Princ si u Porsche koupil 7 zvláštních verzí nejdražšího modelu, firma dvě po letech ukázala

Pokud vám před palácem tryská ze země ropa, můžete si dovolit leccos. Třeba i exkluzivní kolekci sedmi kusů nejdražších Porsche 959 se zlatými výfuky nebo dřevem vykládaným interiérem.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Princ si u Porsche koupil 7 zvláštních verzí nejdražšího modelu, firma dvě po letech ukázala

27.9.2019 | Petr Prokopec

Princ si u Porsche koupil 7 zvláštních verzí nejdražšího modelu, firma dvě po letech ukázala

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Pokud vám před palácem tryská ze země ropa, můžete si dovolit leccos. Třeba i exkluzivní kolekci sedmi kusů nejdražších Porsche 959 se zlatými výfuky nebo dřevem vykládaným interiérem.

Muzeum Porsche v letošním roce slaví desáté výročí. Z toho důvodu jsou v Zuffenhausenu k vidění vozy, které jinak bývají zamčeny v depozitu. Mezi ně patří i speciální série modelu 959, na které se podílela zakázková divize značky. Někdejší nejrychlejší produkční vůz světa vznikl pouze v 345 exemplářích, z nichž sedm si v roce 1986 objednal nejmenovaný arabský princ. Ten přitom požadoval exteriér barevně sladěný s interiérem, což tehdy vznikající divize Porsche Exclusive bez váhání splnila. Nyní, po 33 letech od splnění tohoto přání dva kusy z této kolekce ukázala.

První exemplář si můžeme prohlédnout pouze zvenčí, a to pouze zepředu, což je více než škoda. Porsche totiž uvádí, že ve zlatém odstínu není vyveden pouze lak karoserie, ale dokonce i koncovky výfuku. Vůbec bychom se tedy nedivili, kdyby tento vůz nenajel za celou svou životní dráhu ani kilometr, a pokud ano, pak jej princ rozhodně nehnal do vysokých otáček. Zajímavostí pak je, že za tímto exemplářem nemusíte do Zuffenhausenu, ale můžete si jej objednat přímo domů. Porsche totiž nabídlo ke koupi limitovanou edici 959 kusů zmenšeného modelu.

Druhé provedení pro změnu odhaluje interiér, který sází především na červenou. V tomto odstínu je vyvedeno veškeré kožené čalounění, stejně jako koberečky. Madlo ruční brzdy, stejně jako řadicí páky a palubka jsou pak vykládány dřevem, díky čemuž asi ani tento exemplář nestrávil mnoho času - pokud vůbec nějaký - na závodních okruzích. Spíše než po ochranné kleci se tedy princ jistě ptal po dalších exkluzivitách, které se nakonec objevily na středu volantu a hlavici řadicí páky v podobě speciálních ornamentů.

Je pak otázkou, jak je tomu po stránce technické. Porsche 959 totiž v základu disponovalo 2,8litrovým plochým šestiválcem twin-turbo, který byl naladěn na 450 koní. Nicméně automobilka na sklonku produkce přišla s provedením Sport, které se dočkalo 515 koní. A aby toho nebylo málo, divize Exclusive se starala ještě o speciální přání zákazníků, jenž si vyžádali individuální power kit. Podle belgického závodníka Paula Fréreho tak nebyl problém dostat pod pravou nohu až 530 koní.

Ani to ale ve výsledku nebyl konec veškerých modifikací, neboť v roce 2003 odstartovala společnost Canepa speciální program, v jehož centru bylo pozdvižení Porsche 959 na zcela novou úroveň. Dorazila tedy větší turba či výfuk, úpravce pak dokonce zajistil i splnění emisních norem. Vůz je tak zcela legální, přestože nyní manuální převodovka přenáší na všechna čtyři kola i na dnešní dobu ohromujících 774 koní a 861 Nm. S touto úpravou však „zlatíčko“ ani „rudokožec“ jistě nepočítají.


Princ si u Porsche koupil 7 zvláštních verzí nejdražšího modelu, firma dvě po letech ukázala - 1 - Porsche 959 Exclusive Arab Collection 01
Jedno z princových Porsche 959 se dočkalo zlaté barvy...

Princ si u Porsche koupil 7 zvláštních verzí nejdražšího modelu, firma dvě po letech ukázala - 2 - Porsche 959 Exclusive Arab Collection 02
...přičemž v tomto odstínu si můžete koupit i zmenšený model

Princ si u Porsche koupil 7 zvláštních verzí nejdražšího modelu, firma dvě po letech ukázala - 3 - Porsche 959 Exclusive Arab Collection 03Princ si u Porsche koupil 7 zvláštních verzí nejdražšího modelu, firma dvě po letech ukázala - 4 - Porsche 959 Exclusive Arab Collection 04
Princ si u Porsche koupil 7 zvláštních verzí nejdražšího modelu, firma dvě po letech ukázala - 5 - Porsche 959 Exclusive Arab Collection 05Princ si u Porsche koupil 7 zvláštních verzí nejdražšího modelu, firma dvě po letech ukázala - 6 - Porsche 959 Exclusive Arab Collection 06
Druhý exemplář je pak vyveden v červeném nádechu

Zdroj: Porsche

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše