Karl Lagerfeld je mrtev. Za svého života navrhl i několik aut, změnil historii BMW

Jeho přispění světu módy je obecně známé, ne každý ale ví, jak blízko měl k autům. Ne ovšem tak, že by je sbíral, i ta spíše navrhoval, mimo jiné stál u zrodu divize BMW Individual.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Karl Lagerfeld je mrtev. Za svého života navrhl i několik aut, změnil historii BMW

20.2.2019 | Petr Prokopec

Karl Lagerfeld je mrtev. Za svého života navrhl i několik aut, změnil historii BMW

/

Jeho přispění světu módy je obecně známé, ne každý ale ví, jak blízko měl k autům. Ne ovšem tak, že by je sbíral, i ta spíše navrhoval, mimo jiné stál u zrodu divize BMW Individual.

Včera se do módního nebe odebral slavný německý návrhář a fotograf Karl Lagerfeld. Proslul zejména jako kreativní ředitel značky Chanel, přičemž tuto pozici zastával nepřetržitě od roku 1983 až do své smrti. I díky tomu objevil řadu topmodelek, z nichž mnohé mu zapózovaly i ve chvíli, kdy fotil známý kalendář pro pneumatikářskou společnost Pirelli. To ovšem nebyl jeho jediný průnik do světa automobilů, i když na rozdíl třeba od Ralpha Laurena se z něj nestal sběratel.

Lagerfeld se ovšem na druhou stranu do automobilové historie zapsal daleko více než jeho kolega vlastnící mimo jiné jedno ze čtyř vyrobených Bugatti Type 57 Atlantic. Stál totiž u zrodu divize BMW Individual, když si v roce 1992 objednal řadu 7 generace E32 s řadou specifických přání. Lagerfeld nebyl člověk, kterému by si automobilka dovolila říci ne, a tak jej přizvala do tvůrčího procesu. Odstartovala tím téměř dekádu dlouhou spolupráci, během níž vzniklo i individualizační oddělení, které dnes chápeme jako něco samozřejmého.

Jak jsme již zmínili, prvním společným dílem byla sedmičková limuzína generace E32, konkrétně pak verze 750iL, která se pod kapotou pyšnila pětilitrovým dvanáctiválcem o výkonu 299 koní. Na ten samozřejmě Lagerfeld ani nesáhl, v případě karoserie se však zasadil o dvoubarevné lakování, kdy boky vozu jsou černé a prostředek šedý. Tyto odstíny odděluje modrá linka, kromě jednotlivých panelů se navíc objevují i na litých kolech z BMW M5.

Interiér dostal čalounění jemnou bílou kůží. Společnost jí dělají dřevěné dekory se specifickým motivem, počítat je možné také s vrcholnou výbavou. Do té se nastěhovala i chladicí schránka na šampaňské a dvě křišťálové flétny či třeba duální klimatizace. Tyto dnes již relativně běžné prvky byly před takřka třiceti lety unikem, i proto vrcholná řada 7 stála více než dvojnásobek toho, co si BMW účtovalo za základní 730i.

Přesunout se můžeme o kus dále, opětovně k modelu 750iL. Tentokráte však již jde o novější generaci E38, která již nesla název divize Individual přímo v názvu. Lagerfeld pět let po zrodu originálu opět použil dvoubarevný lak karoserie, tentokráte spojil stříbrnou metalízu a červené boky. Dovnitř se nastěhovala kůže Nappa ve vanilkovém odstínu. Tento vůz ale tak trochu, hlavně kvůli svému nástupci, zapadl.

Vůbec největší otisk v automobilové historii Lagerfeld zanechal se svou třetí a poslední kreací. Opět u toho byla značka BMW, znovu se pak jednalo o generaci E38. Tentokráte se v centru dění ocitla vzácná luxusní varianta L7, která vznikla pouze v 899 exemplářích. Oproti běžné prodloužené limuzíně byla protažena ještě o dalších 25 centimetrů, což nakonec zvedlo celkovou délku na tehdy enormních 5,37 metru.

BMW vyrábělo provedení L7 v letech 1997 až 2001, ovšem pouze během posledních dvou let byla vybavena skleněnou přepážkou dělící řidiče a VIP cestující. Návrhář sáhl právě po verzi z roku 2000, které stejně jako svým dvěma předchozím kreacím dodal dvoubarevný lak. Užití dvou odstínů však tentokráte nebylo tak křiklavé, dvojici tvořily odstíny Chestnut Brown Metallic a Gold Orange Metallic.

Ve zlatohnědém duchu se nese rovněž interiér, který nelze nazvat jinak než přehlídkou luxusu. Kromě záplavy kůže Nappa a dřevěných dekorů zde přitom máme i schránky na papírové kapesníčky ve dveřích či dokonce zabudovaný sejf. Vůbec poprvé je přiznána i kolaborace s Lagerfeldem, na výklopných stolících se objevilo jeho jméno. Samozřejmostí byl chladicí box, zábavní systém a dnes již přežitý fax.

Stejně jako předchozí provedení 750iL Individual dostala i varianta L7 pod kapotu dvanáctiválec. Jeho objem však vůči generaci E32 narostl na 5,4 litru, výkon pak povyskočil na 326 koní. Zatímco běžná prodloužená řada 7 s ním zvládala sprint na stovku za 6,6 sekundy, u provedení L7 se čas natáhl o čtyři desetiny. Stále se však jedná o působivou dynamiku, i dnešním pohledem, zvláště u 2,5tunového luxusního kolosu.

Ani tím Lagerfeldova „kariéra“ v automobilové branži neskončila, slavný návrhář později spolupracoval i s Volkswagenem, Opelem či Rolls-Roycem při úpravách a focení vozů těchto značek. V případě druhé zmíněné u toho byla i jeho kočka Choupette, kterou miloval nadevše a dokonce v roce 2013 prohlásil, že by si ji vzal, pokud by to bylo legální. Lagerfeld se zkrátka při zemi nedržel v žádném ohledu, minimálně v případě BMW ale svými požadavky inspiroval celou automobilku ke změně uvažování, která ji dnes přináší jistě nemalé peníze navíc.


Karl Lagerfeld je mrtev. Za svého života navrhl i několik aut, změnil historii BMW - 1 - BMW 7-Series by Karl Lagerfeld 01Karl Lagerfeld je mrtev. Za svého života navrhl i několik aut, změnil historii BMW - 2 - BMW 7-Series by Karl Lagerfeld 02Karl Lagerfeld je mrtev. Za svého života navrhl i několik aut, změnil historii BMW - 3 - BMW 7-Series by Karl Lagerfeld 03Karl Lagerfeld je mrtev. Za svého života navrhl i několik aut, změnil historii BMW - 4 - BMW 7-Series by Karl Lagerfeld 04Karl Lagerfeld je mrtev. Za svého života navrhl i několik aut, změnil historii BMW - 5 - BMW 7-Series by Karl Lagerfeld 05Karl Lagerfeld je mrtev. Za svého života navrhl i několik aut, změnil historii BMW - 6 - BMW 7-Series by Karl Lagerfeld 06
První kolaborací BMW a Karla Lagerfelda byl model 750iL generace E32

Karl Lagerfeld je mrtev. Za svého života navrhl i několik aut, změnil historii BMW - 7 - BMW 7-Series by Karl Lagerfeld 07Karl Lagerfeld je mrtev. Za svého života navrhl i několik aut, změnil historii BMW - 8 - BMW 7-Series by Karl Lagerfeld 08Karl Lagerfeld je mrtev. Za svého života navrhl i několik aut, změnil historii BMW - 9 - BMW 7-Series by Karl Lagerfeld 09Karl Lagerfeld je mrtev. Za svého života navrhl i několik aut, změnil historii BMW - 10 - BMW 7-Series by Karl Lagerfeld 10
Obdobný dvoubarevný lak užil návrhář i pro BMW 750iL Individual E38...

Karl Lagerfeld je mrtev. Za svého života navrhl i několik aut, změnil historii BMW - 11 - BMW 7-Series by Karl Lagerfeld 11Karl Lagerfeld je mrtev. Za svého života navrhl i několik aut, změnil historii BMW - 12 - BMW 7-Series by Karl Lagerfeld 12Karl Lagerfeld je mrtev. Za svého života navrhl i několik aut, změnil historii BMW - 13 - BMW 7-Series by Karl Lagerfeld 13Karl Lagerfeld je mrtev. Za svého života navrhl i několik aut, změnil historii BMW - 14 - BMW 7-Series by Karl Lagerfeld 14Karl Lagerfeld je mrtev. Za svého života navrhl i několik aut, změnil historii BMW - 15 - BMW 7-Series by Karl Lagerfeld 15Karl Lagerfeld je mrtev. Za svého života navrhl i několik aut, změnil historii BMW - 16 - BMW 7-Series by Karl Lagerfeld 16Karl Lagerfeld je mrtev. Za svého života navrhl i několik aut, změnil historii BMW - 17 - BMW 7-Series by Karl Lagerfeld 17Karl Lagerfeld je mrtev. Za svého života navrhl i několik aut, změnil historii BMW - 18 - BMW 7-Series by Karl Lagerfeld 18Karl Lagerfeld je mrtev. Za svého života navrhl i několik aut, změnil historii BMW - 19 - BMW 7-Series by Karl Lagerfeld 19Karl Lagerfeld je mrtev. Za svého života navrhl i několik aut, změnil historii BMW - 20 - BMW 7-Series by Karl Lagerfeld 20Karl Lagerfeld je mrtev. Za svého života navrhl i několik aut, změnil historii BMW - 21 - BMW 7-Series by Karl Lagerfeld 21Karl Lagerfeld je mrtev. Za svého života navrhl i několik aut, změnil historii BMW - 22 - BMW 7-Series by Karl Lagerfeld 22Karl Lagerfeld je mrtev. Za svého života navrhl i několik aut, změnil historii BMW - 23 - BMW 7-Series by Karl Lagerfeld 23Karl Lagerfeld je mrtev. Za svého života navrhl i několik aut, změnil historii BMW - 24 - BMW 7-Series by Karl Lagerfeld 24Karl Lagerfeld je mrtev. Za svého života navrhl i několik aut, změnil historii BMW - 25 - BMW 7-Series by Karl Lagerfeld 25Karl Lagerfeld je mrtev. Za svého života navrhl i několik aut, změnil historii BMW - 26 - BMW 7-Series by Karl Lagerfeld 26Karl Lagerfeld je mrtev. Za svého života navrhl i několik aut, změnil historii BMW - 27 - BMW 7-Series by Karl Lagerfeld 27
...do stejné generace patří i extra prodloužené provedení L7, to již pod hlavičkou divize BMW Individual, která vznikla z jeho popudu

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše