Asistenční systémy moderních aut mají úplně opačný dopad, než automobilky zamýšlely

Systémy jako adaptivní tempomat, monitoring jízdních pruhů a aktivní brzdění měly řidičům dát další smysl a jízdu učinit bezpečnější. Neděje se to.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Asistenční systémy moderních aut mají úplně opačný dopad, než automobilky zamýšlely

30.12.2019 | Petr Prokopec

Asistenční systémy moderních aut mají úplně opačný dopad, než automobilky zamýšlely

/

Foto: Audi

Systémy jako adaptivní tempomat, monitoring jízdních pruhů a aktivní brzdění měly řidičům dát další smysl a jízdu učinit bezpečnější. Neděje se to.

O ohni se říká, že je dobrý pomocník, ale velmi zlý pán. Totéž můžeme říci také o asistenčních systémech, jimiž jsou moderní vozy doslova prošpikované. Tedy alespoň na základě studie americké AAA Foundation for Traffic Safety, která zjistila, že čím více elektronických berliček lidé mají, tím menší pozornost věnují samotnému řízení. Ve výsledku tedy mají tyto systémy stačí přesně opačný dopad, než jaký mít měly - pokud podporují řidiče, mohou fungovat a učinit jeho jízdu bezpečnější. Pokud na ně ale řidič slepě spoléhá a místo řízení se věnuje typicky mobilu, je to jen čekání na malér, neboť asistenty zdaleka nevyřeší každou situaci, která může na silnici nastat.

Zmíněná studie vychází z dat institutu Virginia Tech Transportation, který po celý rok sledoval 30 řidičů vlastnících vozy osazené adaptivním tempomatem a monitoringem jízdních pruhů. Tedy tou technikou, která je základem pro autonomní řízení. Souběžně s tím bylo monitorováno dalších 120 lidí, jimž byla auta osazená stejnými systémy pouze zapůjčena. Pod dohledem kamer a senzorů je pak užívali měsíc, přičemž ještě před první jízdou dostali podrobnou instruktáž.

Výsledky studie jsou přitom přesně takové, jaké nejspíše očekáváte a jaké naznačilo v úvodu zmíněné pořekadlo. Lidé z první skupiny se o 50 procent častěji věnovali druhotným činnostem než samotnému řízení a dokonce se o 80 procent častěji nechali rozptýlit různými drobnostmi, třeba jen pouhým laděním rádia nebo ovládáním hlasitosti. Kromě toho u nich byly zaznamenány mnohem delší i častější pohledy do okolí, místo aby měli oči přikované k vozovce.

Druhá skupina měla v autonomní systémy daleko menší důvěru. Na druhou stranu však bylo zjištěno, že jejich rychlost narostla, pokud oba systémy byly aktivní. S dodatečnou ochranou si totiž lidé zkrátka dovolili více stejně, jako si dovolí více s ESP nebo ABS.

Velmi by nás přitom zajímalo, jaká zjištění by studie přinesla, pokud by její druhá část - tedy monitoring lidí se zapůjčenými vozy - trvala o poznání déle. Dá se totiž předpokládat, že ona nedůvěra by postupně slábla, zatímco až přílišný spoleh na moderní techniku by naopak narůstal. To je problém zejména v souvislosti se změnami v chování lidí. Jak totiž uvedl v odlišné studii institut IIHS, telefonování za volantem sice pokleslo, psaní zpráv však vzrostlo.

Pokud přitom máte telefon u ucha, vaše pozornost sice klesá, ovšem nikoliv do takové míry, jako během esemeskování, kdy spíše koukáte na displej než na vozovku. Stačí tedy, aby vás ukolébal pocit zvýšené bezpečnosti a již si zaděláváte na problém. My tedy dále zůstáváme přesvědčeni, že nejbezpečnějším vládcem volantu je pozorný řidič, jakkoli se mnozí příznivci moderní techniky snaží tvrdit opak.


Asistenční systémy moderních aut mají úplně opačný dopad, než automobilky zamýšlely - 1 - Audi AI Traffic Jam Pilot 2017 praxe 01Asistenční systémy moderních aut mají úplně opačný dopad, než automobilky zamýšlely - 2 - Audi AI Traffic Jam Pilot 2017 praxe 03Asistenční systémy moderních aut mají úplně opačný dopad, než automobilky zamýšlely - 3 - Audi AI Traffic Jam Pilot 2017 praxe 04Asistenční systémy moderních aut mají úplně opačný dopad, než automobilky zamýšlely - 4 - Nepozorni ridici za volantem 2019 studie AAA 01
Řešení jako Audi AI Traffic Jam Pilot mohou být prospěšná, pokud je s nimi zacházeno správně. Většina lidí ovšem na podobné systémy hřeší a místo doplňku pro vlastní řízení je považují za náhradu a to bezpečnější jízdu neznamená

Zdroj: Autoblog

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.