Největší letadlo všech dob se vzneslo do vzduchu před 72 léty, pak už nikdy

Stroje postavené člověkem mají tendenci stávat se stále většími, v případě letadel to ale neplatí. To historicky největší jednou jedinkrát vzlétlo už před 72 léty.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Největší letadlo všech dob se vzneslo do vzduchu před 72 léty, pak už nikdy

5.11.2019 | Mirek Mazal

Největší letadlo všech dob se vzneslo do vzduchu před 72 léty, pak už nikdy

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Stroje postavené člověkem mají tendenci stávat se stále většími, v případě letadel to ale neplatí. To historicky největší jednou jedinkrát vzlétlo už před 72 léty.

Se začátkem listopadu uplynulo přesně 72 let chvíle, kdy velkolepě skončilo pětileté martyrium vývoje a výroby největšího dopravního letounu všech dob. Hughes H-4 Hercules přezdívaný jako Spruce Goose neboli Smrková husa se na důkaz provozuschopnosti vznesl 2. listopadu 1947 nad přístavem v Los Angeles. Startovat i přistávat musel na vodní hladině, protože neexistovalo letiště, které by takové monstrum dokázalo obsloužit.

První i poslední let fascinujícího stoje odpilotoval osobně miliardář Howard Hughes s kopilotem Davem Grantem skoro přesně tak, jak to zachytil slavný film The Aviator neboli Letec s Leonardem DiCapriem v hlavní roli. Doprovodila je skupina 32 zvaných pasažérů, kterou tvořili letečtí inženýři, opraváři, pozvaní novináři nebo průmyslníci. Těžkopádný stroj překonal asi 1,6 kilometru dlouhou trasu ve výšce 21 metrů, rychlost dosáhla hranice 217 km/h.

Velký let to tedy nebyl, šlo spíše o symbolickou ukázku provozuschopnosti stroje, který měl za druhé světové války doplnit lodní dopravu do Evropy, která byla sužována německými ponorkami. Vývoj se ale zpozdil a létající hromotluk už do války nezasáhl. Vláda ale investovala do programu 18 milionů dolarů (dnes 207 milionů USD) z veřejných peněz a Howard Hughes byl nucen celý projekt obhajovat před kongresem, protože jej někteří vinili z účelového zneužití poskytnutých prostředků. Takové očerňování nechtěl Hughes dopustit, a tak i po konci války natruc a na úkor dalších 7 milionů USD (80,5 milionu USD) investovaných peněz dílo dokončil a osobně předvedl, že dokáže léta.

Do loděnice se tak sjelo rozsáhlé obecenstvo. Zpravodajci natočili dodnes dostupnou reportáž, která zachycuje nadšenou atmosféru doprovázející vzlet kolosálního přepravníku. Pilot je v tomto scénáři opravdovou superhvězdou - zvláště po onom slyšení v americkém kongresu se na něj upíraly zraky celých Spojených států.

Osmivrtulový obr s rozpětím křídel 97,54 metru byl postaven převážně z břízy a smrku s povrchy křídla pokrytými tkaninou, proto zlidověly úsměvné přezdívky jako zmíněná Smrková husa nebo Létající sklad dříví. Strategický transportér byl koncipován tak, aby přepravil dva tanky Sherman nebo až 750 vojáků při využití maximální kapacity. Dovnitř trupu délky 66,65 metru bylo možné navézt různorodé věci tolerující jen maximální vzletovou hmotnost 180 tun. O pohon se staralo osm jednotek Pratt & Whitney R-4360 o jednotlivém výkonu 2 240 kW (3 046 koní). Dolet s 53 tisíc litrů paliva byl vypočítán na 4 800 kilometrů, ale předpoklad nikdo nikdy neověřil, stejně jako odhadovanou nejvyšší rychlost 354 km/h.

Po premiérovém odlepení se od... moře byl prototyp největšího letounu světa převezen do hangáru a už nikdy znovu nevzlétl. Své umístění několikrát změnil, až zakotvil v oregonském Evergreen Aviation Museum, kde stojí dodnes. Změny jeho lokace svádí k myšlence, že mohl na jiná místa přelétnout, po Hughesovi už se ale nikdo znovu neodvážil jej pilotovat a letadlo bylo raději rozebráno, převezeno po zemi a opět složeno. I to připomíná, jak výjimečný člověk Howard Hughes byl.


Největší letadlo všech dob se vzneslo do vzduchu před 72 léty, pak už nikdy - 1 - Hughes H4 Hercules letajici lod foto 01Největší letadlo všech dob se vzneslo do vzduchu před 72 léty, pak už nikdy - 2 - Hughes H4 Hercules letajici lod foto 02Největší letadlo všech dob se vzneslo do vzduchu před 72 léty, pak už nikdy - 3 - Hughes H4 Hercules letajici lod foto 03Největší letadlo všech dob se vzneslo do vzduchu před 72 léty, pak už nikdy - 4 - Hughes H4 Hercules letajici lod foto 04Největší letadlo všech dob se vzneslo do vzduchu před 72 léty, pak už nikdy - 5 - Hughes H4 Hercules letajici lod foto 05Největší letadlo všech dob se vzneslo do vzduchu před 72 léty, pak už nikdy - 6 - Hughes H4 Hercules letajici lod foto 06Největší letadlo všech dob se vzneslo do vzduchu před 72 léty, pak už nikdy - 7 - Hughes H4 Hercules letajici lod foto 07Největší letadlo všech dob se vzneslo do vzduchu před 72 léty, pak už nikdy - 8 - Hughes H4 Hercules letajici lod foto 08Největší letadlo všech dob se vzneslo do vzduchu před 72 léty, pak už nikdy - 9 - Hughes H4 Hercules letajici lod foto 09Největší letadlo všech dob se vzneslo do vzduchu před 72 léty, pak už nikdy - 10 - Hughes H4 Hercules letajici lod foto 10Největší letadlo všech dob se vzneslo do vzduchu před 72 léty, pak už nikdy - 11 - Hughes H4 Hercules letajici lod foto 11Největší letadlo všech dob se vzneslo do vzduchu před 72 léty, pak už nikdy - 12 - Hughes H4 Hercules letajici lod foto 12Největší letadlo všech dob se vzneslo do vzduchu před 72 léty, pak už nikdy - 13 - Hughes H4 Hercules letajici lod foto 13Největší letadlo všech dob se vzneslo do vzduchu před 72 léty, pak už nikdy - 14 - Hughes H4 Hercules letajici lod foto 14Největší letadlo všech dob se vzneslo do vzduchu před 72 léty, pak už nikdy - 15 - Hughes H4 Hercules letajici lod foto 15Největší letadlo všech dob se vzneslo do vzduchu před 72 léty, pak už nikdy - 16 - Hughes H4 Hercules letajici lod foto 16Největší letadlo všech dob se vzneslo do vzduchu před 72 léty, pak už nikdy - 17 - Hughes H4 Hercules letajici lod foto 17Největší letadlo všech dob se vzneslo do vzduchu před 72 léty, pak už nikdy - 18 - Hughes H4 Hercules letajici lod foto 18Největší letadlo všech dob se vzneslo do vzduchu před 72 léty, pak už nikdy - 19 - Hughes H4 Hercules letajici lod foto 19Největší letadlo všech dob se vzneslo do vzduchu před 72 léty, pak už nikdy - 20 - Hughes H4 Hercules letajici lod foto 20Největší letadlo všech dob se vzneslo do vzduchu před 72 léty, pak už nikdy - 21 - Hughes H4 Hercules letajici lod foto 21Největší letadlo všech dob se vzneslo do vzduchu před 72 léty, pak už nikdy - 22 - Hughes H4 Hercules letajici lod foto 22Největší letadlo všech dob se vzneslo do vzduchu před 72 léty, pak už nikdy - 23 - Hughes H4 Hercules letajici lod foto 23Největší letadlo všech dob se vzneslo do vzduchu před 72 léty, pak už nikdy - 24 - Hughes H4 Hercules letajici lod foto 24
Hughes H-4 Hercules byl opravdu velkolepým dílem

Největší letadlo všech dob se vzneslo do vzduchu před 72 léty, pak už nikdy - 25 - Hughes H4 Hercules letajici lod foto 25Největší letadlo všech dob se vzneslo do vzduchu před 72 léty, pak už nikdy - 26 - Hughes H4 Hercules letajici lod foto 26Největší letadlo všech dob se vzneslo do vzduchu před 72 léty, pak už nikdy - 27 - Hughes H4 Hercules letajici lod foto 27Největší letadlo všech dob se vzneslo do vzduchu před 72 léty, pak už nikdy - 28 - Hughes H4 Hercules letajici lod foto 28Největší letadlo všech dob se vzneslo do vzduchu před 72 léty, pak už nikdy - 29 - Hughes H4 Hercules letajici lod foto 29Největší letadlo všech dob se vzneslo do vzduchu před 72 léty, pak už nikdy - 30 - Hughes H4 Hercules letajici lod foto 30Největší letadlo všech dob se vzneslo do vzduchu před 72 léty, pak už nikdy - 31 - Hughes H4 Hercules letajici lod foto 31Největší letadlo všech dob se vzneslo do vzduchu před 72 léty, pak už nikdy - 32 - Hughes H4 Hercules letajici lod foto 32Největší letadlo všech dob se vzneslo do vzduchu před 72 léty, pak už nikdy - 33 - Hughes H4 Hercules letajici lod foto 33Největší letadlo všech dob se vzneslo do vzduchu před 72 léty, pak už nikdy - 34 - Hughes H4 Hercules letajici lod foto 34Největší letadlo všech dob se vzneslo do vzduchu před 72 léty, pak už nikdy - 35 - Hughes H4 Hercules letajici lod foto 35Největší letadlo všech dob se vzneslo do vzduchu před 72 léty, pak už nikdy - 36 - Hughes H4 Hercules letajici lod foto 36Největší letadlo všech dob se vzneslo do vzduchu před 72 léty, pak už nikdy - 37 - Hughes H4 Hercules letajici lod foto 37
Vzlétl jen jednou a poté přes různé hangáry doputoval do muzea, kde stojí dodnes

Zdroje: Mashable, British Movietone@Youtube

Mirek Mazal

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše