Dvě děti se před 41 lety postaraly o nález století, ve stodole našly pod zemí Ferrari

Až se vaše děti budou vrtat v zemi za domem, možná je raději nechte, mohou objevit skutečný poklad. Tento má velmi pozoruhodnou historii.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Dvě děti se před 41 lety postaraly o nález století, ve stodole našly pod zemí Ferrari

19.5.2019 | Mirek Mazal

Dvě děti se před 41 lety postaraly o nález století, ve stodole našly pod zemí Ferrari

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Až se vaše děti budou vrtat v zemi za domem, možná je raději nechte, mohou objevit skutečný poklad. Tento má velmi pozoruhodnou historii.

Na americkém kontinentu si bůh ví proč oblíbili zakopávání aut pod zem. V Mexiku bude ještě 49 let čekat vůz na výherce loterii a z historického hlediska se to nestane poprvé. Z podobných pohnutek skončilo pod zemí auto v americké Tulse, kde půlstoletí vyčkávalo na sluneční svit od roku 1957. A nedopadlo úplně slavně.

Auto se ale pod povrch Země může dostat i z jiných pohnutek, jak jsme si kdysi ukázali na jednom britském případu. Podobná, ale z hlediska objeveného „pokladu” podstatně zajímavější kauza se stala znovu za Atlantikem v roce 1978. Tehdy se mladá rodina přistěhovala do nového domova v ulici 1137 West 119th Street na jihozápadním okraji Los Angeles. Dva synové si užívali venkovského prostředí a každý den vymýšleli novou zábavu, než je napadlo začít vrtat se v zemi.

Jednoho dne děti zaujala hliněná podlaha stodoly, a tak do ní začaly dolovat díry. Rodiče z toho nebyli nadšení a klukům to zakázali. Bratři ale zákazu naštěstí nedbali a kopali stále hlouběji, až narazili na něco zvláštního. Dostali se najednou k pevnému podkladu, což jejich nadšení pro průzkum jen prohloubilo. Dětské představy o nalezeném pokladu plném zlaťáků kupodivu nebyly daleko od pravdy - pod vrstvami trávy a zeminy narazili na něco připomínající střechu automobilu. Máma s tátou tomu nemohli uvěřit, a tak raději zavolali policii, aby případ vzala do svých rukou

Přivolaní policisté potvrdili, že jde o horní část vozidla, proto vydali příkaz vše prozkoumat, neboť očekávali souvislost se zločinem. Na dvůr rodinného obydlí tak najely bagry, které pod dozorem vyšetřovatelů Joea Sabasa a Lenny Carrolové vykopaly z písečného podloží kovově zelené Ferrari Dino 246 GTS s číslem šasí 07862. Podle dobového tisku, který se kauze věnoval, vykouklo z pod hlíny Dino v „překvapivě dobrém stavu” vybavené příplatkovými disky Campagnolo a sedadly z modelu Daytona.

Vyšetřovatelé podle registrační značky 832 LJQ zjistili, že auto koupil v roce 1974 Rosendo Cruz z Alhambry v Kalifornii. Dne 7. prosince téhož roku informoval Cruz policii o ukradení vozidla a založená složka byla vedena ve spisu uloženém na policejní stanici v Los Angeles. Případ nevyřešili, odložili jej a pojišťovna Farmers Insurance Group vyplatila škodu pojištěnému majiteli - dostal 22 500 dolarů (dnešním kurzem 518 000 Kč, při zohlednění inflace asi pětkrát tolik).

Ani poté ale nikdo nevěděl, jak se Dino mohlo ocitnout v sevření zeminy. Dům si tehdy v roce 1974 pronajali nájemníci na tři měsíce, ale sousedé si nikdy nevšimli žádných výkopových prací. Detektiv Sabas se nenechal odradit, protože auto někdo před zakopáním provizorně ošetřil. Sací potrubí bylo zacpáno ručníky a některé části pokrývala fólie, jako by si někdo auto nechal na později. Bylo to podezřelé, ale ani jedna z jeho vyšetřovacích teorií nevedla k výsledku, okolnosti zakopání zůstávaly nejasné.

Osm let po exhumaci vraku sepsal motoristický novinář Greg Sharp článek o nalezeném Ferrari a zároveň odkryl nové skutečnosti z historie automobilu před zaparkováním pod zem. Původně si 246 GTS objednal prodejce Modern Classic Motors z Nevady, poté jako jeden z deseti kusů putovalo Dino k firmě Griswald Motors sídlící nedaleko San Francisca. V showroomu zůstalo jen dva týdny, než si pro něj přijeli pánové z obchodního zastoupení Hollywood Sports Cars, kteří ho vzali zpět na cestu dlouhou cca 644 kilometrů na místo svého dealerství. Potom si pro něj konečně přišel zákazník.

Majitelem se nestal žádný typický kupec Ferrari jako Frank Sinatra nebo William Holden, ale pan Rosendo Cruz z Alhambry. Povoláním instalatér jej koupil za 22 500 tehdejších dolarů své ženě k narozeninám. Paní stihla ujet se svým úžasným darem pouze 806 kilometrů. Osud zamíchal kartami 7. prosince 1974, kdy pár trávil večer v restauraci Brown Derby na Wilshire Boulevard u příležitosti oslavy výročí svatby. Po romantickém uvolnění zjistili, že jim Ferrari někdo z parkoviště ukradl.

Posléze bylo nalezeno pod zemí novými obyvateli nenápadného rodinného domku na kraji Los Angeles. Stačila zmínka o dobrém stavu nalezeného sporťáku a zájemci se kvůli tehdejší „mediální masáži” kolem celého případu mohli přetrhnout. Pojišťovna Farmers Insurance Group pomalu ani nestíhala odmítat předložené nabídky ke koupi - odmítala je proto, že je vzhledem ke stavu vozu považovala za nereálné.

Greg Sharp později popsal stav nálezu slovy: „Jednadvacet vrstev laku (čtrnáct základních, sedm barevných) bylo pihovatých. Koroze vyžrala v Pininfarinově karoserii rakovinné otvory a pak se rozšířila všude možně, i do elegantního koženého interiéru (hloupí zloději sice umístili ručníky mezi okna, ale skla zapomněli úplně vytáhnout). Eroze zničila kola, vlhkost zdevastovala kryty vačkového hřídele. Oba dvojité výfuky byly zaplněné bahnem, kapota motoru byla částečně rozdrcená, odnímatelná střecha samý škrábanec a rýha a čelní sklo prasklo. Vše bylo tak smutné a beznadějně špatné, že vyšetřovatel pojišťovny Tom Underwood ukončil šetření v rekordně krátkém čase. Jakákoli představa, že by někdo jiný kromě původní továrny obnovil toto Dino do něčeho, co se přiblíží původnímu stavu, se zdála absurdní.“

Telefonáty do Farmers Insurance Group přesto neustávaly a firma se obávala negativní publicity spojené se svou neochotou auto komukoli ukázat. Underwood se tedy rozhodl vše vyřešit tak, že auto veřejně vystaví a případní zájemci přijdou s nabídkami odpovídajícími jeho reálnému stavu. Kamion tedy převezl Ferrari do soukromého skladu v Pasadeně, aby ho zájemci o koupi mohli vidět naživo a osahat si jej po dobu dvou týdnů. Společnost samozřejmě očekávala náležité finanční nabídky, ale plán zkrachoval. Exponát sice byl pod zámkem, jenomže během 14 dnů lidé odcizili vše, co nebylo přišroubováno - z auta se prý pojišťovně vrátila polovina a zmizela třeba i měrka oleje.

Underwood tedy tuhle cestu vzdal a zpětně obtelefonoval několik dřívějších zájemců. Ze všech zareagoval jen mladý mechanik Brad Howard, který měl svou dílnu na Burbank Boulevardu v San Fernando Valley. Nabídl něco mezi 5 000 a 9 000 dolary (dnes 115 000 a 207 000 Kč) a oholené Ferrari spadlo do klína jemu jemu. Díky novému alternátoru jej probudil k životu, ale pak se objevil problém s pístními kroužky. Howard to nicméně s Dinem nevzdal, jeho renovaci postupně dokončil a zaregistroval zelené Ferrari Dino 246 GTS se značkou DUG UP (v překladu „vykopané”). V tomto stavu existuje dodnes.

Tohle je ovšem „oficiální” verze příběhu, existuje ještě jedna alternativa. Někteří investigativní novináři svého času tvrdili, že zloději by Ferrari potichu pohřbít nezvládli a o vše se měl postarat jeho bývalý majitel, který měl přijít o peníze a nevědět, jak se k nim rychle zase dostat. A nemělo ho napadnout nic lepšího než zahrabat cenné GTS do vypuštěného bazénu, fingovat jeho krádež a od pojišťovny chtít vyplatit náhradu. Což se skutečně stalo. Ať už ale vůz dostal pod zem kdokoli, o čtyři roky později bylo zvídavými chlapci objeveno. A jistě jen díky tomu stále jezdí.


Dvě děti se před 41 lety postaraly o nález století, ve stodole našly pod zemí Ferrari - 1 - Ferrari Dino 246 GTS zakopane USA PerexDvě děti se před 41 lety postaraly o nález století, ve stodole našly pod zemí Ferrari - 2 - Ferrari Dino 246 1974 zakopane pod zemi USA 01Dvě děti se před 41 lety postaraly o nález století, ve stodole našly pod zemí Ferrari - 3 - Ferrari Dino 246 1974 zakopane pod zemi USA 02Dvě děti se před 41 lety postaraly o nález století, ve stodole našly pod zemí Ferrari - 4 - Ferrari Dino 246 1974 zakopane pod zemi USA 03Dvě děti se před 41 lety postaraly o nález století, ve stodole našly pod zemí Ferrari - 5 - Zakopana auta pod zemi USA 19Dvě děti se před 41 lety postaraly o nález století, ve stodole našly pod zemí Ferrari - 6 - Ferrari Dino 246 1974 zakopane pod zemi USA 04Dvě děti se před 41 lety postaraly o nález století, ve stodole našly pod zemí Ferrari - 7 - Ferrari Dino 246 1974 zakopane pod zemi USA 05Dvě děti se před 41 lety postaraly o nález století, ve stodole našly pod zemí Ferrari - 8 - Ferrari Dino 246 1974 zakopane pod zemi USA 06Dvě děti se před 41 lety postaraly o nález století, ve stodole našly pod zemí Ferrari - 9 - Ferrari Dino 246 1974 zakopane pod zemi USA 07Dvě děti se před 41 lety postaraly o nález století, ve stodole našly pod zemí Ferrari - 10 - Zakopana auta pod zemi USA 21Dvě děti se před 41 lety postaraly o nález století, ve stodole našly pod zemí Ferrari - 11 - Ferrari Dino 246 1974 zakopane pod zemi USA 08Dvě děti se před 41 lety postaraly o nález století, ve stodole našly pod zemí Ferrari - 12 - Ferrari Dino 246 1974 zakopane pod zemi USA 09Dvě děti se před 41 lety postaraly o nález století, ve stodole našly pod zemí Ferrari - 13 - Ferrari Dino 246 1974 zakopane pod zemi USA 10
Pár metrů pod vrstvou hlíny se na americkém kontinentu dají najít skutečné poklady. Například Ferrari Dino 246 GTS z roku 1974 našly děti na dvorku rodinného domu v roce 1978, když... hledaly poklady. Tady jeden opravdu našly, třebaže vůz jim díky tomu do klína nespadl

Inspirace: #Mind Warehouse

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše