Tenhle starý VW Brouk má hodnotu přes 11 miliard Kč. Způsobilo to jediné rozhodnutí

Nejvzácnější exempláře původního Brouku nabyly v posledních letech na ceně, aby se ale jeden z nich stal ekvivalentem 11 miliard Kč, chtělo něco ještě docela jiného.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Tenhle starý VW Brouk má hodnotu přes 11 miliard Kč. Způsobilo to jediné rozhodnutí

20.8.2018 | Mirek Mazal

Tenhle starý VW Brouk má hodnotu přes 11 miliard Kč. Způsobilo to jediné rozhodnutí

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Nejvzácnější exempláře původního Brouku nabyly v posledních letech na ceně, aby se ale jeden z nich stal ekvivalentem 11 miliard Kč, chtělo něco ještě docela jiného.

Americká firma Domino's Pizza se od roku 1960, kdy byla založena, stala světově největším prodejcem pizzy na světě. Dnes společnost zaměstnává 290 tisíc lidí po celé Zemi, kteří reprezentují červeno-modrý znak vykreslující právě kostku z domina.

Začátky dnešního restauratérského kolosu byly ale velmi skromné. Stály u nich dva bratři - Tom a James Monaghanovi, kteří v roce 1960 koupili malou provozovnu nazvanou DomiNick Pizza za pouhých 500 dolarů. To by dnes bylo zhruba 4 200 USD (94 000 Kč), chlapci ovšem museli přihodit ještě 900 dolarů navíc, když chtěli, aby je původní majitel zasvětil do tajů přípravy pizzy.

Tom Monaghan měl problémy s placením školného na univerzitě v Michiganu, proto musel odejít ze studií. Jediné východisko bylo začít naplno pracovat a výroba jídla se zdála být dobrým nápadem. Začátky byly nekonečné, bratři za pultem trávili celé noci a James přitom pracoval jako pošťák. Poštovní doručování mu zajišťovalo docela slušné živobytí, podnik s pizzou se rozjížděl jen velmi pomalu. Proto James po osmi měsících požádal Toma o vyplacení ze společného podnikání, které v mezičase dostalo nové jméno.

Dohody bylo dosaženo, protože ale Tom neměl peníze stejně jako James, místo nich jej vyplatil zánovním Volkswagenem Brouk z roku 1959, který firma používala pro rozvoz pizzy. Během dalších let se ale Domino's Pizza vypracovala do jedničky amerického kontinentu a postupně i do pozice světové špičky.

Tom si nad firmou ponechal kontrolu až do roku 1999, kdy svých 93 procent akcií prodal novému majiteli za 1 miliardu dolarů. Polovina z nich kdysi patřila bratru Jamesovi, který svůj podíl vyměnil za jeden obyčejný Volkswagen při zrodu podnikatelského snu. Neudělat to, byl by si v roce 1999 přišel místo Brouku na půl miliardy dolarů, asi 11,2 miliardy Kč. A naopak, nedat jej Tom z ruky, přišlo by jej jeho ponechání si na stejnou sumu.

Člověku se zatočí hlava při představě, že jediné rozhodnutí nakonec znamenalo propast mezi vlastněním a nevlastněním jednoho Brouku nebo sumy přesahující 11 miliard korun. Z modrého Volkswagenu s logem Domino's Pizza se tak obrazně stal nejdražší Brouk na světě, a to jen kvůli pizze.


Tenhle starý VW Brouk má hodnotu přes 11 miliard Kč. Způsobilo to jediné rozhodnutí - 1 - VW Brouk Dominos Pizza za pul miliardy USD 01Tenhle starý VW Brouk má hodnotu přes 11 miliard Kč. Způsobilo to jediné rozhodnutí - 2 - VW Brouk Dominos Pizza za pul miliardy USD 02Tenhle starý VW Brouk má hodnotu přes 11 miliard Kč. Způsobilo to jediné rozhodnutí - 3 - VW Brouk Dominos Pizza za pul miliardy USD 03Tenhle starý VW Brouk má hodnotu přes 11 miliard Kč. Způsobilo to jediné rozhodnutí - 4 - VW Brouk Dominos Pizza za pul miliardy USD 04Tenhle starý VW Brouk má hodnotu přes 11 miliard Kč. Způsobilo to jediné rozhodnutí - 5 - VW Brouk Dominos Pizza za pul miliardy USD 05Tenhle starý VW Brouk má hodnotu přes 11 miliard Kč. Způsobilo to jediné rozhodnutí - 6 - VW Brouk Dominos Pizza za pul miliardy USD 06Tenhle starý VW Brouk má hodnotu přes 11 miliard Kč. Způsobilo to jediné rozhodnutí - 7 - VW Brouk Dominos Pizza za pul miliardy USD 07Tenhle starý VW Brouk má hodnotu přes 11 miliard Kč. Způsobilo to jediné rozhodnutí - 8 - VW Brouk Dominos Pizza za pul miliardy USD 09
Jeden ze zakladatelů sítě restaurací Domino's Pizza krátce po zrodu firmy vyměnil svůj podíl ve společnosti za tehdy zánovní VW Brouk. Kdysi jeho část firmy pak bratr za půl miliardy dolarů, dnešním kurzem 11,2 miliardy Kč

Zdroj: Jalopnik

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše