Hrdina v jednom z nejmenších aut vůbec propašoval na západ před komunisty 9 lidí

Je tak prťavé, že nemá ani obvyklé dveře, právě to ovšem vojáky střežící hranice mátlo. Že by se v takovém autě mohli skrývat lidé neviditelní zvenku, nikoho ani nenapadlo.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Hrdina v jednom z nejmenších aut vůbec propašoval na západ před komunisty 9 lidí

3.10.2019 | Mirek Mazal

Hrdina v jednom z nejmenších aut vůbec propašoval na západ před komunisty 9 lidí

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Je tak prťavé, že nemá ani obvyklé dveře, právě to ovšem vojáky střežící hranice mátlo. Že by se v takovém autě mohli skrývat lidé neviditelní zvenku, nikoho ani nenapadlo.

Zcela miniaturní rozměry 2,2 metru na délku a 1,3 metru na výšku i šířku, patří jednomu z nejmenších sériově vyráběných aut vůbec, BMW Isetta. Na první pohled spíše dětská hračka má rozvor dlouhý jen metr a půl, přesto drobné vozítko hrálo důležitou roli v pašování lidí do svobodného světa během zuřící studené války. Nelegální převoz mířil z komunistického východu do Západního Berlína.

Akci připomíná krátký film The Small Escape (Malý útěk) založený na skutečných událostech roku 1964. Němec Klaus-Günter Jacobi s rodinou opustili Východní Berlín a nechali za sebou i nejlepší přátele. Jeden z nich Klause kontaktoval a požádal o pomoc s útěkem z komunistického područí. Vstřícný odpůrce komunismu se rozhodl podniknout velice nebezpečný tah, do kterého zapojil své malé BMW. Nenápadná Isetta nevzbuzovala z hlediska pašování lidí u pohraniční stráže žádné podezření, proto se stala ideálním nástrojem transportu uprchlíků přes berlínské hranice.

Klaus přišel na to, že když z vozu odstraní vzduchový filtr, rezervní kol a topení, vznikne dost velký prostor, kam se mohla schovat dospělá osoba. Záměru pomohlo i zmenšení palivové nádrže ze 13 na dva litry benzínu. Po dokončení úprav jako první ulehl do utajené schránky Manfred Koster, který se stal premiérovým zachráněným dne 23. května krátce před půlnocí.

Právě o tom pojednává krátký film níže, jen u této akce ale nezůstalo. Zprávy o úspěchu se v komunitě odpůrců režimu rychle rozšířily, proto následoval nevídaný převoz dalších osmi lidí. Pak už se informace o tom, že Isetta něco takového dokáže, dostaly i ke komunistům a další pokračování nebylo možné.

Replika modro-bílého stroje je nyní vystavena v berlínském muzeu, dnes 79letý autor celého nápadu je stále naživu a ve zvláštní expozici dokonce slouží jako průvodce. Jde tedy o výjimečnou možnost setkat se s jedním z dosud neznámých hrdinů z dob studené války.


Hrdina v jednom z nejmenších aut vůbec propašoval na západ před komunisty 9 lidí - 1 - Hrdina v BMW Isetta pomohl uteci lidem pred komunisty 01Hrdina v jednom z nejmenších aut vůbec propašoval na západ před komunisty 9 lidí - 2 - Hrdina v BMW Isetta pomohl uteci lidem pred komunisty 02Hrdina v jednom z nejmenších aut vůbec propašoval na západ před komunisty 9 lidí - 3 - Hrdina v BMW Isetta pomohl uteci lidem pred komunisty 03Hrdina v jednom z nejmenších aut vůbec propašoval na západ před komunisty 9 lidí - 4 - Hrdina v BMW Isetta pomohl uteci lidem pred komunisty 04Hrdina v jednom z nejmenších aut vůbec propašoval na západ před komunisty 9 lidí - 5 - Hrdina v BMW Isetta pomohl uteci lidem pred komunisty 05Hrdina v jednom z nejmenších aut vůbec propašoval na západ před komunisty 9 lidí - 6 - Hrdina v BMW Isetta pomohl uteci lidem pred komunisty 06Hrdina v jednom z nejmenších aut vůbec propašoval na západ před komunisty 9 lidí - 7 - Hrdina v BMW Isetta pomohl uteci lidem pred komunisty 07Hrdina v jednom z nejmenších aut vůbec propašoval na západ před komunisty 9 lidí - 8 - BMW Isetta pomohla 9 lidem na svobodu 01Hrdina v jednom z nejmenších aut vůbec propašoval na západ před komunisty 9 lidí - 9 - BMW Isetta pomohla 9 lidem na svobodu 02Hrdina v jednom z nejmenších aut vůbec propašoval na západ před komunisty 9 lidí - 10 - BMW Isetta pomohla 9 lidem na svobodu 03Hrdina v jednom z nejmenších aut vůbec propašoval na západ před komunisty 9 lidí - 11 - BMW Isetta pomohla 9 lidem na svobodu 04Hrdina v jednom z nejmenších aut vůbec propašoval na západ před komunisty 9 lidí - 12 - BMW Isetta pomohla 9 lidem na svobodu 05Hrdina v jednom z nejmenších aut vůbec propašoval na západ před komunisty 9 lidí - 13 - BMW Isetta pomohla 9 lidem na svobodu 06Hrdina v jednom z nejmenších aut vůbec propašoval na západ před komunisty 9 lidí - 14 - BMW Isetta pomohla 9 lidem na svobodu 07Hrdina v jednom z nejmenších aut vůbec propašoval na západ před komunisty 9 lidí - 15 - BMW Isetta pomohla 9 lidem na svobodu 08Hrdina v jednom z nejmenších aut vůbec propašoval na západ před komunisty 9 lidí - 16 - BMW Isetta pomohla 9 lidem na svobodu 09Hrdina v jednom z nejmenších aut vůbec propašoval na západ před komunisty 9 lidí - 17 - BMW Isetta pomohla 9 lidem na svobodu 10Hrdina v jednom z nejmenších aut vůbec propašoval na západ před komunisty 9 lidí - 18 - BMW Isetta pomohla 9 lidem na svobodu 11Hrdina v jednom z nejmenších aut vůbec propašoval na západ před komunisty 9 lidí - 19 - BMW Isetta pomohla 9 lidem na svobodu 12
BMW Isetta nevypadá jako vhodný automobil pro pašeráky lidí. Právě to ale pomohlo k tou, že se něčím takovým stala a vysvobodilo 9 lidi z východního sektoru Berlína

Zdroj: BMW

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše