Home > Rubriky a sekce > Představení > Článek
Audi slíbilo vrátit interiérům aut víc tlačítek a zbavit je části displejů, poslední novinka přišla o všechna tlačítka a dostala displej navíc
28.4.2026 | Petr Prokopec
Také Němci zjevně jedou podle hesla „slibem neurazíš”. Jejich koncepty sice soustavně slibují, že se kabiny aut se čtyřmi kruhy ve znaku vrátí k racionalitě a přidají i na kvalitě konstrukce a provedení, reálně ale jako by automobilka dělala vše pro úplný opak.
Ještě před několika málo lety představovaly interiéry Audi laťkou nastavenou pro zbytek světa prémiových aut. Německá automobilka dokázala skloubit intuitivní ovládání a uživatelskou přívětivost vůbec s velmi kvalitním provedením i použitými materiály. I po vypuknutí apokalypsy jste tedy mohli počítat s tím, že v kabinách aut ozdobených čtyřmi navzájem propojenými kruhy bude vše fungovat tak, jak má. Přičemž vám bude jedno, že návod k používání skončí v plamenech, neboť i když půjde o vaše první usednutí za volant, vždy budete tušit, kam sáhnout a jak kterou funkci aktivovat.
Audi v tomto ohledu bylo dáváno za příklad všem ostatním, zejména pak BMW a Mercedesu. A když už se konkurence přiblížila na dostřel, Němci přišli s novým modelem, který byl zase o kus napřed. Byl to skutečný náskok nejen díky technice, ale i řemeslnému zpracování. Jenže automobilka se o něj dobrovolně připravila svou nesmyslnou sázkou na elektromobilitu. S elektrickými pohonem jsou totiž spojené obrovské investice, které se rychle ukázaly být nerentabilními. A Němci se je rozhodli kompenzovat za pomoci škrtů, kde se jen dá. S pohonem, po kterém většina jejich zákazníků netouží, se tak začala pojit nižší kvalitu a lacinější materiály i aut, která lidé kupují.
Asi tedy nepřekvapí, že prodeje značky mohutně klesají, podobně jako její reputace. Z Ingolstadtu proto poslední dobou přichází sliby, že Audi svá pochybení promptně napraví. Oddělení, které mělo na povel facelift elektrické dvojice Q4 e-tron a Q4 Sportback e-tron, se ale něco takového zjevně nedoneslo. Místo aby se tedy do kabiny začala vracet tlačítka a ubývat z ní displeje, jak avizoval i šéfdesignér, odvála modernizace i ta poslední, která sloužila k ovládání klimatizace. Kvůli každému nastavení teploty či intenzity ventilace tak budete muset prstem jezdit po centrálním displeji, což je u všech jiných aut přesně tak příšerné, jak se zdá.
Toto zřetelné a v současné době absurdní zhoršení navíc doprovází doplnění třetího 12palcového displeje před spolujezdce, byť za ten je třeba připlácet. Standardně lze ale počítat s novým bezdrátovým dobíjením mobilních telefonů, kdy dvojice podložek počítá i s chlazením. Modernizací ovšem prošla také multimédia, zatímco přepracovaná středová konzole vypadá o něco úhledněji. Ovšem veškeré benefity zkrátka zabíjí úkrok od fyzických tlačítek, který se navíc má projevit i u dalších letošních novinek. Je to skutečně absurdní a nebereme argument, že na nasazení novinek do série je brzy. Budiž, nezlepšení bychom Audi tolerovali, ale zhoršení? Však stačilo nedělat nic a „tlačítkově” by na tom interiér byl jen lépe.
Co by nicméně klientela mohla ocenit, je zrevidovaná technika. Q4 e-tron a Q4 Sportback e-tron profitují z vylepšeného zadního motoru, stejně jako z chytřejšího softwaru. Pohonná jednotka produkuje 286 koní, zatímco u variant Quattro se dvěma elektromotory je možné počítat se 340 kobylami. U baterií o kapacitě 82 kWh je možné dobíjení při výkonu až 185 kW, nicméně to je v dnešní době spíše nižší úroveň než vyšší. Abyste tedy kapacitu relativně malého paketu posunuli jen ze 10 na 80 procent (a dobili tedy jen 57,4 kW, což je ekvivalent asi 15 litrů nafty), potřebujete nadále nekonečných 27 minut.
Němci nicméně dodávají, že faceliftovaná dvojka je prvním elektromobilem v jejich nabídce, který umožňuje oboustranné dobíjení - napájet s ním tedy můžete třeba vlastní dům. U verze Quattro se navíc o 400 kilo na 1,8 tuny zvedla tažná kapacita. Dojezd nejúspornější verze Sportbacku se pak pro změnu natáhl na 591 km, jde však o výpočet dle cyklu WLTP, kterého v reálu hlavně na dálnicích nikdy nedosáhnete. Necháme tedy jen na vás, zda složíte objednávku. První vozy přitom mají k zákazníkům dorazit již v létě.






























Q4 e-tron a Q4 Sportback e-tron prošly faceliftem, který jim v interiéru sebral tlačítka na ovládání klimatizace. To není zrovna krok správným směrem. Foto: Audi
Zdroj: Audi
Bleskovky
„Bugatti pro chudé” je novým králem všech pekel. Přepisuje další rekordy akcelerace, okruhů i silnic, pomalé je vedle něj i skutečné Bugatti
včera
Brutalitu Aston Martinu natočili při testech na okruhu v Portimao. Vypadá jako Batmobil, zní jako staré F1 a je rychlý jako ty nové
21.6.2026
„Bugatti pro chudé” ve sprintu vykleplo i tisícikoňové Lamborghini. Ani si neškrtlo, i když dostalo náskok
18.6.2026
Nové na MotoForum.cz
- Marc Marquez prodloužil smlouvu s Ducati o 2 roky včera 12:34
- Euro Moto míří do Mostu. Domácí fanoušci budou držet palce Štěpánu Zudovi i dalším českým jezdcům včera 10:00
- Test Pirelli v Brně 22.6.2026
- Motocyklista Salač: "Jsem na sebe moc pyšnej" 22.6.2026
- Piaggio Beverly 25th Anniversary: na sportovní notu 22.6.2026
Nejnovější články
Nadšenec nakreslil možnou podobu první motorky Ferrari, automobilka na něj poslala právníky
před 2 hodinami
Audi slíbilo vrátit interiérům svých aut tlačítka. A3 tedy nadělilo extra facelift, aby jí sebralo i ta poslední důležitá, která ještě měla
před 4 hodinami
Než přišlo odporné Luce, šlo jako rodinné Ferrari koupit tohle. V červené Corsa je to i dnes pecka
včera
Motor nejnovějšího Lamborghini zní jako traktor. Automobilka to „vyřeší” tím nejtrapnějším možným způsobem
včera
Mazda nám roky vyprávěla, jaké je dotykové ovládání v autech zlo. Teď na něj přešla a říká, že prst na displeji poráží všechno
včera
Živá témata na fóru
- BMW Divize 06.23. 10:20 - pavproch
- S větrem ve vlasech.... 06.23. 04:48 - pavproch
- Politický koutek 06.22. 15:36 - mattonecz
- Řidiči, co to mají v ruce... 06.22. 15:11 - Truck Daškam
- Ceny PHM ref aktuální válka v Iránu 06.22. 10:04 - Předseda
- Onboard videa 06.22. 07:53 - Truck Daškam
- Za kolik jezdíte s dieselem? 06.21. 21:12 - Stepan
- whitelist & blacklist 06.21. 21:04 - M.Z.
