Nejdražší angličák světa má obrovskou cenu, pořídili byste za něj nové Porsche

Pro leckoho to může znít absurdně, ale i mezi hračkami vašich dětí se může skrývat učiněný poklad. Sběratelská vášeň dosáhla takové úrovně, že někteří jsou schopni dát miliony i za hračku.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Nejdražší angličák světa má obrovskou cenu, pořídili byste za něj nové Porsche

12.2.2019 | Petr Miler

Nejdražší angličák světa má obrovskou cenu, pořídili byste za něj nové Porsche

/

Pro leckoho to může znít absurdně, ale i mezi hračkami vašich dětí se může skrývat učiněný poklad. Sběratelská vášeň dosáhla takové úrovně, že někteří jsou schopni dát miliony i za hračku.

Pokud má člověk rád auta, není pro něj zase tak důležité, jak jsou velká. Pochopitelně, zajímavější jsou ta, v nichž se svezete, s diagnózou „automobilový nadšenec” se ale obdivně vydržíte dlouho dívat i na zajímavý zmenšený model. Autíčka Hot Wheels patří mezi ta opravdu malá a lákavá jsou spíše nízkou cenou, jenže stejně jako u normálních, „dospělých” aut, i mezi Hot Wheels jsou více či méně vzácné kousky. Prototyp VW T1 s názvem „Beach Bomb” z roku 1969 je tím úplně nejvzácnějším.

Jednou už jsme se o něm krátce zmiňovali, když jsme se probírali sbírkou autíček v hodnotě přes milion dolarů. Tehdy jsme ho nepřesně označili za „Beach Bug” a také jsme si jej nemohli pořádně prohlédnout. Dnes se na něj podíváme do nejmenšího detailu.

Je to prototyp „Plážové bomby”, vozu se surfy trčícími ven zadním oknem, proto se mu říká „Rear Loader” - jde i verzi s nakládáním zezadu. V roce 1969 byl tenhle model VW T1 se surfy navržen u Mattela a byl to první pokus o ztvárnění Volkswagenu T1. Tehdy existovala autodráha, která měla název Supercharger, a autíčka „vystřelovala” na trať pomocí dvou pěnových koleček. Beach Bomb Rear Loader vznikl asi ve 40 exemplářích v různých barvách a rozběhlo se testování, mimo jiné i v domovech některých členů vedení firmy.

Při testech ale bylo zjištěno, že tenhle prototyp má kvůli na střeše umístěným surfům příliš vysoko těžiště a také je příliš úzký. Z autodráhy vypadával, a musel být tedy pozměněn. Úpravy spočívaly v přestěhování surfů na strany, čím byl vůz rozšířen a stabilizován. Oněch zhruba 40 kousků, které vznikly vlastně nedopatřením, jako mrtvá větev vývoje, ovšem na světě zůstalo. A dnes mají až nepochopitelně ohromnou cenu.

Exemplář Bruce Pascala na poslední fotce je růžový a existuje více takových exemplářů. Autíčko na zbylých obrázcích níže je také Beach Bomb Rear Loader, ale v jiné barvě - tmavě červené. Je to další z oněch 40 kousků, ovšem právě jeho tmavočervená barva jej řadí k vzácnějším. Jeho současný majitel ho kdysi dostal od otce, který u Mattela v roce 1969 pracoval jako mistr, se slovy, že možná někdy bude mít cenu. A úplně se nemýlil.

Ono „někdy” je teď. Cena Beach Bomb Rear Loaderu v aukcích šplhá až je 140 tisícům dolarů, tedy 3,2 milionu korun, za to koupíte nové Porsche 911. A může se stát, že ve dražbě za pár let za něj dá někdo ještě více. Dražší „angličák” v tuto chvíli neexistuje a můžete to brát jako poučení pro zacházení s hračkami svých dětí, popř. čímkoli zdánlivé bezcenným, co vám přijde pod ruku. I taková věc dnes může mít obrovskou hodnotu - dnes se bavíme o té úplně nejdražší, ceněných hraček prodávaných za statisíce korun ale existuje bezpočet.


Nejdražší angličák světa má obrovskou cenu, pořídili byste za něj nové Porsche - 1 - beach bomb rear loader prototype cerveny 01Nejdražší angličák světa má obrovskou cenu, pořídili byste za něj nové Porsche - 2 - beach bomb rear loader prototype cerveny 02Nejdražší angličák světa má obrovskou cenu, pořídili byste za něj nové Porsche - 3 - beach bomb rear loader prototype cerveny 03Nejdražší angličák světa má obrovskou cenu, pořídili byste za něj nové Porsche - 4 - beach bomb rear loader prototype cerveny 04Nejdražší angličák světa má obrovskou cenu, pořídili byste za něj nové Porsche - 5 - beach bomb rear loader prototype cerveny 05Nejdražší angličák světa má obrovskou cenu, pořídili byste za něj nové Porsche - 6 - beach bomb rear loader prototype cerveny 06Nejdražší angličák světa má obrovskou cenu, pořídili byste za něj nové Porsche - 7 - beach bomb rear loader prototype cerveny 07Nejdražší angličák světa má obrovskou cenu, pořídili byste za něj nové Porsche - 8 - milionova sbirka hot wheels 04
Tahle hračka vám koupí novou devětsetjedenáctku, pokud ji tedy budete vlastnit a pošlete ji do světa

Petr Miler

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše