Američané ukázali interiér aut blízké budoucnosti, nic jiného svět asi neovládne

Vývoji automobilových interiérů v posledních letech jasně vládne posun k maximu displejů, přes které k vám vůz doslova promlouvá i se nechá ovládat. Zatím byly oddělené, v novém Cadillacu Escalade se kroutí jeden obří.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Američané ukázali interiér aut blízké budoucnosti, nic jiného svět asi neovládne

17.12.2019 | Petr Prokopec

Američané ukázali interiér aut blízké budoucnosti, nic jiného svět asi neovládne

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Vývoji automobilových interiérů v posledních letech jasně vládne posun k maximu displejů, přes které k vám vůz doslova promlouvá i se nechá ovládat. Zatím byly oddělené, v novém Cadillacu Escalade se kroutí jeden obří.

Moderní doba si žádá moderní přístup i technologie. Ve světě aut to znamená rozlučku s klasickými ovladači, které stále častěji nahrazují dotykové displeje. Pozvolna narůstá i jejich velikost, momentálně tedy není problém pořídit si 10palcovou obrazovku do celé řady škodovek. Vrchol odvětví už je ale samozřejmě dále, jak se rozhodl dokázat Cadillac. Na čínský Byton sice americká značka stále nestačí, nicméně na druhou stranu bude chystaný Escalade daleko dříve v prodeji a bude to nejspíše on, kdo bude udávat tón dalšímu vývoji.

Nová generace luxusního amerického SUV bude odhalena 4. února, přičemž svět hodlá ohromit hlavně 38palcovým zaobleným OLED displejem. Mezi produkčními vozy jde o současný vrchol, který je zajímavý tím, že už nejde jen o jednu obdelníkovou obrazovku, ale displej tvarovaný v souladu se zbytkem palubní desky. Něco takového je nejspíše budoucností interiérů aut, v nichž bude displejů jen více a logicky se tak stanou součástí tvarů palubních desek a dalších částí. A řešení Američanů je zajímavé i jinak, počítat u něj můžeme také s dvojnásobným množstvím pixelů, než jaké najdeme u 4K televizí. Podle Cadillacu tak černá skutečně bude černá. Mimo to lze počítat s největší paletou barev, jaká je v automobilové branži dostupná.

Zajímavé přitom je, že jakkoliv Cadillac zbavil kabinu pomalu všech tlačítek, středový tunel „zdobí“ volič automatické převodovky. Oproti předchozímu provedení usazenému na sloupku řízení jde sice o posun správným směrem, nicméně i tak jde v celkově uklizeném interiéru spíše o rušivý prvek. Páčky pod volantem pak navíc působí lacině. Taková nedotaženost v kombinaci s lány kůže a dřevěnými dekory zamrzí.

Diskutabilní je pak ve výsledku i exteriér. Escalade se vždy pyšnil prominentní čelní maskou, která byla jedním z důvodů, proč se stal ideálem rapperů, herců a všemožných celebrit. Jednoznačně dával světu najevo svou nadřazenost. To se ale nyní mění, neboť čelní partie sice vypadají uhlazeně i elegantněji, zároveň však méně vystupují z davu. Někdejší stěžejní cílovou skupinu tak novinka může minout.

Že je hollywoodská smetánka pro Cadillac nadále podstatná, dokládají jak načasování premiéry, tak slova prezidenta americké automobilky. Steve Carslile uvedl, že je „velmi nadšen tím, že můžeme představit nový Escalade během oscarového týdne v únoru“. Je tedy možné, že luxusní SUV bude dopravovat celebrity k červenému koberci a rovnou tak zkusí ulovit prvních pár zájemců.


Američané ukázali interiér aut blízké budoucnosti, nic jiného svět asi neovládne - 1 - Cadillac Escalade 2020 nove spy foto 01Američané ukázali interiér aut blízké budoucnosti, nic jiného svět asi neovládne - 2 - Cadillac Escalade 2020 nove spy foto 02Američané ukázali interiér aut blízké budoucnosti, nic jiného svět asi neovládne - 3 - Cadillac Escalade 2020 nove spy foto 03Američané ukázali interiér aut blízké budoucnosti, nic jiného svět asi neovládne - 4 - Cadillac Escalade 2020 nove spy foto 04Američané ukázali interiér aut blízké budoucnosti, nic jiného svět asi neovládne - 5 - Cadillac Escalade 2020 nove spy foto 05Američané ukázali interiér aut blízké budoucnosti, nic jiného svět asi neovládne - 6 - Cadillac Escalade 2020 nove spy foto 06
Nový Cadillac Escalade dostane do vínku 38palcový displej

Zdroje: Cadillac, Carscoops

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.