Před 14 léty hurikán rozmetal opuštěný hangár. Co bylo uvnitř, nechápal nikdo

Ve starém, opuštěném hangáru kdesi v polích čekáte kde co, jen je jednu z nejúchvatnější sbírek Ferrari. Její výskyt v těchto místech měl svůj důvod - svérázného majitele.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Před 14 léty hurikán rozmetal opuštěný hangár. Co bylo uvnitř, nechápal nikdo

4.3.2018 | Petr Miler

Před 14 léty hurikán rozmetal opuštěný hangár. Co bylo uvnitř, nechápal nikdo

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Ve starém, opuštěném hangáru kdesi v polích čekáte kde co, jen je jednu z nejúchvatnější sbírek Ferrari. Její výskyt v těchto místech měl svůj důvod - svérázného majitele.

Jak si člověk představí sbírku vzácných aut? Běžně by se dala čekat velká, relativně čistá garáž, ve které stojí pár aut pod prodyšnými plachtami, aby na nich zbytečně neulpíval prach, a pár dalších, se kterými majitel jezdí častěji. Jsou lidé, kteří zaměstnávají jednoho člověka jen na to, aby každý den otřel všechna jejich auta od prachu. A jsou další, kteří se svými auty jezdí a věnují jim péči spíš po mechanické stránce, pár zrníček prachu na karoserii jim nevadí.

A pak tu je Walter Medlin. Dnes 74letý floridský developer a obchodník s realitami, který sbírá zejména vozy značky Ferrari a který nerad platí daně - ovšem ne nerad jako běžný člověk, který prská, ale zaplatí, protože se mu nevyplatí stěhovat svůj byznys do zahraničí. Medlin se neobtěžoval ani s tím stěhováním a daně... prostě ne vždycky zaplatil. Ne proto, že by na to neměl, ale proto, že je prostě platit nechtěl.

Medlin je klasický americký self-made-man, vypracoval se z ničeho poté, co vystudoval střední školu a pracoval jako rentgenový laborant. Jaké jmění za svůj život nashromáždil, není zcela zřejmé, už pohledem jeho známého majetku je ale miliardář. V bohatství prožil naprostou většinu svého dospělého života a už v 70. letech minulého století si kupoval výjimečná Ferrari, v nichž se spolu se svým bratrem ukazoval také při závodech.

Už do těchto dob se datují jeho neshody s IRS (Internal Revenue Service, americký finanční úřad), ty ovšem vyvrcholily až v roce 1990, kdy úřad za nezaplacené daně ve výši 540 tisíc dolarů zabavil dvě jeho Ferrari. Nebyly to ale žádné obyčejné 328, nýbrž závodní P3 a 330 P4 z 60. let, kterých se dohromady vyrobilo méně než 10 kusů. Jejich hodnota byla tehdy odhadována na 3 - 10 milionů dolarů za každé, a prý to ještě byly konzervativní odhady.

Pokud si říkáte, že člověk s takovými klenoty ve sbírce by neměl mít problém zaplatit mrzkého půl milionu dolarů na daních, tušíte zcela správně. Medlin prostě jen daně platit nechtěl. Proč? „To byste museli znát Waltera,” říkají lidé z jeho blízkosti. Slovo „podivín” možná ani není to pravé, které vystihuje jeho osobnost - je bohatý, tajemný a svéhlavý, ne nadarmo je proto přirovnáván k Howardu Hughesovi, dalšímu velmi bohatému a velmi svéráznému Američanovi, kterého u nás zviditelnil hlavně film Letec s Leonardem DiCapriem.

Že nepřehání, dosvědčuje i jeho další postup. Ona dvě auta sice byla extrémně cenná a Medlin se jich nechtěl vzdát, s co nejrychlejším zaplacením dluhu si přesto hlavu nelámal. Jistě si nemyslel, že mu úřad daně odpustí, přesto se odmítal poddat vůli IRS do poslední chvíle. Byla zorganizována aukce, kde se tohle a další zabavená auta měla prodat. Vše bylo připraveno, zájemci seděli na židlích a čekali, až začne přihazování. Walter Medlin přišel pár minut před zahájením s 600 tisíci dolary v kufříku a předal je úředníkům, čímž své daně zaplatil. Nakráčel k mikrofonu, poděkoval zájemcům, že se sjeli z celého světa, a prostě odešel. Žádná aukce se nekonala.

V roce 1997 přišel další spor s IRS, který tentokrát vyvrcholil v konfiskaci nějakých nemovitostí a odsouzení k trestu odnětí svobody v délce pěti měsíců. Medlin si trest odseděl a pak byl chvíli mimo hledáček médií. Až do roku 1999, kdy si za 40 tisíc dolarů v aukci majetku zbankrotovaného podnikatele koupil dva medvědy, pumu, levharta a známého šimpanze Rockyho, který si zahrál v několika filmech a v seriálu Baywatch.

Fotografie zbořené stodoly, které vidíte níže, pocházejí z roku 2004, kdy se kolem města Kissimmee na Floridě, kde Medlin žije, prohnal hurikán Charley. Jedno z míst, které poničil, byl starý hangár u Kings Highway, do kterého byste na první pohled nikdy neřekli, že ukrývá 18 Ferrari včetně monopostů F1 a jeden Studebaker Avanti. Tahle auta tu bez větší změny stála nejméně od roku 1990, kdy tu byl novinář Bill Warner kvůli článku o Medlinově sbírce. Tehdy odhadl, že tento hangár ukrývá auta v celkové hodnotě odhadované na 50 - 60 milionů dolarů. O 14 let později byla hodnota této sbírky ještě mnohonásobně vyšší.

Pokud vás zaráží způsob uchovávání takových skvostů, nejste sami. Hangár nebyl za plotem, nebyl chráněn alarmem ani ostrahou, nebylo tam topení ani klimatizace a prý ani zavedená elektřina. Bylo tam ovšem sucho a hangár byl velmi nenápadný, takže tam Medlin schoval 19 svých aut - tušíte správně - i před berním úřadem. Podle jednoho Medlinova přítele, který žil nedaleko a který o těchto autech věděl, jich byla před hurikánem většina v relativně dobrém stavu. Pád hangáru jich pak většina přežila s překvapivě malým poškozením.

Fotky těchto aut svého času obletěly svět, neboť jsou jedněmi z mála, které Medlinovy vozy alespoň z větší části zachycují - hrstku dalších můžete vidět na konci galerie. Všechny stroje byly během pár dnů odvezeny na jiné, neznámé místo. IRS ovšem nečekaného odhalení využilo a během pár měsíců uplatnilo vůči Medlinovi zadržovací právo kvůli dlužným daním v celkové výši 3 milionů dolarů a zabavilo - pro změnu - Ferrari 330 P4. Prodej tohoto vozu v aukci byl naplánován v roce 2005. Medlin téměř zopakoval kousek z roku 1997 - tři miliony, které dlužil údajně od 80. let, zaplatil pár týdnů před aukcí a Ferrari si odvezl zpátky domů.

Walter Medlin nikdy nebyl člověk, kterého byste na první pohled tipovali na boháče nebo sběratele aut. Chodívá oblečený jako farmář a po Kissimmee jezdí v obyčejném SUV. Účastní se také srazů Ferrari, ale prý ho většinou majitelé novějších aut s černým hřebcem ve znaku ignorují - netuší, kdo to je, netuší, že by mohl vlastnit Ferrari, na která si ani většina klientů Ferrari nemá šanci vydělat.

Kdybyste ovšem navštívili některou část z jeho sbírek, měli byste za to, že jste objevili léta zapomenutá auta. Stojí zaprášená, s vyfouknutými pneumatikami, zpuchřelými hadicemi a dávno rozloženým benzínem v nádržích. Za Medlinem chodívala spousta lidí, která chtěla něco z jeho sbírek odkoupit, ale až na naprosté výjimky, jednotky kusů, se Medlin nikdy s žádným kouskem nerozloučil. Některá ze svých aut ale přesto zrenovoval, např. právě ono 330 P4, vyrobené v roce 1967, bylo podle dostupných informací zrenovováno v roce 1995.

„Walter Medlin vystavěl kariéru na tom, že ho lidé podceňovali,” uvedl pro Orlando Sentinel okresní komisař Atlee Mercer v roce 2005. „Mohli byste vedle něj sedět na baru a netušili byste, co je to za člověka.” Použijeme-li přísloví „Starého psa novým kouskům nenaučíš”, na Medlina sedí perfektně. Případ z let 2004-2005 nebyl poslední. V roce 2014 byl Medlin odsouzen k 30 měsícům vězení a roční podmínce za nezaplacení daně ve výši 1,1 milionu dolarů z prodeje pozemků, za které inkasoval 7,5 milionu dolarů.

Medlin u soudu přiznal vinu 4. února 2014, takže i v případě, že by si odpykal celý trest, je dnes na svobodě, třebaže možná stále v podmínce. Slíbil také zaplacení dlužné daně včetně úroků a dalších nákladů. Jestli to udělá včas, nebo jestli jeho 330 P4 znovu nedobrovolně na chvíli změní majitele, je ve hvězdách. Protože... „To byste museli znát Waltera.”


Před 14 léty hurikán rozmetal opuštěný hangár. Co bylo uvnitř, nechápal nikdo - 1 - walter medlin ferrari znicena hala 01Před 14 léty hurikán rozmetal opuštěný hangár. Co bylo uvnitř, nechápal nikdo - 2 - walter medlin ferrari znicena hala 02Před 14 léty hurikán rozmetal opuštěný hangár. Co bylo uvnitř, nechápal nikdo - 3 - walter medlin ferrari znicena hala 03Před 14 léty hurikán rozmetal opuštěný hangár. Co bylo uvnitř, nechápal nikdo - 4 - walter medlin ferrari znicena hala 04Před 14 léty hurikán rozmetal opuštěný hangár. Co bylo uvnitř, nechápal nikdo - 5 - walter medlin ferrari znicena hala 05Před 14 léty hurikán rozmetal opuštěný hangár. Co bylo uvnitř, nechápal nikdo - 6 - walter medlin ferrari znicena hala 06Před 14 léty hurikán rozmetal opuštěný hangár. Co bylo uvnitř, nechápal nikdo - 7 - walter medlin ferrari znicena hala 07Před 14 léty hurikán rozmetal opuštěný hangár. Co bylo uvnitř, nechápal nikdo - 8 - walter medlin ferrari znicena hala 08Před 14 léty hurikán rozmetal opuštěný hangár. Co bylo uvnitř, nechápal nikdo - 9 - walter medlin ferrari znicena hala 09Před 14 léty hurikán rozmetal opuštěný hangár. Co bylo uvnitř, nechápal nikdo - 10 - walter medlin ferrari znicena hala 10Před 14 léty hurikán rozmetal opuštěný hangár. Co bylo uvnitř, nechápal nikdo - 11 - walter medlin ferrari znicena hala 11Před 14 léty hurikán rozmetal opuštěný hangár. Co bylo uvnitř, nechápal nikdo - 12 - walter medlin ferrari znicena hala 12Před 14 léty hurikán rozmetal opuštěný hangár. Co bylo uvnitř, nechápal nikdo - 13 - walter medlin ferrari znicena hala 13Před 14 léty hurikán rozmetal opuštěný hangár. Co bylo uvnitř, nechápal nikdo - 14 - walter medlin ferrari znicena hala 14Před 14 léty hurikán rozmetal opuštěný hangár. Co bylo uvnitř, nechápal nikdo - 15 - walter medlin ferrari znicena hala 15Před 14 léty hurikán rozmetal opuštěný hangár. Co bylo uvnitř, nechápal nikdo - 16 - walter medlin ferrari znicena hala 16Před 14 léty hurikán rozmetal opuštěný hangár. Co bylo uvnitř, nechápal nikdo - 17 - walter medlin ferrari znicena hala 17Před 14 léty hurikán rozmetal opuštěný hangár. Co bylo uvnitř, nechápal nikdo - 18 - walter medlin ferrari znicena hala 18Před 14 léty hurikán rozmetal opuštěný hangár. Co bylo uvnitř, nechápal nikdo - 19 - walter medlin ferrari znicena hala 19Před 14 léty hurikán rozmetal opuštěný hangár. Co bylo uvnitř, nechápal nikdo - 20 - walter medlin ferrari znicena hala 20Před 14 léty hurikán rozmetal opuštěný hangár. Co bylo uvnitř, nechápal nikdo - 21 - walter medlin ferrari znicena hala 21Před 14 léty hurikán rozmetal opuštěný hangár. Co bylo uvnitř, nechápal nikdo - 22 - walter medlin ferrari znicena hala 22Před 14 léty hurikán rozmetal opuštěný hangár. Co bylo uvnitř, nechápal nikdo - 23 - walter medlin ferrari znicena hala 23Před 14 léty hurikán rozmetal opuštěný hangár. Co bylo uvnitř, nechápal nikdo - 24 - walter medlin ferrari znicena hala 24Před 14 léty hurikán rozmetal opuštěný hangár. Co bylo uvnitř, nechápal nikdo - 25 - walter medlin ferrari znicena hala 25Před 14 léty hurikán rozmetal opuštěný hangár. Co bylo uvnitř, nechápal nikdo - 26 - walter medlin ferrari znicena hala 26Před 14 léty hurikán rozmetal opuštěný hangár. Co bylo uvnitř, nechápal nikdo - 27 - walter medlin ferrari znicena hala 27Před 14 léty hurikán rozmetal opuštěný hangár. Co bylo uvnitř, nechápal nikdo - 28 - walter medlin ferrari znicena hala 28Před 14 léty hurikán rozmetal opuštěný hangár. Co bylo uvnitř, nechápal nikdo - 29 - walter medlin ferrari znicena hala 29Před 14 léty hurikán rozmetal opuštěný hangár. Co bylo uvnitř, nechápal nikdo - 30 - walter medlin ferrari znicena hala 30Před 14 léty hurikán rozmetal opuštěný hangár. Co bylo uvnitř, nechápal nikdo - 31 - walter medlin ferrari znicena hala 31Před 14 léty hurikán rozmetal opuštěný hangár. Co bylo uvnitř, nechápal nikdo - 32 - walter medlin ferrari znicena hala 32
Takhle dopadlo 19 ukrytých aut po hurikánu Charley. Vetchou stodolu poslal k zemi a odhalil část bizarně ukrývaného majetku Waltera Medlina světu i finančnímu úřadu

Před 14 léty hurikán rozmetal opuštěný hangár. Co bylo uvnitř, nechápal nikdo - 33 - Walter Medlin Ferrari collection dalsi 01Před 14 léty hurikán rozmetal opuštěný hangár. Co bylo uvnitř, nechápal nikdo - 34 - Walter Medlin Ferrari collection dalsi 02Před 14 léty hurikán rozmetal opuštěný hangár. Co bylo uvnitř, nechápal nikdo - 35 - Walter Medlin Ferrari collection dalsi 03Před 14 léty hurikán rozmetal opuštěný hangár. Co bylo uvnitř, nechápal nikdo - 36 - Walter Medlin Ferrari collection dalsi 04Před 14 léty hurikán rozmetal opuštěný hangár. Co bylo uvnitř, nechápal nikdo - 37 - Walter Medlin Ferrari collection dalsi 05
Fotek Medlinových aut jinak existuje minimum. Toto jsou vzácné pohled do útrob jeho sbírky z minulosti, které potvrzují, že vozy byly skladovány svérázným způsobem vždy

Zdroje: Ferrari Chat, Orlando Sentinel

Petr Miler