Auta třídy Škody Octavia ztrácí půdu pod nohama, v Evropě se propadla až na čtvrté místo

Záhada hlavolamu nemá nic společného s Janem Tleskačem a ježkem v kleci, hlavní otázkou pro racionálně uvažujícího člověka zůstává jediné: Proč lidé ksakru kupují tolik SUV?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Auta třídy Škody Octavia ztrácí půdu pod nohama, v Evropě se propadla až na čtvrté místo

14.10.2021 | Petr Miler

Auta třídy Škody Octavia ztrácí půdu pod nohama, v Evropě se propadla až na čtvrté místo

/

Foto: Škoda Auto

Záhada hlavolamu nemá nic společného s Janem Tleskačem a ježkem v kleci, hlavní otázkou pro racionálně uvažujícího člověka zůstává jediné: Proč lidé ksakru kupují tolik SUV?

Jeremy Clarkson kdysi pronesl, že když se jej někdo ptá, jaké si má koupit auto, odpoví mu vždy to samé: Golf. Kompaktní Volkswagen je zkrátka odpovědí na všechny automobilové otázky. Chcete úsporné auto? Kupte si Golf TDI. Chcete rodinné auto? Kupte si Golf kombi. Chcete sportovní auto? Kupte si Golf GTI nebo R. Připusťme, že v Clarksonově vyjádření je kus humoru i projev snahy odbýt fanoušky obtěžující beztak rozumně nezodpověditelnými otázkami. Je v něm ale také spousta pravdy.

Kompaktní auta jsou i naše nejoblíbenější, neboť nejvíce splňují představu automobilu zvládajícího vše najednou. A když sáhnete po stroji jako Golf R Variant, máte pomalu dokonalý univerzál za rozumné peníze - vůz prostorný, komfortní, rychlý, relativně úsporný a pořád ne drahý. Co víc si přát? To není řečnická otázka, ale otázka, na kterou si stále více lidí odpovídá třemi písmeny: SUV.

Proč? To nechápeme. Dokážeme si představit řadu lidí, kterým SUV z nějakého důvodu vyhoví, jejich všeobjímající popularita je ale mimo naše chápaní. Nenabízí po faktické stránce často nic navíc oproti tolik univerzálním kompaktům, ale jsou větší, těžší, dražší, hůře ovladatelná, méně dynamická, náročnější na palivo, brzdy i pneumatiky... Pro racionálního člověka je to nesmysl na kolech.

Většina lidí ale zjevně nekupuje auto hlavou, nýbrž srdcem a na SUV je něco přitahuje. Tak se stalo, že po léta jasně nejpopulárnější třída aut v Evropě, tedy ta nižší střední definovaná u nás Škodou Octavia a jinde třeba VW Golf nebo Fordem Focus, jde dvěma slovy do kopru. Číslem jedna už není nějakou chvíli, teď už ale není ani číslem dva ani tři.

Letos ji v prodejních statistikách starého kontinentu předběhla - hrajte překvapené - malá a také kompaktní SUV. Propad popularity kompaktů není bůhvíjak mohutný, ale je vytrvalý a přesvědčivý. Letos se i na zmenšujícím se trhu padl jejich podíl z 14 procent na 13 a klíčové modely jako ty tři zmíněné míří i oproti mizernému loňskému roku dolů.

Nejvíce Focus, ten je s meziročním propadem o 49 % zralý na ručník, ani 5% propad Golfu a 8% propad Octavie nejsou důvodem k radosti. Je třeba znovu připomenout, že srovnáváme 8 měsíců roku 2021 se stejným obdobím roku 2020, kdy se po několik měsíců pořádně nedala auta ani koupit a šlo o jedno z nejhorších období prodejů za poslední dekády. Přesto je letos ještě hůř.

Analytici věří, že důvodem pádu kompaktů nemusí být jen nižší zájem, ale i „čipová krize”, která může automobilky motivovat k preferování maržově zajímavějších SUV. Možná, je to ale jen spekulace, neexistuje žádná objektivní metrika a můžeme jen čekat na chvíle, kdy se situace uklidní (stane-li se to někdy...), abychom viděli, kam se trh vyvíjí v dobách poněkud hojnějších zásob komponentů všeho druhu.

Nedělejme si ale raději iluze, SUV už odpravila MPV a jdou po kombících či kabrioletech, protože SUV je prostě náhrada čehokoli. Tak proč ne kompaktního hatchbacku? Nakonec, některé crossovery k ním nemají zase tak daleko. Když se navíc podíváte na zastoupení pohonů mezi jejich kupci, uvidíte, že jde zřejmě o příliš racionální skupinu zákazníků, aby mohutně preferovala elektrický pohon. A i to je něco, co s dalším plánovaným vývojem nejde příliš dohromady.


Auta třídy Škody Octavia ztrácí půdu pod nohama, v Evropě se propadla až na čtvrté místo - 1 - Prodeje aut nizsi stredni trida 2021 EU tab01Auta třídy Škody Octavia ztrácí půdu pod nohama, v Evropě se propadla až na čtvrté místo - 2 - Prodeje aut nizsi stredni trida 2021 EU tab02
Prodeje kompaktních modelů se letos v Evropě propadají, i když už loni padly velmi nízko. Mezi pohony si ovšem drží své pozice benziny a diesely. Grafika: Autoforum.cz, Zdroj dat: JATO Dynamics

Auta třídy Škody Octavia ztrácí půdu pod nohama, v Evropě se propadla až na čtvrté místo - 3 - Skoda Octavia IV 20 TDI test CT ilu 01Auta třídy Škody Octavia ztrácí půdu pod nohama, v Evropě se propadla až na čtvrté místo - 4 - Skoda Octavia IV 20 TDI test CT ilu 02Auta třídy Škody Octavia ztrácí půdu pod nohama, v Evropě se propadla až na čtvrté místo - 5 - Skoda Octavia IV 20 TDI test CT ilu 03Auta třídy Škody Octavia ztrácí půdu pod nohama, v Evropě se propadla až na čtvrté místo - 6 - Skoda Octavia IV 20 TDI test CT ilu 04Auta třídy Škody Octavia ztrácí půdu pod nohama, v Evropě se propadla až na čtvrté místo - 7 - Skoda Octavia IV 20 TDI test CT ilu 05Auta třídy Škody Octavia ztrácí půdu pod nohama, v Evropě se propadla až na čtvrté místo - 8 - Skoda Octavia IV 20 TDI test CT ilu 06Auta třídy Škody Octavia ztrácí půdu pod nohama, v Evropě se propadla až na čtvrté místo - 9 - Skoda Octavia IV 20 TDI test CT ilu 07Auta třídy Škody Octavia ztrácí půdu pod nohama, v Evropě se propadla až na čtvrté místo - 10 - Skoda Octavia IV 20 TDI test CT ilu 08Auta třídy Škody Octavia ztrácí půdu pod nohama, v Evropě se propadla až na čtvrté místo - 11 - Skoda Octavia IV 20 TDI test CT ilu 09Auta třídy Škody Octavia ztrácí půdu pod nohama, v Evropě se propadla až na čtvrté místo - 12 - Skoda Octavia IV 20 TDI test CT ilu 10Auta třídy Škody Octavia ztrácí půdu pod nohama, v Evropě se propadla až na čtvrté místo - 13 - Skoda Octavia IV 20 TDI test CT ilu 11Auta třídy Škody Octavia ztrácí půdu pod nohama, v Evropě se propadla až na čtvrté místo - 14 - Skoda Octavia IV 20 TDI test CT ilu 12Auta třídy Škody Octavia ztrácí půdu pod nohama, v Evropě se propadla až na čtvrté místo - 15 - Skoda Octavia IV 20 TDI test CT ilu 13Auta třídy Škody Octavia ztrácí půdu pod nohama, v Evropě se propadla až na čtvrté místo - 16 - Skoda Octavia IV 20 TDI test CT ilu 14Auta třídy Škody Octavia ztrácí půdu pod nohama, v Evropě se propadla až na čtvrté místo - 17 - Skoda Octavia IV 20 TDI test CT ilu 15
Zájem o Škodu Octavia letos klesá. Nemusí to být jen autem samým či jeho cenami, ale také tím, že s klesajícím zájmem se potýká celý její segment. Foto: Škoda Auto

Zdroj: JATO Dynamics

Petr Miler

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.