Smáli se mu, že koupil předražený vrak. Dnes obdivují, co s ním dokázal provést

Vůz, který vidíte na fotkách, nevypadá jako perspektivní stroj, který by jednou měl být hoden obdivu. Nakonec se jím ale stal, i když jezdit se s ním nedá.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Smáli se mu, že koupil předražený vrak. Dnes obdivují, co s ním dokázal provést

13.1.2019 | Petr Prokopec

Smáli se mu, že koupil předražený vrak. Dnes obdivují, co s ním dokázal provést

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Vůz, který vidíte na fotkách, nevypadá jako perspektivní stroj, který by jednou měl být hoden obdivu. Nakonec se jím ale stal, i když jezdit se s ním nedá.

Někdo má rád holky a jiný zase vdolky. Stejně tak platí, že zatímco pro někoho představují automobily pouhopouhý dopravní prostředek, řada lidí v nich může spatřovat cosi více. A mezi takové patří i jeden sběratel z Chicaga, který si na internetu říká PKI. Tento člověk je velkým fanouškem BMW M1, přičemž vlastní hned dva silniční exempláře. Jako takový tedy musel před třemi lety zareagoval na inzerát, který nabízel havarovaný vůz.

Než ovšem budeme v našem příběhu pokračovat, dovolte nám malou odbočku, která má pro jeho vyústění značnou váhu. Týká se mnichovského supersportu, který byl vyráběn v letech 1978 až 1981. Automobilka jej osadila 3,5litrovým řadovým šestiválcem, jenž byl naladěn na 277 koní. To v dnešní době není zrovna závratný výkon, ostatně s vyššími čísly lze počítat i u některých rodinných aut. Ty se však rodí jak na běžícím pásu, zatímco M1 vzniklo pouze 453 exemplářů.

Právě skutečnost, že jde o jeden z nejvzácnějších modelů, s jakými mělo BMW co do činění, se podepisuje na dnešních cenách. Drahé přitom nejsou jen kousky ve špičkovém stavu, ale i havarované vozy. Řada lidí si proto v onom roce 2015 ťukala na čelo, když PKI naznačil, že koupí exemplář nabízený newyorskou společností Gullwing Motorcars za 125 tisíc dolarů (cca 2,78 milionu korun). Nicméně tento nadšenec se nenechal zviklat a vůz nakonec opravdu pořídil.

„Já jsem ten, kdo koupil tento 'vůz' poté, co jsem ho viděl na webu Bring a Trailer. Vlastním dvě silniční M1, přičemž vrak měl posloužit jako jakási zásobárna náhradních dílů. S Gullwing Motorcars jsem přitom uzavřel dohodu, že pokud blok motoru bude prasklý či jakkoliv nepoužitelný, koupě bude anulována. Motorový prostor přitom vypadal jako popelník, ovšem díly, které se nacházely pod listím a blátem, byly v solidním stavu,“ popisuje vývoj věcí PKI s tím, že u komunity na Bring a Trailer za to sklidil jen výsměch - dát tolik peněz za torzo auta, třebaže slavného...

Jak následně dodává, v prvé řadě přišla na řadu renovace motoru a pětistupňového manuálu. Jakmile bylo vše hotové, PKI se rozhodl, že hnací ústrojí usadí na stojan, aby se jím mohl kochat, než je rozebere na součástky pro své vozy. O rok později pak zakoupil ještě jedno poničené BMW M1, které bylo skladováno v budově, jíž zachvátil požár. Většina panelů karoserie proto byla poničená, nicméně PKI doufal, že ze dvou vraků postaví jeden funkční vůz.

Vše ale nakonec dopadlo trochu jinak, než původně zamýšlel. Lví podíl na tom neměla ani tak skutečnost, že by vše bylo tak trochu nelegální (nezapomeňte, že se pohybujeme v Americe), nýbrž onen stojan s motorem. PKI jej totiž vnímal jako umělecký předmět, načež se rozhodl, že stejný osud musí potkat i samotný vůz. Ten byl samozřejmě stvořen z obou vraků, nicméně jelikož ty nikdy po veřejné silnici jezdit nebudou, k překročení zákona nedošlo.

„Byl vyroben odlehčený hliníkový rám, na který se namontovaly panely karoserie, přičemž vše vypadá jako kompletní vůz připravený k jízdě. Exteriér dokonce dostal výstavní lak v původním červeném odstínu. Řadě talentovaných lidí zabralo mnoho hodin, než se myšlenka uměleckého M1 přeměnila v realitu, nicméně před pár měsíci BMW M1 konečně na zdi,“ uvádí PKI.

Jeho příběh se již dostal k oněm pochybovačům, jimž pořádně sklapla čelist. Pravda, pojízdné auto ze své zdánlivě předražené koupě nevykřesal, jen velký závistivec by ale nyní neuznal, že totálně zničeného vraku přetvořil v něco působivého. Však kdo by nechtěl sdílet domov s jedním z nejvzácnějších BMW všech dob?


Smáli se mu, že koupil předražený vrak. Dnes obdivují, co s ním dokázal provést - 1 - BMW M1 Art Displey 2018 prvni sada 01Smáli se mu, že koupil předražený vrak. Dnes obdivují, co s ním dokázal provést - 2 - BMW M1 Art Displey 2018 prvni sada 02Smáli se mu, že koupil předražený vrak. Dnes obdivují, co s ním dokázal provést - 3 - BMW M1 Art Displey 2018 prvni sada 03Smáli se mu, že koupil předražený vrak. Dnes obdivují, co s ním dokázal provést - 4 - BMW M1 Art Displey 2018 prvni sada 04
Za pomoci poškozeného BMW M1...

Smáli se mu, že koupil předražený vrak. Dnes obdivují, co s ním dokázal provést - 5 - BMW M1 Art Displey 2018 prvni sada 05Smáli se mu, že koupil předražený vrak. Dnes obdivují, co s ním dokázal provést - 6 - BMW M1 Art Displey 2018 prvni sada 06
...a dalšího ohořelého vraku mnichovského supersportu...

Smáli se mu, že koupil předražený vrak. Dnes obdivují, co s ním dokázal provést - 7 - BMW M1 Art Display dalsi 01Smáli se mu, že koupil předražený vrak. Dnes obdivují, co s ním dokázal provést - 8 - BMW M1 Art Display dalsi 02
...nakonec vzniklo působivé umělecké dílo...

Smáli se mu, že koupil předražený vrak. Dnes obdivují, co s ním dokázal provést - 9 - BMW M1 Art Displey 2018 prvni sada 07Smáli se mu, že koupil předražený vrak. Dnes obdivují, co s ním dokázal provést - 10 - BMW M1 Art Displey 2018 prvni sada 08Smáli se mu, že koupil předražený vrak. Dnes obdivují, co s ním dokázal provést - 11 - BMW M1 Art Displey 2018 prvni sada 09Smáli se mu, že koupil předražený vrak. Dnes obdivují, co s ním dokázal provést - 12 - BMW M1 Art Displey 2018 prvni sada 10Smáli se mu, že koupil předražený vrak. Dnes obdivují, co s ním dokázal provést - 13 - BMW M1 Art Displey 2018 prvni sada 11Smáli se mu, že koupil předražený vrak. Dnes obdivují, co s ním dokázal provést - 14 - BMW M1 Art Displey 2018 prvni sada 12Smáli se mu, že koupil předražený vrak. Dnes obdivují, co s ním dokázal provést - 15 - BMW M1 Art Displey 2018 prvni sada 13Smáli se mu, že koupil předražený vrak. Dnes obdivují, co s ním dokázal provést - 16 - BMW M1 Art Displey 2018 prvni sada 14
...které skončilo na zdi příbytku autora

Smáli se mu, že koupil předražený vrak. Dnes obdivují, co s ním dokázal provést - 17 - BMW M1 Art Displey 2018 prvni sada 15
Za vším přitom do značné míry stojí pohonná jednotka vozu, která se stala inspirací pro celou proměnu

Zdroj: Robb Report

Petr Prokopec

Autobazar

zobrazit vše