První automobilová výrobní linka se rozjela před 104 léty, nadobro změnila svět

Jak zkrátit dobu výroby jednoho auta z 12 hodin na 93 minut? A zároveň skoro na čtvrtinu snížit jeho cenu? Tušíte správně, výrobní linka byla revolucí.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

První automobilová výrobní linka se rozjela před 104 léty, nadobro změnila svět

14.4.2017 | Petr Prokopec | 1 příspěvek

První automobilová výrobní linka se rozjela před 104 léty, nadobro změnila svět

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Jak zkrátit dobu výroby jednoho auta z 12 hodin na 93 minut? A zároveň skoro na čtvrtinu snížit jeho cenu? Tušíte správně, výrobní linka byla revolucí.

Příchod prvního automobilu se datuje již k lednu 1886. Nicméně během prvních zhruba tří dekád šlo o dopravní prostředek, který byl pro většinu světa naprosto nedosažitelným. Se změnou přišel až Henry Ford, který jako první v branži začal produkovat auta s pomocí výrobní, chcete-li montážní linky. Realizaci projektu ovšem neměl na starosti přímo zakladatel firmy, ale jeho zaměstnanci Clarence Avery, Peter E. Martin, Charles E. Sorensen a C. Harold Wills, za původním návrhem pak stojí William C. Klann.

Nyní ovšem nebudeme probírat jednotlivé zásluhy všech zúčastněných. Podstatné je, že dne 13. dubna 1913 byla vůbec první automobilová montážní linka spuštěna a 14. dubna, přes před sto čtyřmi lety, zažila svůj první celodenní provoz. Jednalo se o zásadní změnu v tomto průmyslu, neboť zatímco dříve montáž jednoho Fordu T zabrala dělníkům více než dvanáct hodin, po její instalaci bylo již třeba pouhých 93 minut, tedy necelá osmina původního času.

Souběžně s automatizací výroby klesla také cena. Ještě v roce 1909 stál Ford T 825 USD. V té době průměrná americká mzda činila 525 dolarů za rok. Po zavedení montážní linky ale cena vozu klesla na 260 USD.

Není proto asi překvapivé, že pro Fordu nové postupy přinesly enormní úspěch. Již v roce 1914 takto značka vyrobila více nových automobilů, než všichni ostatní výrobci dohromady. V momentě, kdy padla meta 10 milionů exemplářů, bylo devět z deseti aut na celém světě od Forda. V letech 1917 až 1923 tak automobilka vůbec nemusela platit za reklamu, celkově přitom vyrobila 15 007 033 kusů Fordu T.

Toto číslo možná dnes již tolik neohromí, nicméně je třeba znovu zdůraznit, že značka jej dosáhla před sto lety. Stačilo jí na to přitom jen velmi krátké období (1908 až 1927), zatímco třeba původní Volkswagen Beetle musel vydržet ve výrobě po dlouhých 65 let, aby bylo dosaženo produkce 21,5 milionů kusů. To jen dokazuje, jak zásadní byl příchod montážní linky pro Ford a jakým způsobem vlastně změnil celou branži.

Je to milník, který by nikdy neměl být zapomenut, nakonec i proto, že auta se do dnešního dne vyrábí v principu úplně stejným způsobem, třebaže konkrétní podoba výrobních linek je dnes pochopitelně úplně jiná. Pár pokusů o to posunou evoluci ještě dále proběhlo, žádný ale zatím nezastínil efektivitu Fordova vynálezu. Nejnověji s něčím novým přišlo Audi, až čas ale ukáže, zda opravdu půjde o krok správným směrem...


První automobilová výrobní linka se rozjela před 104 léty, nadobro změnila svět - 1 - Ford prvni montazni linka 02První automobilová výrobní linka se rozjela před 104 léty, nadobro změnila svět - 2 - Ford prvni montazni linka 01První automobilová výrobní linka se rozjela před 104 léty, nadobro změnila svět - 3 - Ford prvni montazni linka 03První automobilová výrobní linka se rozjela před 104 léty, nadobro změnila svět - 4 - Ford prvni montazni linka 04První automobilová výrobní linka se rozjela před 104 léty, nadobro změnila svět - 5 - Ford prvni montazni linka 05První automobilová výrobní linka se rozjela před 104 léty, nadobro změnila svět - 6 - Ford prvni montazni linka 06První automobilová výrobní linka se rozjela před 104 léty, nadobro změnila svět - 7 - Ford prvni montazni linka 07První automobilová výrobní linka se rozjela před 104 léty, nadobro změnila svět - 8 - Ford prvni montazni linka 08První automobilová výrobní linka se rozjela před 104 léty, nadobro změnila svět - 9 - Ford prvni montazni linka 09První automobilová výrobní linka se rozjela před 104 léty, nadobro změnila svět - 10 - Ford prvni montazni linka 10První automobilová výrobní linka se rozjela před 104 léty, nadobro změnila svět - 11 - Ford prvni montazni linka 11První automobilová výrobní linka se rozjela před 104 léty, nadobro změnila svět - 12 - Ford prvni montazni linka 12První automobilová výrobní linka se rozjela před 104 léty, nadobro změnila svět - 13 - Ford prvni montazni linka 13
Zavedením montážní linky Ford zcela změnil automobilový průmysl, zároveň zmotorizoval i celou Ameriku

Petr Prokopec

Diskuze 1 příspěvek

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše