Home > Rubriky a sekce > Fascinace a historie > Článek
Nejbláznivější auto pro 9 v dějinách mělo V12, manuál a horu luxusu, jelo 210 km/h
14.8.2020 | Mirek Mazal
Když se řekne autobus, představíte si nutně něco velmi nudného, i když půjde o minibus. Definici tohoto slova ale splňuje i jeden italský stroj, který nabídl devíti lidem naráz zcela neopakovatelné svezení.
Firma Italdesign Giorgetta Giugiara se nezpochybnitelným způsobem zapsala do historie automobilismu. Po dekády se zabývá produktovým modelováním i výrobou aut a jejich následným testováním. Zhruba tisícovka zaměstnanců stojí za miliardovými ročními příjmy soukromého studia, které od roku 2015 plně ovládá koncern Volkswagen.
Dnes se ale podíváme na automobil, který v dílnách firmy vznikl o více jak dvě dekády dříve. A těžko se na něj zapomíná. Na volnomyšlenkářské uvažování lidí z Italdesignu jsme zvyklí, jejich dílo zvané Columbus je ale něčím extra i na dnešní poměry. Vlastně není přehnané říci, že nic podobného nevzniklo nikdy dříve ani nikdy později.
Zhruba v polovině osmdesátých let ve firmě proběhl obrat od upadajícího směřování vlastních návrhů znovu k fascinujícím autům. Nové projekty ukázaly realističtější a přesto atraktivní směr, vše ale vyvrcholilo až v roce 1992 autem zvaným Columbus. V základu sedmimístný minibus se tvarem podobal rychlovlaku či tryskáči, stroj hladkých linií ale měl být luxusním dopravním prostředkem odvozeným od nejdražších jachet. Příbuzenství s plavidlem připomínalo i jméno janovského mořeplavce.
Plně funkční koncept vyvedený v kruhovém designu ztvárňuje automobil velmi odlišným způsobem. Za všechno hovoří vnitřní flexibilní prostor. Lidé jsou dokola fascinováni Fiatem Multipla, ale Columbus vše dovedl o několik úrovní dále ještě o mnoho let dříve. Kabinu designéři posadili na motor, takže čelní sklo navazuje na kapotu jako u Šinkansenu. Způsob diagonálního oddělení místa část řidiče od pasažérů je podobný Ssangyongu Rodius. S tímto výtvorem se asi nikdo nechce porovnávat, ale pro Italdesign je extravagance součást DNA.
Zmíněná Multipla byla možná ošklivá, ale plně funkční, to samé platí o této lodi na kolech. Praktický interiér poskytl útočiště až devítičelnné posádce. Všichni si mohli během sledování nainstalované televize posedět v anatomických křeslech s koženým čalounění, z čehož čtyři bylo možné šlo otočit. Dvě poslední sedadla byla volitelným doplňkem, i s nimi ale vnitřek zůstával vzdušný.
Auto pochopitelně použilo díly z existujících vozů, Italdesign nemohl vše vyvíjet od píky. Například víko kufru tedy pochází z Range Roveru. Zadní dveře jsou dost nadčasové, protože se půlka otevírá klasicky a zbytek vyjíždí vzhůru jako u Tesly Model X. Možná nejúžasnější ze všeho je vypůjčená technika od BMW. Pod zkosenou přední kapotou dostal šanci atmosférický dvanáctiválec s pohonem 4x4 a manuální (!) pětistupňovou převodovkou. Silný pětilitr z Mnichova původně zářil v BMW 850Ci a 750i (E3), zde skončil v MPV. Jeho 220 kW (300 koní) sice ze skoro šestimetrového Columbusu neudělalo trhače asfaltu, ale ukažte nám jiný minibus pro devět, lidí, který v komfortu zvládne rychlost 210 km/h.
Italdesign nahlédl také do revolučního McLarenu F1. Zalíbil se charakteristický prvek supersportu z Anglie, a sice centrální místo řidiče. Vzhledem k tomu, že sedmimístné MPV rozdělilo cestující po dvou, velitelský trůn zůstal asymetricky uprostřed semišové podlahy. Zvýšené stanoviště řidiče v podstatě vycházelo přímo nad pohonnou jednotku, posezení na otočném křesle poskytlo veškerý komfort, stejně jako další pohodlné sedačky.
Uvedení zvláštního díla proběhlo přesně 500 let od objevení Ameriky jako vzpomínka na italského kolonizátora Kryštofa Kolumba. K sériové výrobě pochopitelně nikdy nedošlo, ale o tu nešlo. Italdesign ukázal, že odvaha mu nechybí a i o 28 let později dokáže svým někdejším dílem ohromovat. O nic podobného už se nikdo nikdy nepokusil, alespoň ne v tak extrémní a přitom z produkčního hlediska uskutečnitelné podobě.















Columbus od Italdesignu vyvolával zájem kvůli své velikosti, troufalým tvarům, luxusu a 12 válcům i manuálnímu řazení. Ohromit dokáže i dnes. Foto: Italdesign
Zdroj: Italdesign
Bleskovky
Čínskému SUV Ferrari za cenu Škody začaly při ostré jízdě hořet brzdy, výrobce říká, že je to úplně normální
2.7.2025Až budete páchat něco ilegálního, možná bude dobré držet se základní poučky týkající se volby auta
1.7.2025Měření „na brzdě” ukázalo, že Chevrolet neříká pravdu o výkonu motoru opěvované nové Corvette ZR1
28.6.2025
Nejnovější články
Překvapivě výrazně faceliftovaná Lada Niva odhalila své ceny, i s novým vzhledem a motorem stojí pořád pakatel
před 8 hodinamiMuž si v dubnu koupil vysněnou Alfu, platí za ní splátky i pojištění. Jeho auto ale dodnes stojí u dealera a nemůže si ho ani odvézt
před 10 hodinamiFerrari poprvé v historii nejenže uznalo vlastní chybu a napravilo ji, dokonce dovoluje kupcům starších aut nešťastné řešení zpětně vyměnit
před 11 hodinamiStačilo autu léta po jeho nesmyslném zaříznutí vrátit motor V8 v nezměněné podobě, aby si ho koupilo 10 tisíc lidí během 24 hodin
včeraZákazníci a fanoušci Audi už jsou tak zoufalí, že natočili hodinový film volající po tom, aby firma zastavila svůj úpadek
včera
Tiskové zprávy
- Mio MiSentry 12T, tříkanálová autokamera, k níž se připojíte na dálku, pošle vám upozornění a ukládá videa do cloudu
tisková zpráva - MIO uvedlo speciální SD karty pro enormní zátěž v autokamerách
tisková zpráva - Mio MiVue R850T: zrcátková autokamera s 2.5K, antireflexním dotykovým displejem a zadní kamerou
tisková zpráva - Mio MiVue C545: moderní verze 60snímkové autokamery s HDR nočním režimem
tisková zpráva - OMV a Pražská energetika otevřely společně 40. nabíjecí stanici pro elektromobily na odpočívce Mikulášov
tisková zpráva - Mio MiVue C588T: duální autokamera s pozoruhodným natáčením i ve tmě
tisková zpráva