Kolik kilometrů lze najet s jedním vozem? Prohlédněte si nejvíc ojetá auta historie

Majitel a „stvořitel” nejvíce ojetého auta světa je po smrti, dlouho věrný jedinému autu ale nebyl jen on. Tady jsou další případy vozů, které najely miliony kilometrů.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Kolik kilometrů lze najet s jedním vozem? Prohlédněte si nejvíc ojetá auta historie

28.12.2018 | Mirek Mazal

Kolik kilometrů lze najet s jedním vozem? Prohlédněte si nejvíc ojetá auta historie

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Majitel a „stvořitel” nejvíce ojetého auta světa je po smrti, dlouho věrný jedinému autu ale nebyl jen on. Tady jsou další případy vozů, které najely miliony kilometrů.

Američan Irv Gordon se zapsal do Guinnesovy knihy rekordů jako majitel nejvíce ojetého auta všech. Usměvavý učitel osobně najel s Volvem P1800 od jeho výroby v roce 1966 dohromady přes 5 milionů kilometrů a stal se světově známou persónou v podstatě jen díky tomu. Nadšený řidič vydržel provozovat své červené kupé až do posledních dnů, další pokračování této nekonečné jízdy ale zbylo na někoho jiného. Irv ve věku 77 let podlehl boji s vážnou nemocí.

Bylo by ale nesprávné soustředit veškerou pozornost jen na něj. Vedle Irvova Volva po světě jezdily či jezdí i další automobily, které zdolaly neskutečné počty kilometrů, jen nejsou první. Byli jsme zvědavi, jak další pořadí tohoto imaginárního žebříčku vypadá a pokusili jsme se ve světě najít další případy aut s ověřenou rekordní kilometráží. A našli jsme několik zajímavých případů.

Zdůrazňujeme, že jde o auta, u kterých byl někdo schopen řádně zdokumentovat jejich historii či byl vůbec ochoten tak učinit. Mohlo se stát, že někdo mimo pozornost zbytku světa najel s osobní autem (náklaďáky, dodávky či autobusy nechme stranou, to je jiný svět) také tolik či ještě více kilometrů, s ohledem na cifry, ve kterých se pohybujeme, je to ale velmi nepravděpodobné - o vozu s miliony ověřitelných kilometrů se obvykle někdo dozví. Tady je pětice ověřených rekordmanů, ke kterým jsme pro srovnání přidali i jedno známé české auto.

Irv Gordon a Volvo P1800 1966

Potvrzený počet najetých kilometrů: 5 150 000

Není co dodat, Irv Gordon a jeho Volvo jsou legendami. Kolik kilometrů přesně jeho Volvo za jeho života najelo, teprve bude muset být ověřeno, poslední certifikovaný stav z května 2018 ale hovoří o 5 150 00 kilometrech. Neskutečná porce, které se zřejmě ještě dlouho nic nevyrovná.


Kolik kilometrů lze najet s jedním vozem? Prohlédněte si nejvíc ojetá auta historie - 1 - volvo p1800 3M mil irv gordon 16Kolik kilometrů lze najet s jedním vozem? Prohlédněte si nejvíc ojetá auta historie - 2 - Volvo P1800 3 million miles Irv Gordon dalsi 02

Gregorios Sachinidis a Mercedes-Benz 240D 1976

Potvrzený počet najetých kilometrů: 4 566 000

Ne zase tak daleko za „světovou jedničkou” najdeme Mercedes jednoho řeckého taxikáře. Gregorios Sachinidis koupil model 240D v roce 1981 a do roku 2004 s ním najel přes 4,5 milionu kilometrů. V případě Mercedesů se pochopitelně jedná o absolutní rekord. Někteří skeptici považují tento zápis za nesrovnatelný s jinými, protože Mercedes v roli řeckého taxíkářského vozu majiteli každým kilometrem vydělával peníze. Připusťme, že je to trochu jiná situace než soukromé využití (i když ježdění za prací není v principu odlišné), o nezdolnosti auta to ale svědčí úplně stejně, ne-li více. Automobilka tento vůz získala do svého muzea, majiteli za něj dala novou třídu C.

Kolik kilometrů lze najet s jedním vozem? Prohlédněte si nejvíc ojetá auta historie - 3 - Volt e1 2019 foto prvni 01Kolik kilometrů lze najet s jedním vozem? Prohlédněte si nejvíc ojetá auta historie - 4 - Volt e1 2019 foto prvni 02

Firemní Volvo 245 GL 1979

Potvrzený počet najetých kilometrů: 2 623 000

Další rekordman strávil celou kariéru v přepravní společnosti S.E. Makinen Logistics. Skromné a sériově vypadající kombi rozváželo ve Finsku poštovní zásilky mezi lety 1979 a 2014. Poklonu si zaslouží automobilka Volvo, která má jako jediná mezi touto svéráznou smetánkou dva vozy a jistě nejen Gordonovi a Makinen Logistics dodala skoro nezničitelný stroj. Vedení rozvážky zboží nezaznamenalo žádné zásadní poruchy a žluté Volvo si podle všeho vystačilo s běžnou péčí až konce své služby.

Kolik kilometrů lze najet s jedním vozem? Prohlédněte si nejvíc ojetá auta historie - 5 - Volt e1 2019 foto prvni 03Kolik kilometrů lze najet s jedním vozem? Prohlédněte si nejvíc ojetá auta historie - 6 - Volt e1 2019 foto prvni 04

Joseph Vayankur a Plymouth Fury 1963

Potvrzený počet najetých kilometrů: 2 611 000

Plymouth Fury téměř 30 let sloužil jako nástroj obživy - znovu v roli taxíku. Majitel pečlivě dodržoval termíny výměny oleje, hlídal tlak v pneumatikách, navštěvoval mycí linku a hýčkal si svůj zdroj živobytí. Jednoho večera v roce 1991 narazil přímo do kamionu a zdálo se být rozhodnuto. Auto bylo dost poškozené a Vayankur neměl peníze na opravu. Naštěstí se ozval kupec, který zachránil čest odolného sedanu a po renovaci veterán putoval do muzea.

Kolik kilometrů lze najet s jedním vozem? Prohlédněte si nejvíc ojetá auta historie - 7 - Volt e1 2019 foto prvni 05Kolik kilometrů lze najet s jedním vozem? Prohlédněte si nejvíc ojetá auta historie - 8 - Volt e1 2019 foto prvni 06

Albert Klein a Volkswagen Beetle 1969

Potvrzený počet najetých kilometrů: 2 591 000

Celý seznam by nemohl být dokončen kompletní bez jednoho z nejoblíbenějších automobilů v historii lidstva. Američan Albert Klein koupil zcela nový model za 1 900 dolarů (dnes 13 000 USD, asi 300 000 Kč) a během dalších 24 let natočil 2 591 000 kilometrů. Tady to nešlo tak snadno, protože se celkem sedmkrát měnil motor a třikrát převodovka. Pečlivý Klein vypočítal, že na broukovi vyměnil 150 pneumatik a vyjezdil 135 tisíc litrů benzínu - optikou dnešních českých cen stál jen onen benzin přes 4 miliony Kč.

Kolik kilometrů lze najet s jedním vozem? Prohlédněte si nejvíc ojetá auta historie - 9 - Volt e1 2019 foto prvni 07Kolik kilometrů lze najet s jedním vozem? Prohlédněte si nejvíc ojetá auta historie - 10 - Volt e1 2019 foto prvni 08

Česká stopa: Firemní Škoda Fabia 1,9 TDI 2005

Potvrzený počet najetých kilometrů: 1 268 000

Aut, která najela méně než 2,5 milionu certifikovaných kilometrů, existuje už celkem dost a je obtížné se v nich zorientovat. Velmi ojeté vozy se najdou i u nás, třebaže o žádném s dvěma nebo více miliony kilometrů nevíme. Tím zřejmě nejznámějším s kompletně ověřenou historií je první generace Škody Fabia, kterou jsme dokonce loni otestovali.

Tehdy její tachometr (tedy, tachometr už ani ne, na tom svítily pomlčky, spíše speciální aplikace) ukazoval téměř 1,27 milionu km a jistě to nebyl finální účet. Vůz sloužící u přepravní společnosti jako servisní a doprovodné auto si užilo své a už jen jeho několik servisních knížek stojí za studium. Fabie v žádném úchvatném stavu po takovém zápřahu nebyla, dále ale jezdila slušně. Přesto si dovolujeme pochybovat, že by se zrovna jí mohlo dovolit přiblížit se „světové špičce”, už ježdění s autem v loňském stavu chtělo jisté sebezapření...

Kolik kilometrů lze najet s jedním vozem? Prohlédněte si nejvíc ojetá auta historie - 11 - Skoda Fabia 1 267 000 km 003Kolik kilometrů lze najet s jedním vozem? Prohlédněte si nejvíc ojetá auta historie - 12 - Skoda Fabia 1 267 000 km 092Kolik kilometrů lze najet s jedním vozem? Prohlédněte si nejvíc ojetá auta historie - 13 - Skoda Fabia 1 267 000 km 157

Mirek Mazal

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše