Jedno z nejvzácnějších Porsche našli v tomto stavu, dnes je k nepoznání

Bývá až neuvěřitelné vidět, jak daleko nechají zajít věci majitelé aut tak vzácných, že je nevlastní ani sama automobilka. Případ této 901 není jiný.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Jedno z nejvzácnějších Porsche našli v tomto stavu, dnes je k nepoznání

23.5.2019 | Mirek Mazal

Jedno z nejvzácnějších Porsche našli v tomto stavu, dnes je k nepoznání

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Bývá až neuvěřitelné vidět, jak daleko nechají zajít věci majitelé aut tak vzácných, že je nevlastní ani sama automobilka. Případ této 901 není jiný.

V metropolitní oblasti německého Stuttgartu sídlí nedaleko od sebe automobilky Porsche a Mercedes-Benz. Krom svých zázemí tu mají také svá muzea, dva architektonické skvosty vyjadřující myšlenky stojící za zrodem obou značek. Konstrukce muzea Porsche subjektivně působí impozantním dojmem a dokáže vyvolat úžas, uvnitř je to ale jiná písnička.

Tam naopak zaujme spíše muzeum Mercedesu, které skýtá více exponátů a podrobnější přehlídku rozličných technických řešení. Prohlídka muzea Porsche je kratší a nezanechá takový dojem, mimo jiné i proto, že některé zcela klíčové modely v něm trochu zcela chybí. A nenachází se ani v depozitáři, automobilka je prostě nemá.

Mezi takové donedávna patřil i originální model 901. Pokud se hlouběji nezajímáte o historii Porsche, patrně ani nebudete vědět, že existoval, neboť jeho život byl doslova jepičí. Je to ovšem paradoxně ta jediná úplně první 911, neboť právě jméno 901 měl nástupce 356 původně dostat. O slovo se ale pak přihlásil Peugeot s ochrannou známkou na všechny trojciferné číselné řady s nulou uprostřed a protože Němci byli fér, vůz bez soudních tahanic přejmenovali. Nula uprostřed byla nahrazena jedničkou, a právě tak vzniklo legendární pojmenování 911.

Stalo se tak ale až několik týdnů po zahájení výroby, takže hrstka sériových 901 sjela z výrobních linek. A Porsche nemělo v muzeu ani jednu - žádnou si nenechalo a zachovalé kusy ceněné sběrateli se automobilce nepodařilo koupit. Dokážete si tedy asi představit úlevu automobilky, když německá televizní show náhodně narazila na dva kusy 901 pokryté prachem ve stodole.

Je skoro neuvěřitelné, že takové cennosti někdo nechal skoro shnít na prach, ale stalo se to. Detailní šetření ukázalo, že v případě jednoho z kusů jde o 901 z roku 1964 s číslem podvozku 300.057, tedy 57. vyrobený exemplář, nesmírně výjimečnou věc. Porsche hned oba exempláře odkoupilo v původním stavu a začala renovace.

Stav vozu byl žalostný, jak můžete sami vidět, ne však za hranicí možnosti jej uvést do původního stavu. Restaurování bylo náročné, lidem přímo od Porsche se ale podařilo obnovit všechny části a 901 s pořadovým číslem 57 sestavit do podoby odpovídající počátkům výroby. Chybějící díly karoserie jsou originální z jiného auta, motor, převodovka, elektrika a interiér byly obnoveny stejným principem.

Práce zabrala dlouhé tři roky, ale výsledek za to stojí. Červené kupé získalo speciální místo na výstavní ploše a v muzeu sídlícím na adrese Porscheplatz 1 si jej obvykle můžete prohlédnout. Připomíná nejen začátky dnes legendárního sportovního modelu, ale i pozoruhodné dopady bojů o označování modelů různých automobilek...


Jedno z nejvzácnějších Porsche našli v tomto stavu, dnes je k nepoznání - 1 - Porsche 901 1964 renovace Porsche muzeum 01Jedno z nejvzácnějších Porsche našli v tomto stavu, dnes je k nepoznání - 2 - Porsche 901 1964 renovace Porsche muzeum 02Jedno z nejvzácnějších Porsche našli v tomto stavu, dnes je k nepoznání - 3 - Porsche 901 1964 renovace Porsche muzeum 03Jedno z nejvzácnějších Porsche našli v tomto stavu, dnes je k nepoznání - 4 - Porsche 901 1964 renovace Porsche muzeum 04Jedno z nejvzácnějších Porsche našli v tomto stavu, dnes je k nepoznání - 5 - Porsche 901 1964 renovace Porsche muzeum 05Jedno z nejvzácnějších Porsche našli v tomto stavu, dnes je k nepoznání - 6 - Porsche 901 1964 renovace Porsche muzeum 06Jedno z nejvzácnějších Porsche našli v tomto stavu, dnes je k nepoznání - 7 - Porsche 901 1964 renovace Porsche muzeum 07Jedno z nejvzácnějších Porsche našli v tomto stavu, dnes je k nepoznání - 8 - Porsche 901 1964 renovace Porsche muzeum 08Jedno z nejvzácnějších Porsche našli v tomto stavu, dnes je k nepoznání - 9 - Porsche 901 1964 renovace Porsche muzeum 09Jedno z nejvzácnějších Porsche našli v tomto stavu, dnes je k nepoznání - 10 - Porsche 901 1964 renovace Porsche muzeum 10
Nález ve stodole se změnil ve hvězdu. Podívejte se na práci restaurátorů, která trvala více než 3 roky

Zdroj: Porsche

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše