Hořící zem pod opuštěnou dálnicí změnila její asfalt v největší umělecké plátno světa

Katastrofa, která se odehrála v 60. letech minulého století, změnila celou oblast k nepoznání. Za oběť ji padla i část někdejší dálnice.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Hořící zem pod opuštěnou dálnicí změnila její asfalt v největší umělecké plátno světa

13.9.2019 | Mirek Mazal

Hořící zem pod opuštěnou dálnicí změnila její asfalt v největší umělecké plátno světa

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Katastrofa, která se odehrála v 60. letech minulého století, změnila celou oblast k nepoznání. Za oběť ji padla i část někdejší dálnice.

Hornické město Centralia v americké Pensylvánii opuštěné kvůli rozsáhlému podzemnímu požáru uhelných nalezišť připomíná vstup do pekla. Nerosty zde lidé těžili od poloviny 19. století, ale po více než 150 letech museli město kvůli katastrofě a z ní pramenících rizik opustit. Oblast teď prozkoumávají badatelé na straně jedné a zvědaví turisté hledající senzaci na straně druhé. Místo už není nebezpečné, oblast je však v majetku těžební společnosti, která vstup do ní preventivně zakazuje.

Území duchů protíná zhruba jednu míli dlouhý úsek dávno nepoužívané silnice, jejíž vozovka je pokryta barevnými malbami a nápisy. Místní ji proto nazývají The Graffiti Highway a je považována za největší plátno pro pouliční umělce na celém světě. Přestože je oblast uzavřená, stále se na dálnici objevují lidé hnaní touhou zanechat zde svou stopu. Policie to toleruje, na místo se poroučí jen v případě oznámených problémů.

Lokalita byla kdysi rušným centrem dolování uhlí, ale požár uhelného sloje, který vypukl přesně před 57 lety, vše změnil. Zem tu hoří dodnes a pozoruhodný úkaz bude pravděpodobně formovat přírodu ještě další dvě staletí. Poslední obyvatelé opustili svá sídla v polovině 80. let, déle jak 30 roků tu tedy nikdo nežije. Většina ulic se změnila k nepoznání, některé části však zůstávají téměř původní. A to včetně zmíněného zbytku mezistátní komunikace číslo 61 zahrazené po objevení trhliny s výpary toxických plynů.

Dnes je vzduch čistý, proto do tajemného koutu Pensylvánie vyrazil i Eric Adams. Americký fotograf byl na počmárané silnici již dříve, ale teprve nyní na něj vyrazil autem s novým Jeepem Gladiator, aby nafotil několik působivých snímků. Dojet na Graffiti Highway prý není těžké, protože stezky vyšlapané zvědavými turisty jsou dobře patrné. A s dobrým off-roadem jsou sjízdné i autem.


Hořící zem pod opuštěnou dálnicí změnila její asfalt v největší umělecké plátno světa - 1 - The Graffiti Highway v USA foto 01Hořící zem pod opuštěnou dálnicí změnila její asfalt v největší umělecké plátno světa - 2 - The Graffiti Highway v USA foto 02Hořící zem pod opuštěnou dálnicí změnila její asfalt v největší umělecké plátno světa - 3 - The Graffiti Highway v USA foto 03Hořící zem pod opuštěnou dálnicí změnila její asfalt v největší umělecké plátno světa - 4 - The Graffiti Highway v USA foto 04Hořící zem pod opuštěnou dálnicí změnila její asfalt v největší umělecké plátno světa - 5 - The Graffiti Highway v USA foto 05
Eric Adams nafotil americkou dálnici pokrytou grafitti

Hořící zem pod opuštěnou dálnicí změnila její asfalt v největší umělecké plátno světa - 6 - The Graffiti Highway v USA foto 06Hořící zem pod opuštěnou dálnicí změnila její asfalt v největší umělecké plátno světa - 7 - The Graffiti Highway v USA foto 07Hořící zem pod opuštěnou dálnicí změnila její asfalt v největší umělecké plátno světa - 8 - The Graffiti Highway v USA foto 08Hořící zem pod opuštěnou dálnicí změnila její asfalt v největší umělecké plátno světa - 9 - The Graffiti Highway v USA foto 09Hořící zem pod opuštěnou dálnicí změnila její asfalt v největší umělecké plátno světa - 10 - The Graffiti Highway v USA foto 10Hořící zem pod opuštěnou dálnicí změnila její asfalt v největší umělecké plátno světa - 11 - The Graffiti Highway v USA foto 11Hořící zem pod opuštěnou dálnicí změnila její asfalt v největší umělecké plátno světa - 12 - The Graffiti Highway v USA foto 12Hořící zem pod opuštěnou dálnicí změnila její asfalt v největší umělecké plátno světa - 13 - The Graffiti Highway v USA foto 13Hořící zem pod opuštěnou dálnicí změnila její asfalt v největší umělecké plátno světa - 14 - The Graffiti Highway v USA foto 14Hořící zem pod opuštěnou dálnicí změnila její asfalt v největší umělecké plátno světa - 15 - The Graffiti Highway v USA foto 15Hořící zem pod opuštěnou dálnicí změnila její asfalt v největší umělecké plátno světa - 16 - The Graffiti Highway v USA foto 16Hořící zem pod opuštěnou dálnicí změnila její asfalt v největší umělecké plátno světa - 17 - The Graffiti Highway v USA foto 17Hořící zem pod opuštěnou dálnicí změnila její asfalt v největší umělecké plátno světa - 18 - The Graffiti Highway v USA foto 18Hořící zem pod opuštěnou dálnicí změnila její asfalt v největší umělecké plátno světa - 19 - The Graffiti Highway v USA foto 19Hořící zem pod opuštěnou dálnicí změnila její asfalt v největší umělecké plátno světa - 20 - The Graffiti Highway v USA foto 20
Známá atrakce láká návštěvníky kvůli požáru pod povrchem a možností napsat vzkaz na asfalt, který už stěží kdy poslouží svému původnímu účelu

Zdroj: Drive Tribe

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše