost dovolila). Někdy si ale nejsme jisti, o jaké slovo mělo jít (může jít i o velmi hovorový výraz nebo komplikovanou formu) - pokud u některého z nich budete vědět, doplňte nás prosím v diskuzi.


Zakázané značky na přání ve Velké Británii: vadí i sex, drogy nebo náboženství - 1 - Aston Martin A 007 SPYZakázané značky na přání ve Velké Británii: vadí i sex, drogy nebo náboženství - 2 - Aston Martin DBS U B16 PENI5Zakázané značky na přání ve Velké Británii: vadí i sex, drogy nebo náboženství - 3 - Aston Martin DBS U R 25LOW
Značky na přání mohou mít někdy opravdu stupidní podobu, může s nimi ale být i legrace...

Vybrané značky na přání zakázané britskou DVLA

13 OMB - BOMB - bomba
2 HAG - SHAG - to si najděte sami
AB13 ORT - patrně ve smyslu ABORT - portat
AD13 CTS - ADDICTS - závisláci
HE13 REW - HEBREW - hebrejština
2 LUT - SLUT - řekněme coura (ale dá se i jinak)
CR12 PLE - CRIPPLE - mrzák
2 PEW - SPEW - zvracet
AS62 OLE - ASSHOLE - řekněme kretén
DR12 UGS - DRUGS - drogy
FF12 TUS - ?
BU62 GER - ?
DR12 UNK - DRUNK - opilec
PA12 EDO - patrně kvůli podobnosti s PEDO/PAEDO - pedofil
HE12 OIN - HEROIN
JE12 KOF - JERK OFF - to si najděte sami
MA12 TYR - MRTYR - mučedník
MU12 DER - MURDER - vražda
NA12 ZEE - patrně ve smyslu NAZI - nacista
PE12 VRT - PERVERT - zvrhlík
TO62 SER - ?
KO12 AAN - KORAN
SC12 OTM - SCROTUM - šourek
LE61 ESS - ?
LU61 FER - LUCIFER
ST12 OKE - STROKE - patrně ve smyslu mrtvice
TE12 ROR - TERROR - teror
TH12 EAT - THREAT - hrozba
SH12 HED - zřejmě ve smyslu SHRED - rozřezat
FA61 - zřejmě ve smyslu FASI, FASCIST - fašista
NO13 - NOB - patrně ve smyslu snob
RU13 BUM - zřejmě RUB BUM - najděte si
LE12 ZER - ?

Zdroj: Auto Express

Petr Miler

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše