Majitel na 32 let schoval do garáže docela obyčejné auto, teď se prodá za miliony

Trpělivost přináší růže, říká se. Může jich přinést i miliony, pokud budete schopni si nějaký vůz koupit a dekády koukat na to, jak vám stojí v garáži. A nemusí jít ani o nic mimořádného.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Majitel na 32 let schoval do garáže docela obyčejné auto, teď se prodá za miliony

12.3.2019 | Mirek Mazal

Majitel na 32 let schoval do garáže docela obyčejné auto, teď se prodá za miliony

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Trpělivost přináší růže, říká se. Může jich přinést i miliony, pokud budete schopni si nějaký vůz koupit a dekády koukat na to, jak vám stojí v garáži. A nemusí jít ani o nic mimořádného.

Pravidelně píšeme o tom, že auto se nemusí stát jen tím, za co peníze utrácíte, ale i tím, co vám je může vydělat. Stačí si ve správný čas pořídit správný vůz a zacházet s ním správným způsobem. To zní jako nějaká tajemná formule, v praxi ale o nic až tak komplikovaného jít nemusí. A případ, který vám ukážeme dnes, to dokonale potvrzuje.

Pokud budete chtít takové auto i používat, je to složitější. Sáhnout v takovém případě bude třeba po něčem výjimečném, co už se do nabídky nejspíše nevrátí - poslední model určitého auta s manuální převodovkou, motorem bez turba nebo třeba s pohonem jedné osy místo obou, to všechno jednou někdo vyváží zlatem. Ale co když nemáte čich na podobné příležitosti a nebo se vám je nechce hledat? Pak si zjevně stačí koupit v podstatě cokoli a dekády odolat svodům s vozem vyjet.

Jakkoli to může znít bizarně, pokud si dnes pořídíte třeba novou Octavii RS nebo jinou alespoň trochu zajímavou verzi obyčejného auta, za pár dekád vám může slušně obohatit konto. Podobným způsobem lze zaškatulkovat americký Buick Regal, který byl poprvé představen světu v roce 1973 a nikdy nepatřil mezi ikony zaoceánského průmyslu jako Corvette či Mustang. Druhá generace Buicku se představila mimo jiné jako dvoudveřové kupé s ostrými liniemi, kterými se automobilka marně snažila dodat vozu šmrncovní charakter.

V roce 1982 se značka pokusila oslovit novou sortu zákazníků paketem nazvaným Grand National. Oživení modelu čerpalo inspiraci ze závodů Nascar Winston Cup Grand National Series. Soutěžní původ některých doplňků se prodejně osvědčilo, ani tak ale zákazníci nestáli frontu před otvírací dobou autosalonu. Byla to zkrátka výkonnější verze relativně obyčejného auta, pod jehož kapotou se usídlil šestiválcový motor. Ten prodělal několik stádií ladění - některé verze dostaly i přeplňování, zbylé zůstaly atmosférické - a jeho výkon se na konci produkce v roce 1987 pohyboval v rozmezí 125 až 300 koní.

Jeden takový si právě v roce 1987 koupil věrný zákazník Buicku. Tento muž si dříve pořídil rovných 10 Regalů, které standardně „ojezdil”, ten jedenáctý si ale schoval s tím, že by jednou mohl mít cenu. Černě lakovanému stroji tak za 32 let od jeho zrodu přibylo na tachometru jen 757 mil čili 1 218 kilometrů. Šestiválec s automatem se snad ani jednou nezapotily, o podobnou kilometráž se postaralo jen udržování auta v bezproblémovém stavu.

Vše je tedy pochopitelně dokonale originální. Na zaprášeném okně dodnes visí předávací protokol automobilky. Místo koberečků jsou položené nášlapné fólie, přesně jako těsně před předávkou čerstvě vyrobeného exempláře novému majiteli. Kdyby se psal rok 1987, člověk by uvěřil, že auto zrovna dovezli z poněkud prašné továrny. Majitel dokonce prohlašuje, že auto dodnes voní novotou.

Jakkoli jde skutečně jen o zachovalý exemplář jinak tuctového vozu, lidé se o něj 32 let po jeho zrodu přetahují v internetové aukci. Na eBay jich zatím přihodilo 78 a ten poslední je ochoten zaplatit už 70 500 USD (přes 1,6 milionu Kč). Dražba zdaleka nekončí, proto jsou dva miliony reálný odhad možné kupní částky. Tento Grand National byl původně prodán za 19 tisíc dolarů (432 tisíc Kč) a jeho uložení se tedy majiteli bezpečně vyplatilo - i po zohlednění inflace na něm může vydělat přes 1 milion korun. Jen tím, že auto prostě nechal dekády stát v garáži a obstaral nejnutnější údržbu.


Majitel na 32 let schoval do garáže docela obyčejné auto, teď se prodá za miliony - 1 - Buick Regal Grand National 1987 prodej 01Majitel na 32 let schoval do garáže docela obyčejné auto, teď se prodá za miliony - 2 - Buick Regal Grand National 1987 prodej 02Majitel na 32 let schoval do garáže docela obyčejné auto, teď se prodá za miliony - 3 - Buick Regal Grand National 1987 prodej 03Majitel na 32 let schoval do garáže docela obyčejné auto, teď se prodá za miliony - 4 - Buick Regal Grand National 1987 prodej 04Majitel na 32 let schoval do garáže docela obyčejné auto, teď se prodá za miliony - 5 - Buick Regal Grand National 1987 prodej 05Majitel na 32 let schoval do garáže docela obyčejné auto, teď se prodá za miliony - 6 - Buick Regal Grand National 1987 prodej 06Majitel na 32 let schoval do garáže docela obyčejné auto, teď se prodá za miliony - 7 - Buick Regal Grand National 1987 prodej 07Majitel na 32 let schoval do garáže docela obyčejné auto, teď se prodá za miliony - 8 - Buick Regal Grand National 1987 prodej 08Majitel na 32 let schoval do garáže docela obyčejné auto, teď se prodá za miliony - 9 - Buick Regal Grand National 1987 prodej 09Majitel na 32 let schoval do garáže docela obyčejné auto, teď se prodá za miliony - 10 - Buick Regal Grand National 1987 prodej 10Majitel na 32 let schoval do garáže docela obyčejné auto, teď se prodá za miliony - 11 - Buick Regal Grand National 1987 prodej 11Majitel na 32 let schoval do garáže docela obyčejné auto, teď se prodá za miliony - 12 - Buick Regal Grand National 1987 prodej 12Majitel na 32 let schoval do garáže docela obyčejné auto, teď se prodá za miliony - 13 - Buick Regal Grand National 1987 prodej 13Majitel na 32 let schoval do garáže docela obyčejné auto, teď se prodá za miliony - 14 - Buick Regal Grand National 1987 prodej 14Majitel na 32 let schoval do garáže docela obyčejné auto, teď se prodá za miliony - 15 - Buick Regal Grand National 1987 prodej 15Majitel na 32 let schoval do garáže docela obyčejné auto, teď se prodá za miliony - 16 - Buick Regal Grand National 1987 prodej 16Majitel na 32 let schoval do garáže docela obyčejné auto, teď se prodá za miliony - 17 - Buick Regal Grand National 1987 prodej 17Majitel na 32 let schoval do garáže docela obyčejné auto, teď se prodá za miliony - 18 - Buick Regal Grand National 1987 prodej 18
Tento vůz je důkazem, že vydělat lze uložením prakticky jakéhokoli auta. Buick Regal Grand National nebyl ničím výjimečným, po 32 letech schovávání v garáži se ale jeho cena v aukci blíží 2 milionům Kč

Zdroj: Ebay

Mirek Mazal