Zamčená stodola dekády skrývala opuštěný automobilový stroj času, zde skoro doslova

Když se někde najde dekády nejeté auto v původním stavu, máme tendenci o něm hovořit jako o stroji času. Když je ale tím nalezeným vozem DeLorean DMC-12, platí to skoro doslova.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Zamčená stodola dekády skrývala opuštěný automobilový stroj času, zde skoro doslova

2.1.2020 | Petr Prokopec

Zamčená stodola dekády skrývala opuštěný automobilový stroj času, zde skoro doslova

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Když se někde najde dekády nejeté auto v původním stavu, máme tendenci o něm hovořit jako o stroji času. Když je ale tím nalezeným vozem DeLorean DMC-12, platí to skoro doslova.

Kdysi jsme zmapovali poněkud smutnou historii značky DeLorean i to, co po ní zůstalo. Tehdy jsme zmínili, že do dnešních dnů přežilo zhruba šest a půl tisíce aut, což je vzhledem k celkové výši produkce něco málo přes devět tisíc vozů velmi slušný výsledek. Fungování DeLoreanu bylo ve své době značně chaotické, auta sama ale přesto byla relativně kvalitní, jinak by se jich dneška tolik nedožilo.

Jedním s nich je exemplář se skutečně tajuplným osudem. Od roku 1986 měl být totiž odstaven v zamčené stodole a na světlo světa se dostal až letos. Opravdu bychom jej tak mohli považovat za vůz schopný cestovat v čase, neboť z cest se vytratil pouhý rok poté, co měl premiéru první díl filmové trilogie Návrat do budoucnosti.

Právě tato série se postarala o nesmrtelnou slávu vozu, přičemž produkce měla k dispozici šest exemplářů. Kromě toho existovala ještě sklolaminátová replika, jež se užívala k „leteckým“ záběrům. Ta byla po natáčení sešrotována, stejně jako byl zničen jeden z originálních kousků. Dva pak zmizely neznámo kde, dva si ponechalo studio Universal a jeden zamířil do soukromých rukou, kvůli poškození však musel projít řádnou modernizací.

Je tedy možné, že vůz, který byl po 32 let uzamčen ve stodole, je jedním z oněch dvou ztracených filmových vozů. Spíše o tom ale pochybujeme, stejně jako si nejsme jisti tím, že vrata stodoly se po více než tři dekády skutečně neotevřela. Samo auto ale působí dojmem, že s ním opravdu nikdo nejezdil, minimálně ne po silnici. Svědčí o tom nejen nánosy špíny, ale i poslední obnovení registrace vázané právě k roku 1986.

Podobné nálezy jsou vždy z podstaty podezřelé a je otázkou, zda se jimi někdo nesnaží jen vyvolat zájem o objevený vůz. Nick Pelant a jeho otec, kteří za objevem stojí, ale tvrdí, že se tomuto exempláři dostali na stopu jen shodou okolností a po zjištění prvotních informací se jako fandové zkrátka již museli vydat na místo jeho výskytu.

„Vše začalo ve chvíli, kdy jsme se s otcem rozhodli zastavit v jednom servise, kde v roce 1981 prodávaly DeLoreany. Dva vozy již vlastníme a jsme jeho velkými fanoušky. Tak jsme se rozhodli zeptat majitele servisu, zda nemá něco z pozůstalosti automobilky ještě na skladě,“ říká k vozu Nick Pelant. Při loučení Nick jen tak nadhodil, že pokud se někdy nějaký vůz objeví v prodeji, ať mu majitel dá vědět. Ten řekl, že před deseti lety o jednom takovém zaslechl, ale již si není jist, zda DeLorean v mezičase neprodal. Kontakt však Pelantovi předal.

Jak se ukázalo, majitel vozu, který vlastnil od jeho smontování v roce 1981, byl dlouhodobě mimo město. Nick proto musel vyčkat čtyři měsíce, než se do stodoly vydal. Po první inspekci si vzal týden čas na rozmyšlenou, zpátky do Wisconsinu se pak vydal rovnou s přívěsem. A jelikož zrovna pršelo, DMC-12 při nakládání prošlo první očistou.

Nálezce měl vůz měl pořídit jen za 3 500 USD (cca 79 tisíc Kč), což by byl skutečně velmi dobrý „kauf”, třebaže DeLoreany ani v perfektním stavu pořád žádnou extrémní hodnotu nemají. Pěkné kousky se v Evropě prodávají od přibližně 500 tisíc Kč výše, v dokonalém i za více jak 1 milion korun.


Zamčená stodola dekády skrývala opuštěný automobilový stroj času, zde skoro doslova - 1 - DeLorean DMC-12 1981 nalez stodola dalsi 01Zamčená stodola dekády skrývala opuštěný automobilový stroj času, zde skoro doslova - 2 - DeLorean DMC-12 1981 nalez stodola dalsi 02Zamčená stodola dekády skrývala opuštěný automobilový stroj času, zde skoro doslova - 3 - DeLorean DMC-12 1981 nalez stodola dalsi 03Zamčená stodola dekády skrývala opuštěný automobilový stroj času, zde skoro doslova - 4 - DeLorean DMC-12 1981 nalez stodola dalsi 04Zamčená stodola dekády skrývala opuštěný automobilový stroj času, zde skoro doslova - 5 - DeLorean DMC-12 1981 nalez stodola dalsi 05Zamčená stodola dekády skrývala opuštěný automobilový stroj času, zde skoro doslova - 6 - DeLorean DMC-12 1981 nalez stodola dalsi 06Zamčená stodola dekády skrývala opuštěný automobilový stroj času, zde skoro doslova - 7 - DeLorean DMC-12 1981 nalez stodola dalsi 07Zamčená stodola dekády skrývala opuštěný automobilový stroj času, zde skoro doslova - 8 - DeLorean DMC-12 1981 nalez stodola dalsi 08Zamčená stodola dekády skrývala opuštěný automobilový stroj času, zde skoro doslova - 9 - DeLorean DMC-12 1981 nalez stodola dalsi 09Zamčená stodola dekády skrývala opuštěný automobilový stroj času, zde skoro doslova - 10 - DeLorean DMC-12 1981 nalez stodola dalsi 10Zamčená stodola dekády skrývala opuštěný automobilový stroj času, zde skoro doslova - 11 - DeLorean DMC-12 1981 nalez stodola dalsi 11Zamčená stodola dekády skrývala opuštěný automobilový stroj času, zde skoro doslova - 12 - DeLorean DMC-12 1981 nalez stodola dalsi 12Zamčená stodola dekády skrývala opuštěný automobilový stroj času, zde skoro doslova - 13 - DeLorean DMC-12 1981 stodolni nalez 02Zamčená stodola dekády skrývala opuštěný automobilový stroj času, zde skoro doslova - 14 - DeLorean DMC-12 1981 stodolni nalez 03Zamčená stodola dekády skrývala opuštěný automobilový stroj času, zde skoro doslova - 15 - DeLorean DMC-12 1981 stodolni nalez 04Zamčená stodola dekády skrývala opuštěný automobilový stroj času, zde skoro doslova - 16 - DeLorean DMC-12 1981 stodolni nalez 05Zamčená stodola dekády skrývala opuštěný automobilový stroj času, zde skoro doslova - 17 - DeLorean DMC-12 1981 stodolni nalez 06Zamčená stodola dekády skrývala opuštěný automobilový stroj času, zde skoro doslova - 18 - DeLorean DMC-12 1981 stodolni nalez 07Zamčená stodola dekády skrývala opuštěný automobilový stroj času, zde skoro doslova - 19 - DeLorean DMC-12 1981 stodolni nalez 08
Tento DeLorean DMC-12 měl být po 32 let skryt před zraky veřejnosti. Je tomu ale skutečně tak, jak jeho nálezci naznačují?

Zdroj: Motorious

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.