Ariel Atom 3S: nová verze naladěná na 370 koní drží krok s Formulí Ford

Britská novinka dostala kromě vyššího výkonu tři převodovky na výběr, nový program kontroly trakce či lepší brzdy. Stovku zdolá za 2,8 s.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Ariel Atom 3S: nová verze naladěná na 370 koní drží krok s Formulí Ford

14.10.2014 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek

Ariel Atom 3S: nová verze naladěná na 370 koní drží krok s Formulí Ford

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Britská novinka dostala kromě vyššího výkonu tři převodovky na výběr, nový program kontroly trakce či lepší brzdy. Stovku zdolá za 2,8 s.

O britské automobilce Ariel Motor Company se nezmiňujeme často. Když už se tak ovšem stane, pak u toho jsou vždy slova plná obdivu. Zvláště kvůli modelu Atom, jehož vnější trubkový rám a absence střechy či dveří jej dokonale odlišují od davu. Pravda, jeho nevšední konstrukce přispívá k poněkud vysokému aerodynamickému odporu (Cd 0,40), tento nedostatek však dvoumístný sporťák dohání nízkou hmotností a vysokým výkonem.

Pokud je přitom pro vás základní Ariel Atom 3.5 příliš pomalý, pak nově můžete sáhnout po verzi S. Ta dostala pod kapotu 2,4litrový přeplňovaný motor od Hondy, který produkuje 370 koní a 420 Nm točivého momentu. O přenos tohoto výkonu se pak stará jedna z převodovek dle výběru zákazníka - k mání je základní manuál či verze se zkrácenými převody, případně šestistupňová sekvence Sadev.

Jak nám dokazuje přiložené video, Atom 3S obkrouží s ručně řazenou převodovkou 5,26kilometrový okruh Virginia International Raceway (zde sídlí americká společnost TMI AutoTech, která vozy Ariel vyrábí v licenci) za pouhou 1 minutu a 58 sekund, tedy na úrovni Formule Ford. Stovku, respektive 97 km/h, pak novinka zdolá za 2,8 sekundy a na čtvrtmíli se rozjede za 10,7 sekundy.

Atom však nikdy nebyl jen o jízdě v přímém směru, proto do sériové výbavy patří nová pětistupňová trakční kontrola, kterou lze nastavovat přímo z kokpitu. Mimo to jsou na všech kolech čtyřpístkové brzdy Alcon, ve všech rozích pak rovněž najdeme stavitelné tlumiče typu pushrod. Standardem je taktéž čelní okno vylepšující komfort v kokpitu, ve fotogalerii ale tento doplněk chybí.

Prohlédnout si ovšem můžete nový LCD displej, který zobrazuje veškerá potřebná data od rychlosti, otáček motoru či zařazené rychlosti až po teplotu vody a míru hladiny paliva. Dále pak v kokpitu nechybí skoro-závodní skořepiny či vyjímatelný volant, tím ale představení můžeme uzavřít. Dodat tak již můžeme pouze cenu, která startuje na sumě 70 800 EUR (cca 1 947 000 Kč).


Ariel Atom 3S: nová verze naladěná na 370 koní drží krok s Formulí Ford - 1 - Ariel Atom 3S prvni foto 01Ariel Atom 3S: nová verze naladěná na 370 koní drží krok s Formulí Ford - 2 - Ariel Atom 3S prvni foto 02Ariel Atom 3S: nová verze naladěná na 370 koní drží krok s Formulí Ford - 3 - Ariel Atom 3S prvni foto 03Ariel Atom 3S: nová verze naladěná na 370 koní drží krok s Formulí Ford - 4 - Ariel Atom 3S prvni foto 04Ariel Atom 3S: nová verze naladěná na 370 koní drží krok s Formulí Ford - 5 - Ariel Atom 3S prvni foto 05Ariel Atom 3S: nová verze naladěná na 370 koní drží krok s Formulí Ford - 6 - Ariel Atom 3S prvni foto 06
Nový Ariel Atom 3S dokáže zrychlit z klidu na 97 km/h za 2,8 sekundy

Zdroj: Autoblog

Petr Prokopec

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.