K mání je první mistrovský stroj zesnulého Nikiho Laudy, nejúspěšnější F1 všech dob

Žádná juniorská formule, ale vůbec nejúspěšnější monopost v historii F1, který má na kontě má výhry v závodech i šampionátech nyní míří do aukce. Cena tomu odpovídá.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

K mání je první mistrovský stroj zesnulého Nikiho Laudy, nejúspěšnější F1 všech dob

21.6.2019 | Petr Prokopec

K mání je první mistrovský stroj zesnulého Nikiho Laudy, nejúspěšnější F1 všech dob

/

Žádná juniorská formule, ale vůbec nejúspěšnější monopost v historii F1, který má na kontě má výhry v závodech i šampionátech nyní míří do aukce. Cena tomu odpovídá.

Před měsícem nás opustil jeden z posledních velikánů Formule 1, trojnásobný mistr světa Niki Lauda. Dohnaly jej následky nehody na Nordschleife v roce 1976, během které Rakušan málem uhořel a nadýchal se toxických zplodin. Zároveň kvůli tomu velmi pravděpodobně přišel o další titul, který poté připadl Jamesi Huntovi, neboť sezónu měl opravu dobře rozjetou. Navíc k dispozici měl Ferrari 312T, tedy vůbec nejúspěšnější monopost v historii F1, jenž má na kontě 27 vítězství v závodech, čtyři poháry konstruktérů a tři mistrovské jezdecké trofeje.

Tento vůz je evoluční verzí Ferrari 312B pocházejícího z roku 1970. Za úspěšné bychom jej ale mohli považovat jen stěží, zvláště pak verze B2 a B3 z letech 1972 a 1973, kdy italská automobilka skončila v šampionátu na čtvrtém a šestém místě. Značka proto začala pracovat na variantě B3-74, do jejíhož vývoje se promítl i Laudův příchod. Ten dokonce za volantem tohoto monopostu v roce 1974 dvakrát zvítězil, nicméně z osmi dalších závodů musel kvůli technickým potížím odstoupit.

Poté však přišel rok 1975 a Ferrari po dvou odjetých závodech nahradilo variantu B3-74 zcela novým provedením 312T. To sice v prvních dvou velkých cenách svou dominanci neukázalo, poté s ním však Rakušan vyhrál čtyři z následujících pěti závodů. Díky dalšímu vítězství na konci sezóny se pak stal vůbec poprvé mistrem světa, s ohledem na úspěchy parťáka Claye Regazzoniho pak Scuderie získala po dlouhém jedenáctiletém půstu titul mezi stájemi.

Lauda byl znám tím, že vyhrané trofeje přenechával jedné lokální garáži, která mu myla a servisovala auto. Samotné monoposty mu ale již nepatřily, exemplář se šasí 022 se tak v 80. letech minulého století dostal do sbírky francouzského sběratele Jacquese Settona. Později jej odkoupil Nizozemec John Bosch, od kterého jej v roce 2008 odkoupil současný majitel. Ten se jej nyní rozhodl nabídnout v aukci.

Pod dražební kladívko míří Ferrari 312T vůbec poprvé, dosud veškeré změny vlastnictví probíhaly mimo aukční síně. Zajímavé přitom je, že ke změnám vlastně docházelo také v kokpitu, neboť jakkoliv většinu závodů s tímto vozem odjel Lauda, ve dvou velkých cenách popadl volant do rukou také Regazzoni. Ten sice žádný mistrovský titul nezískal, ovšem bez něj by se Niki nejspíše nikdy součástí rodiny Ferrari nestal a 312T by nemohlo excelovat.

Nabízený exemplář prošel rozsáhlou a profesionální renovací, po které byl v roce 2017 vystaven na přehlídce Concours d’Elegance Pebble Beach, kde skončil ve své třídě na třetí příčce. Vizuálně je zcela věrný Laudově specifikaci, boky tedy zdobí startovní číslo dvanáct. Za ním se pak skrývá dvanáctiválcová pohonná jednotka, která s výkonem 500 koní neměla ve startovním poli konkurenci.

Aukční společnost Gooding & Company, která dražbu organizuje, předpokládá, že Ferrari 312T změní vlastníka za 8 milionů dolarů (cca 181,5 milionů korun). S ohledem na skutečnost, že nás Niki nedávno opustil, je ale dost možné, že mezi sběrateli se strhne litý boj. Koneckonců, jak jsme zmínili, taková příležitost je tu poprvé a dost možná i naposledy.


K mání je první mistrovský stroj zesnulého Nikiho Laudy, nejúspěšnější F1 všech dob - 1 - Ferrari 312T 1975 Niki Lauda na prodej 01K mání je první mistrovský stroj zesnulého Nikiho Laudy, nejúspěšnější F1 všech dob - 2 - Ferrari 312T 1975 Niki Lauda na prodej 02K mání je první mistrovský stroj zesnulého Nikiho Laudy, nejúspěšnější F1 všech dob - 3 - Ferrari 312T 1975 Niki Lauda na prodej 03K mání je první mistrovský stroj zesnulého Nikiho Laudy, nejúspěšnější F1 všech dob - 4 - Ferrari 312T 1975 Niki Lauda na prodej 04K mání je první mistrovský stroj zesnulého Nikiho Laudy, nejúspěšnější F1 všech dob - 5 - Ferrari 312T 1975 Niki Lauda na prodej 05K mání je první mistrovský stroj zesnulého Nikiho Laudy, nejúspěšnější F1 všech dob - 6 - Ferrari 312T 1975 Niki Lauda na prodej 06K mání je první mistrovský stroj zesnulého Nikiho Laudy, nejúspěšnější F1 všech dob - 7 - Ferrari 312T 1975 Niki Lauda na prodej 07K mání je první mistrovský stroj zesnulého Nikiho Laudy, nejúspěšnější F1 všech dob - 8 - Ferrari 312T 1975 Niki Lauda na prodej 08
Ferrari 312T, se kterým Niki Lauda vyhrál svůj první titul, je k mání

Zdroj: Gooding & Company

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše