Majitel obou moderních Bugatti srovnal jedno s druhým, to dosud nikdo neudělal

Ani jedno není žhavou novinkou, kolik lidí si ale může dovolit dvě auta za desítky milionů a nebojí se je osobně ukázat světu ve vzájemném srovnání? Něco takového se stalo opravdu poprvé.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Majitel obou moderních Bugatti srovnal jedno s druhým, to dosud nikdo neudělal

14.3.2020 | Mirek Mazal

Majitel obou moderních Bugatti srovnal jedno s druhým, to dosud nikdo neudělal

/

Ani jedno není žhavou novinkou, kolik lidí si ale může dovolit dvě auta za desítky milionů a nebojí se je osobně ukázat světu ve vzájemném srovnání? Něco takového se stalo opravdu poprvé.

Už nějakou dobu se mluvilo o možném příchodu ekonomické recese, jenže reálně ekonomika dál pokračovala v rozletu. Pak se ale náhle objevil zákeřný virus, který nejdříve ochromil Čínu, aktuálně dusí Evropu, USA a vlastně celý svět. Na odhady ekonomických ztrát, které v důsledky globálního rozšíření nové nemoci, je brzy, budou ale velké a v nám blízkém automobilovém světě jsou dost vysoké už teď. Způsobila uzavření továren, může také za zrušení ikonického autosalonu v Ženevě či uvrhnutí celé sezóny Formule 1 do nejistoty.

Rozumně předvídat další vývoj není možné, vše záleží na tom, jak moc se nový koronavirus bude dále šířit. V každém případě bude dobré nepanikařit a příkladem duševní rovnováhy v době nejen mediálního poplachu budiž Manny Khoshbin. Íránského přistěhovalce opatření proti COVID-19 zjevně nevyvádí z míry a nás zkouší přivést na jiné myšlenky tím nejlepším možným způsobem. Vyvenčil dva vrcholné modely ze své sbírky a pro svou i naši potěchu je mezi sebou srovnal.

Ulice Kalifornie se staly ringem pro Bugatti Chiron Hermes Edition a Bugatti Veyron Grand Sport Vitesse, duo s 1 500 resp. 1 200 koňmi výkonu. Při pohledu na oba výjimečné kusy zapomene na jiné strasti, dvě z nejvýkonnějších aut posledních dekád v rukou jediného majitele se v podobném srovnání ocitají úplně poprvé.

Rozdíly jsou četné. Manny si nejprve bere návleky na boty, aby si vůbec dovolil usednout za volant Chironu. Startování novějšího modelu probíhá s bezklíčovým systémem, na rozdíl od Veyronu, který je pro změnu hlasitější. Burácející roadster s odstupem času více připomíná normální auto nejen díky méně okázalé kabině, ale i nepřítomnosti moderních elektronických vymožeností. Chiron jasně nejen tím, ale i komfortem díky mimo jiné pohodlnějším sedadlům.

Exteriérové odlišnosti se daly očekávat už vzhledem k odlišnému datu zrodu - Veyron se vyráběl už v roce 2005, Chiron se prodává i dnes a ještě pár let bude. Poznat je to i na méně aerodynamických liniích, zubu času neuniklo horší osvětlení vozu nebo absence trojrozměrného dojmu některých detailů. Následovník narostl opticky i v číslech finálních rozměrů, jiná karoserie působí mohutněji a zároveň více skrývá motorovou jednotku podobnou malému jadernému reaktoru. Zvětšení všech částí přineslo Chironu i větší kufr.

Jízdně jsou obě auta fantastická, burácení šestnáctiválce vibruje okenními tabulkami přilehlých domů a odfukování turbodmychadel zní jako naštvané funění apokalyptické příšery. Projev Chironu se Mannymu zdá jemnější, pohodlněji působí celkové sladění podvozku s řazením nové dvouspojkové skříně, která má svůj podíl i na pocitu, že vůz touží stále zrychlovat vpřed. Přátelský zápas vyhrál Chiron a není divu, že patří mezi momentálně nejoblíbenější Khoshbinovy stroje - asi bychom si také dali říci...


Majitel obou moderních Bugatti srovnal jedno s druhým, to dosud nikdo neudělal - 1 - Bugatti Chiron Hermes a Veyron Grand Sport Vitesse srovnani 01Majitel obou moderních Bugatti srovnal jedno s druhým, to dosud nikdo neudělal - 2 - Bugatti Chiron Hermes a Veyron Grand Sport Vitesse srovnani 02Majitel obou moderních Bugatti srovnal jedno s druhým, to dosud nikdo neudělal - 3 - Bugatti Chiron Hermes a Veyron Grand Sport Vitesse srovnani 03Majitel obou moderních Bugatti srovnal jedno s druhým, to dosud nikdo neudělal - 4 - Bugatti Chiron Hermes a Veyron Grand Sport Vitesse srovnani 04Majitel obou moderních Bugatti srovnal jedno s druhým, to dosud nikdo neudělal - 5 - Bugatti Chiron Hermes a Veyron Grand Sport Vitesse srovnani 05Majitel obou moderních Bugatti srovnal jedno s druhým, to dosud nikdo neudělal - 6 - Bugatti Chiron Hermes a Veyron Grand Sport Vitesse srovnani 06Majitel obou moderních Bugatti srovnal jedno s druhým, to dosud nikdo neudělal - 7 - Bugatti Chiron Hermes a Veyron Grand Sport Vitesse srovnani 07Majitel obou moderních Bugatti srovnal jedno s druhým, to dosud nikdo neudělal - 8 - Bugatti Chiron Hermes a Veyron Grand Sport Vitesse srovnani 08Majitel obou moderních Bugatti srovnal jedno s druhým, to dosud nikdo neudělal - 9 - Bugatti Chiron Hermes a Veyron Grand Sport Vitesse srovnani 09Majitel obou moderních Bugatti srovnal jedno s druhým, to dosud nikdo neudělal - 10 - Bugatti Chiron Hermes a Veyron Grand Sport Vitesse srovnani 10Majitel obou moderních Bugatti srovnal jedno s druhým, to dosud nikdo neudělal - 11 - Bugatti Chiron Hermes a Veyron Grand Sport Vitesse srovnani 11Majitel obou moderních Bugatti srovnal jedno s druhým, to dosud nikdo neudělal - 12 - Bugatti Chiron Hermes a Veyron Grand Sport Vitesse srovnani 12Majitel obou moderních Bugatti srovnal jedno s druhým, to dosud nikdo neudělal - 13 - Bugatti Chiron Hermes a Veyron Grand Sport Vitesse srovnani 13Majitel obou moderních Bugatti srovnal jedno s druhým, to dosud nikdo neudělal - 14 - Bugatti Chiron Hermes a Veyron Grand Sport Vitesse srovnani 14Majitel obou moderních Bugatti srovnal jedno s druhým, to dosud nikdo neudělal - 15 - Bugatti Chiron Hermes a Veyron Grand Sport Vitesse srovnani 15Majitel obou moderních Bugatti srovnal jedno s druhým, to dosud nikdo neudělal - 16 - Bugatti Chiron Hermes a Veyron Grand Sport Vitesse srovnani 16Majitel obou moderních Bugatti srovnal jedno s druhým, to dosud nikdo neudělal - 17 - Bugatti Chiron Hermes a Veyron Grand Sport Vitesse srovnani 17Majitel obou moderních Bugatti srovnal jedno s druhým, to dosud nikdo neudělal - 18 - Bugatti Chiron Hermes a Veyron Grand Sport Vitesse srovnani 18
Manny Khoshbin dává zapomenout na COVID-19 srovnáním Bugatti Chiron Hermes Edition s Bugatti Veyron Grand Sport Vitesse

Zdroj: Manny Khoshbin@Youtube

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše