Německý miliardář si za 12 milionů koupil ojeté auto, aniž by ho viděl, dopadl podle toho

Koupit si ojetý vůz, aniž byste ho osobně viděli, obecně není dobrý nápad, u něčeho levného to ale ještě lze pochopit. U vozu za 12 milionů to může udělat asi jen někdo, kdo má miliardy.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Německý miliardář si za 12 milionů koupil ojeté auto, aniž by ho viděl, dopadl podle toho

8.1.2020 | Mirek Mazal

Německý miliardář si za 12 milionů koupil ojeté auto, aniž by ho viděl, dopadl podle toho

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Koupit si ojetý vůz, aniž byste ho osobně viděli, obecně není dobrý nápad, u něčeho levného to ale ještě lze pochopit. U vozu za 12 milionů to může udělat asi jen někdo, kdo má miliardy.

Auto za 12 milionů Kč je pro obyčejného člověka nesplnitelný sen, pro dolarového miliardáře to patrně bude obchod na úrovni odpoledního nákupu benzinu. Takovým dojmem alespoň působí transakce, za níž si palcové titulky novin vysloužil Andreas Pohl.

Němec vlastnící a řídící poradenskou firmu Deutsche Vermoegensberatung (DVAG), která se zabývá hlavně pojišťovnictvím a svého času podporovala i Michaela Schumachera, je nepochybně zkušený obchodník. Přesto si právě on nedal pozor a doplatil na vlastní lehkovážnost při koupi vzácného historického Porsche.

Pohl je milovníkem veteránů i příležitostným účastníkem závodů s nimi a díky čistému jmění odhadovanému na 1,2 miliardy dolarů (27,1 mld. Kč) si ve svých 55 letech může dovolit prakticky cokoliv. V říjnu si tak ve Velké Británii pořídil vzhledově parádní Porsche 911 Carrera RS 2.7 za necelých 400 tisíc liber (11,9 milionu Kč), aniž by se na přírůstek zajel osobně podívat. Nabídku neprověřili ani odborníci, byla to koupě opravdu naslepo - nový majitel se spolehl jen na informace od britského prodejce Coys of Kensington.

Šéf DVAG byl zjevné oslněn pamlskem z předměstí Stuttgartu. Bez prověrky poslal peníze za zbožňované Porsche 911 s tzv. kachním ocasem. Homologační speciál značky byl z výroby poháněn mechanicky zvučným šestiválcem o objemu 2,7 litru s výkonem 210 koní (154 kW) a 255 Nm. Zhruba tunové auto zvládlo stovku za 6,3 sekundy, což dnes neohromí, kombinace jeho lehkosti, ovladatelnost, pětistupňového manuálu a pohonu zadních kol se ale dnes na trhu hledá jen těžko.

Ceněný veterán z londýnského dealerství měl být originálem, podle žaloby byl ale Pohl podveden. Místo původního typu F prý vzniklo auto na základě pozdějšího provedení G s použitím hliníkové klikové skříně místo hořčíkové. Navíc bylo auto údajně osazeno neautentickými částmi od šroubových spojů bezpečnostních pásů po náhradní dveře.

Nežádoucí úpravy měly způsobit nepoužitelnost vozu pro běžné ježdění a pochopitelně i dramatický pokles jeho hodnoty. Kromě finanční a citové újmy kvůli neoriginálnímu exempláři si Pohl stěžuje, že drahý kup by neprošel ani německou STK už jen kvůli „úniku kapalin z řízení“ a „korozi brzd a náprav“, jak se píše v soudních dokumentech.

Britové plánují obranu proti vzneseným obviněním. Vzhledem k prestiži jednoho z nejznámějších prodejců historických automobilů si firma Coys of Kensington nemůže dovolit špatnou reklamu. Vydané prohlášení vyvrací většinu tvrzení uvedených v žalobě, jak ale mohlo dojít k popsanému nedorozumění, neosvětluje.

Sám finančník si na každý pád myslel, že kupuje něco jiného než nakonec ve skutečnosti koupil a nejlépe tak připomíná, že pořízení ojetého auta bez osobní zkušenosti či alespoň prohlídky věrohodné osoby nebo firmy je velmi špatný nápad. Pohl zatím přišel o miliony a vzhledem k jeho majetku jej to zase tak trápit nemusí. Pokud byste si ovšem takto neúspěšně pořídili klidně o mnoho levnější auto za většinu svých peněz, mohlo by to mít mnohem horší následky.


Německý miliardář si za 12 milionů koupil ojeté auto, aniž by ho viděl, dopadl podle toho - 1 - Andreas Pohl DVAG pojistovna foto 01Německý miliardář si za 12 milionů koupil ojeté auto, aniž by ho viděl, dopadl podle toho - 2 - Andreas Pohl DVAG pojistovna foto 02Německý miliardář si za 12 milionů koupil ojeté auto, aniž by ho viděl, dopadl podle toho - 3 - Andreas Pohl DVAG pojistovna foto 03Německý miliardář si za 12 milionů koupil ojeté auto, aniž by ho viděl, dopadl podle toho - 4 - Andreas Pohl DVAG pojistovna foto 04Německý miliardář si za 12 milionů koupil ojeté auto, aniž by ho viděl, dopadl podle toho - 5 - Andreas Pohl DVAG pojistovna foto 05Německý miliardář si za 12 milionů koupil ojeté auto, aniž by ho viděl, dopadl podle toho - 6 - Andreas Pohl DVAG pojistovna foto 06Německý miliardář si za 12 milionů koupil ojeté auto, aniž by ho viděl, dopadl podle toho - 7 - Andreas Pohl DVAG pojistovna foto 07Německý miliardář si za 12 milionů koupil ojeté auto, aniž by ho viděl, dopadl podle toho - 8 - Andreas Pohl DVAG pojistovna foto 08
Pojišťovnický magnát a milovník veteránů Andreas Pohl vlastní a vede Deutsche Vermoegensberatung, svého času hlavního sponzora Michaela Schumachera

Německý miliardář si za 12 milionů koupil ojeté auto, aniž by ho viděl, dopadl podle toho - 9 - Andreas Pohl DVAG pojistovna foto 09Německý miliardář si za 12 milionů koupil ojeté auto, aniž by ho viděl, dopadl podle toho - 10 - Andreas Pohl DVAG pojistovna foto 10Německý miliardář si za 12 milionů koupil ojeté auto, aniž by ho viděl, dopadl podle toho - 11 - Andreas Pohl DVAG pojistovna foto 11Německý miliardář si za 12 milionů koupil ojeté auto, aniž by ho viděl, dopadl podle toho - 12 - Andreas Pohl DVAG pojistovna foto 12Německý miliardář si za 12 milionů koupil ojeté auto, aniž by ho viděl, dopadl podle toho - 13 - Andreas Pohl DVAG pojistovna foto 13Německý miliardář si za 12 milionů koupil ojeté auto, aniž by ho viděl, dopadl podle toho - 14 - Andreas Pohl DVAG pojistovna foto 14Německý miliardář si za 12 milionů koupil ojeté auto, aniž by ho viděl, dopadl podle toho - 15 - Andreas Pohl DVAG pojistovna foto 15Německý miliardář si za 12 milionů koupil ojeté auto, aniž by ho viděl, dopadl podle toho - 16 - Andreas Pohl DVAG pojistovna foto 16Německý miliardář si za 12 milionů koupil ojeté auto, aniž by ho viděl, dopadl podle toho - 17 - Andreas Pohl DVAG pojistovna foto 17Německý miliardář si za 12 milionů koupil ojeté auto, aniž by ho viděl, dopadl podle toho - 18 - Andreas Pohl DVAG pojistovna foto 18Německý miliardář si za 12 milionů koupil ojeté auto, aniž by ho viděl, dopadl podle toho - 19 - Andreas Pohl DVAG pojistovna foto 19
Dolarový miliardář si chtěl koupit Porsche 911 Carrera RS 2.7 od společnosti Coys of Kensington, nedostal ale originál, který očekával. Do značné míry proto, že auto před koupí osobně neviděl a nepověřil ani nikoho z expertů na podobné ojetiny

Zdroj: The Telegraph

Mirek Mazal

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.