Audi A8 L extended je superdlouhá A8 pro šest, měří 6,36 metru

Automobilka se čtyřmi kruhy ve znaku takřka rok připravovala limuzínu pro konkrétního zákazníka. Uvnitř se chlubí třemi řadami sedadel v béžové kůži.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Audi A8 L extended je superdlouhá A8 pro šest, měří 6,36 metru

11.4.2016 | Petr Prokopec | 23 příspěvků

Audi A8 L extended je superdlouhá A8 pro šest, měří 6,36 metru

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Automobilka se čtyřmi kruhy ve znaku takřka rok připravovala limuzínu pro konkrétního zákazníka. Uvnitř se chlubí třemi řadami sedadel v béžové kůži.

Prodloužená verze Audi A8 rozhodně není žhavou novinkou posledních dní. Z toho důvodu ji ostatně snadno naleznete v české nabídce, přičemž ceny startují na sumě 2 258 900 Kč. Za to dostanete třílitrový turbodiesel o výkonu 263 koní a karoserii nataženou po stránce délkové na 5 265 milimetrů (+130 mm oproti standardnímu modelu) a v případě rozvoru na 3 122 mm (+130 mm). Pokud vám ovšem ani tento prostor nestačí, můžete německou automobilku požádat o specifickou nabídku odpovídající vaší fantazii. A samozřejmě také velikosti bankovního účtu.

V tomto ohledu skutečně nejde o aprílový žertík, nýbrž holou skutečnost. Seznámit vás proto můžeme s modelem A8 L extended, jemuž naměříte 6,36 metru na délku a 4,22 metru v rámci rozvoru. Výše zmiňovaná základní prodloužená verze tak byla více než překonána, mezi nápravami pak máme tu čest se stejnou porcí, jakou disponuje pětidveřové Audi A3 od předního po zadní nárazník. Na této ploše pak najde svá sedadla šestice cestujících včetně řidiče.

Technici od Audi strávili vývojem tohoto zakázkového exempláře takřka rok, přičemž výsledek má navzdory nemalému prodloužení plně odpovídat veškerým standardům značky. Kromě zachování bezpečnosti a tuhosti byl přitom nemalý důraz kladen také na design, neboť silueta vozu musela odpovídat běžnému provedení. Přepracování se proto dočkala zejména středová část, kde byly prodlouženy prahy a centrální tunel.

Stejně jako u běžné produkce je i zde použit hliníkový rám ASF (Audi Space Frame), který je jedním z hlavních důvodů relativně nízké hmotnosti 2 418 kg (regulérní prodloužená verze váží 2 010 kg). Té přitom bylo dosaženo i navzdory dvojité přepážce oddělující prostor pro posádku od toho zavazadlového či přes přítomnost dodatečných vzpěr a hliníkových rozpěr, jimiž byla osazena střecha zahrnující i 2,4metrové okno.

Dle legislativních požadavků se čelní a zadní diodové světlomety dočkaly dodatečných směrových světel, celá karoserie pak byla nalakována do tmavě modrého odstínu Moonlight Blue. Uvnitř je pro změnu možné počítat s béžovým koženým čalouněním Valcona, druhou a třetí radu sedadel lze individuálně a elektronicky nastavit. Zcela vzadu pak cestující mají k dispozici zábavní systém či chladicí box.

Do motorového prostoru se nastěhoval s ohledem na danou délku vcelku miniaturní motor, a sice benzinový třílitrový přeplňovaný šestiválec. Tato pohonná jednotka přitom odkazuje zejména na čínský trh kvůli nízkému zdanění, nicméně Audi v tiskové zprávě zmiňuje evropského zákazníka. Počítat přitom může se 310 koňmi, 440 Nm točivého momentu a akcelerací z klidu na stovku za 7,1 sekundy.

O bezpečné zastavení se stará brzdové ústrojí převzaté z verze S8, které se ukrývá za 19palcovými litými koly v patnáctipaprskovém designu. Mimo to můžeme zmínit ještě přítomnost osmistupňové automatické převodovky a pohonu všech kol quattro, tím nám ovšem dostupné informace končí. Cenu Audi nezmínilo, stoprocentně lze však počítat s vyšší sumou než 3 792 900 Kč, které dáte za A8 L W12.


Audi A8 L extended je superdlouhá A8 pro šest, měří 6,36 metru - 1 - Audi A8 L extended prvni sada 01Audi A8 L extended je superdlouhá A8 pro šest, měří 6,36 metru - 2 - Audi A8 L extended prvni sada 02Audi A8 L extended je superdlouhá A8 pro šest, měří 6,36 metru - 3 - Audi A8 L extended prvni sada 03Audi A8 L extended je superdlouhá A8 pro šest, měří 6,36 metru - 4 - Audi A8 L extended prvni sada 04Audi A8 L extended je superdlouhá A8 pro šest, měří 6,36 metru - 5 - Audi A8 L extended prvni sada 05Audi A8 L extended je superdlouhá A8 pro šest, měří 6,36 metru - 6 - Audi A8 L extended prvni sada 06Audi A8 L extended je superdlouhá A8 pro šest, měří 6,36 metru - 7 - Audi A8 L extended prvni sada 07Audi A8 L extended je superdlouhá A8 pro šest, měří 6,36 metru - 8 - Audi A8 L extended prvni sada 08Audi A8 L extended je superdlouhá A8 pro šest, měří 6,36 metru - 9 - Audi A8 L extended prvni sada 09Audi A8 L extended je superdlouhá A8 pro šest, měří 6,36 metru - 10 - Audi A8 L extended prvni sada 10Audi A8 L extended je superdlouhá A8 pro šest, měří 6,36 metru - 11 - Audi A8 L extended prvni sada 11Audi A8 L extended je superdlouhá A8 pro šest, měří 6,36 metru - 12 - Audi A8 L extended prvni sada 12
Audi A8 L extended má přes šest metrů na délku, o pohon se však stará vzhledem k těmto rozměrům poněkud směšný třílitrový šestiválec

Petr Prokopec

Diskuze 23 příspěvků

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.