V opuštěné hale byla při jejím prodeji objevena zapomenutá sbírka víc jak 200 aut, majitel tragicky zahynul při autonehodě

Je vskutku tragickou ironií osudu, když něčí smrt při autonehodě vydá světu automobilové tajemství. A v tomto případě šlo opravdu o tajemství, o stovkách převážně klasických Mercedesů nevěděli ani pozůstalí navzdory proslulosti jejich majitele.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

V opuštěné hale byla při jejím prodeji objevena zapomenutá sbírka víc jak 200 aut, majitel tragicky zahynul při autonehodě

5.3.2024 | Petr Miler

V opuštěné hale byla při jejím prodeji objevena zapomenutá sbírka víc jak 200 aut, majitel tragicky zahynul při autonehodě

/

Foto: Creative Rides Auctions, tiskové materiály

Je vskutku tragickou ironií osudu, když něčí smrt při autonehodě vydá světu automobilové tajemství. A v tomto případě šlo opravdu o tajemství, o stovkách převážně klasických Mercedesů nevěděli ani pozůstalí navzdory proslulosti jejich majitele.

Rozšíření internetu prakticky po celém světě se v posledních dekádách postaralo o šíření informací rychlostí, o které naši předci nemohli snad ani snít. Nedá se tedy říci, že by se po roce 2000 roztrhl pytel s nálezy opuštěných aut, jak někteří mylně interpretují. Tyto nálezy jsou staré jako automobilismus sám, jen teď se o nich snáze dozvídáme. Pokud se s něčím pytel skutečně roztrhl, pak je to jakási senzacechtivost objevitelů údajně opuštěných aut, z nichž některá opuštěná vůbec nebyla. Dnešní případ ale po delší době působí velmi legitimně.

Nález, o kterém se dnes zmíníme, se odehrál v tzv. Východním Kapksu, jihoafrické provincii, a to na pozemku, který dosud patři rodině Coetzerů. Jejím nejznámějším členem se v automobilovém světě stal Louis Coetzer, který proslul svou sběratelskou vášní. Už jako dítě sbíral angličáky značky Dinky Toys, později dal dohromady rozsáhlou kolekci středů kol s logy automobilek, které začal cíleně skupovat po vrakovištích a následně je v komunitě sběratelů zpeněžoval za násobně vyšší ceny.

Podnikavý duch ho neopustil ani v dospělosti, stal se úspěšným byznysmenem a v 80. letech minulého století se začal soustředit na sbírání aut. Oddán byl hlavně značce Mercedes-Benz, jejichž vozů dal dohromady tolik a v takové kvalitě, že se informace o jeho kolekci opakovaně objevily ve firemních magazínech Mercedesu. Podle nich byl Coetzer největším sběratelem Mercedesů na jihu Afriky a dost možná i v celé Africe, jeho kolekce přitom čítala takové skvosty jako vzácný pick-up značky z roku 1951, model 300SE známého jihoafrického politika Pika Bothy nebo slavný Grosser (Mercedes-Benz 600 W100) po lesothském králi Moshoeshovi II. Celkem dal dohromady 240 aut z nichž víc jak polovinu tvořily právě Mercedesy.

Jak se po tak známém člověku s tak známou vášní pro auta dá najít opuštěná sbírka aut? Zdánlivě nijak, provozoval i soukromé muzeum, jeho automobilový život se zdál být zmapovaný i lidmi, kteří ho ani pořádně neznali. Louis Coetzer se svou manželkou Hermien naneštěstí v roce 2020 tragicky zahynuli poté, co s autem sjeli z jedné z jihoafrických horských silnic, jeho sbírku tak zdědil zbytek rodiny, který ji záhy rozprodal. Šlo o 240 vozidel a vypadalo to, že Coetzerův automobilový příběh tím byl uzavřen. Jenže nebyl.

Až nyní se ukázalo, že aut shromáždil mnohem víc, a to bez vědomí kohokoli. Až když se loni jeho rodina rozhodla prodat část zděděných nemovitostí včetně zdánlivě prázdných skladů, v jednom z nich bylo pod silnou vrstvou prachu nalezeno dalších víc jak 200 klasických aut. Informuje o tom aukční firma Creative Rides, která dostala tato auta na starosti a trvalo jí skoro rok, než je jedno po druhém identifikovala, katalogizovala a připravila k prodeji. Joff van Reenen, šéf Creative Rides Auctions, ale nejvíce vzpomíná na samotný nález.

Podle byl první pohled na všechna ta auta „surreální a úžasný”. „Byla to tmavá hala, velká jako tři tenisové kurty, a auta v ní stála seřazená jako armáda připravená k útoku,” vzpomíná dnes. Podle něj musela být auta na tomto místě schována desítky let bez špetky pohybu. Páteří této části kolekce jsou znovu Mercedesy, hlavně pak klasické modely z 60. a 70. let, ale najdou se i vozy jiných, hlavně pak amerických značek. Jsou tu ovšem také traktory a hromady dílů na všechno, co Coetzer vlastnil.

Pozoruhodná věc, zatím vám ji můžeme nechat ochutnat skrze přiložené fotografie pořízené v době nálezu. Další zatím nejsou k dispozici, ale to by se mělo změnit do 25. března 2024, kdy začne aukce všech nalezených aut, která potrvá až do 3. dubna. O tomto skvostném nálezu tedy velmi pravděpodobně ještě uslyšíme.


V opuštěné hale byla při jejím prodeji objevena zapomenutá sbírka víc jak 200 aut, majitel tragicky zahynul při autonehodě - 1 - Zapomenuta sbirka aut nalez ve stodole Jihoafricka republika 2024 tiskove 01V opuštěné hale byla při jejím prodeji objevena zapomenutá sbírka víc jak 200 aut, majitel tragicky zahynul při autonehodě - 2 - Zapomenuta sbirka aut nalez ve stodole Jihoafricka republika 2024 tiskove 02V opuštěné hale byla při jejím prodeji objevena zapomenutá sbírka víc jak 200 aut, majitel tragicky zahynul při autonehodě - 3 - Zapomenuta sbirka aut nalez ve stodole Jihoafricka republika 2024 tiskove 03V opuštěné hale byla při jejím prodeji objevena zapomenutá sbírka víc jak 200 aut, majitel tragicky zahynul při autonehodě - 4 - Zapomenuta sbirka aut nalez ve stodole Jihoafricka republika 2024 tiskove 04V opuštěné hale byla při jejím prodeji objevena zapomenutá sbírka víc jak 200 aut, majitel tragicky zahynul při autonehodě - 5 - Zapomenuta sbirka aut nalez ve stodole Jihoafricka republika 2024 tiskove 05V opuštěné hale byla při jejím prodeji objevena zapomenutá sbírka víc jak 200 aut, majitel tragicky zahynul při autonehodě - 6 - Zapomenuta sbirka aut nalez ve stodole Jihoafricka republika 2024 tiskove 06V opuštěné hale byla při jejím prodeji objevena zapomenutá sbírka víc jak 200 aut, majitel tragicky zahynul při autonehodě - 7 - Zapomenuta sbirka aut nalez ve stodole Jihoafricka republika 2024 tiskove 07
Je skutečně pozoruhodné, že se takovou obrovskou sbírku podařilo utajit světoznámému sběrateli Mercedesů i roky po jeho smrti, ale stalo se to. Jakási sekundární kolekce skoro tři roky čekala na své objevení v odlehlé skladové hale. Foto: Creative Rides Auctions, tiskové materiály

Zdroje: Creative Rides Auctions, Mercedes-Benz

Petr Miler

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše