Rusové nacpali do náklaďáku z dob SSSR techniku ostrých BMW, poráží i sporťáky

Tohle auto dávno neslouží k převozu těžkých břemen. Sovětský pracant byl přestavěn k ukazování svalů s prázdnou korbou. A že mu to jde.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Rusové nacpali do náklaďáku z dob SSSR techniku ostrých BMW, poráží i sporťáky

14.10.2019 | Mirek Mazal

Rusové nacpali do náklaďáku z dob SSSR techniku ostrých BMW, poráží i sporťáky

/

Tohle auto dávno neslouží k převozu těžkých břemen. Sovětský pracant byl přestavěn k ukazování svalů s prázdnou korbou. A že mu to jde.

Po čase se musíme vrátit ke starému náklaďáku ze sovětských dob, který ve sprintech poráží i moderní sporťáky. Valník ZiL-130 vyráběl moskevský Zavod Imeni Lichačeva od roku 1964 po dobu celých třiceti let. Svého času byl žádaným zbožím a s celkovým množstvím 3,4 milionu prodaných vozů patří mezi ty nejprodávanější vůbec.

Sovětské a později ruské zájemce zaujala všestrannost odolného stroje na zvýšeném podvozku s nákladovým prostorem a osmiválcovým motorem. Nám se zalíbila spíše ve 21. století postavená vylepšená verze schopná ujet Porsche Cayman nebo BMW M2. Majitel těžkotonážního sprinteru si vyhlédl starý ojetý ZiL-130, osadil nové díly, nanesl litry barvy a investovaný čas si teď vynahrazuje návštěvami exhibicí nebo reálných závodů.

Pořadatelé sprintů jsou rádi za zpestření programu sovětským nákladním vozem s pořádnou technikou. Aktuálně je pod modrou karoserií modifikovaný podvozek, jiné brzdy i zavěšení kol odpovídající silnému motoru. Nově poháněná všechna kola roztáčí energie z dvakrát přeplňovaného vidlicového osmiválce. Zážehový agregát 4,4 V8 začínal pod kapotou BMW X5 M generace E70. Německé SUV dodalo i automatickou převodovku, volant a přístrojový štít. Konečný výkon se po dílčích úpravách dostal až k neskutečným 515 kilowattům (700 koní).

Nečekaně hbité jízdě pomáhá odlehčená stavba vnějšího opláštění vyrobeného na zakázku z novějších materiálů. Modernizace musela být součástí přestavby rámu s výztuží bránících kroucení celého ZiLu při řádění na silnici. Jízda si nezaslouží jiné označení, protože neposedný valník skutečně vyvádí psí kusy, střídání jízdních pruhů jako v Rychle a zběsile není problém.

Zkouška městského použití nechala v úžasu několik spěchajících řidičů, kteří chtěli předjet jinak notoricky známou překážku provozu. Stovka za 5,5 sekundy hovoří za vše, přestavěný ZiL s bílým čumákem jen potřebuje pevné ruce a nadšení pro uhánějící krabici. Zatlačení do sedačky vysoko nad zemí je návykové, což můžete spatřit i na přiloženém videu.


Rusové nacpali do náklaďáku z dob SSSR techniku ostrých BMW, poráží i sporťáky - 1 - ZiL 130 s motorem BMW X5M foto 01Rusové nacpali do náklaďáku z dob SSSR techniku ostrých BMW, poráží i sporťáky - 2 - ZiL 130 s motorem BMW X5M foto 02Rusové nacpali do náklaďáku z dob SSSR techniku ostrých BMW, poráží i sporťáky - 3 - ZiL 130 s motorem BMW X5M foto 03Rusové nacpali do náklaďáku z dob SSSR techniku ostrých BMW, poráží i sporťáky - 4 - ZiL 130 s motorem BMW X5M foto 04Rusové nacpali do náklaďáku z dob SSSR techniku ostrých BMW, poráží i sporťáky - 5 - ZiL 130 s motorem BMW X5M foto 05Rusové nacpali do náklaďáku z dob SSSR techniku ostrých BMW, poráží i sporťáky - 6 - ZiL 130 s motorem BMW X5M foto 06Rusové nacpali do náklaďáku z dob SSSR techniku ostrých BMW, poráží i sporťáky - 7 - ZiL 130 s motorem BMW X5M foto 07Rusové nacpali do náklaďáku z dob SSSR techniku ostrých BMW, poráží i sporťáky - 8 - ZiL 130 s motorem BMW X5M foto 08Rusové nacpali do náklaďáku z dob SSSR techniku ostrých BMW, poráží i sporťáky - 9 - ZiL 130 s motorem BMW X5M foto 09Rusové nacpali do náklaďáku z dob SSSR techniku ostrých BMW, poráží i sporťáky - 10 - ZiL 130 s motorem BMW X5M foto 10Rusové nacpali do náklaďáku z dob SSSR techniku ostrých BMW, poráží i sporťáky - 11 - ZiL 130 s motorem BMW X5M foto 11Rusové nacpali do náklaďáku z dob SSSR techniku ostrých BMW, poráží i sporťáky - 12 - ZiL 130 s motorem BMW X5M foto 12Rusové nacpali do náklaďáku z dob SSSR techniku ostrých BMW, poráží i sporťáky - 13 - ZiL 130 s motorem BMW X5M foto 13Rusové nacpali do náklaďáku z dob SSSR techniku ostrých BMW, poráží i sporťáky - 14 - ZiL 130 s motorem BMW X5M foto 14Rusové nacpali do náklaďáku z dob SSSR techniku ostrých BMW, poráží i sporťáky - 15 - ZiL 130 s motorem BMW X5M foto 15Rusové nacpali do náklaďáku z dob SSSR techniku ostrých BMW, poráží i sporťáky - 16 - ZiL 130 s motorem BMW X5M foto 16
Tento ZiL-130 dávno nefunguje prvotnímu účelu. Kdysi nákladní auto je dnes schopným, 700koňovým sprinterem

Zdroj: AcademeG@Youtube

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše