První vozidlo pro pohyb po Marsu už jezdí, v akci vypadá trochu jako filmové Číslo 5

Se slavným filmovým robotem si příliš nezadá stroj, který se má už za pár měsíců vydat vstříc jízdě po rudé planetě. Už teď se šestikolový výzkumník Marsu vydal na první cestu po Zemi.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

První vozidlo pro pohyb po Marsu už jezdí, v akci vypadá trochu jako filmové Číslo 5

19.12.2019 | Mirek Mazal

První vozidlo pro pohyb po Marsu už jezdí, v akci vypadá trochu jako filmové Číslo 5

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Se slavným filmovým robotem si příliš nezadá stroj, který se má už za pár měsíců vydat vstříc jízdě po rudé planetě. Už teď se šestikolový výzkumník Marsu vydal na první cestu po Zemi.

Do zahájení nejdůležitější vesmírné mise příštího roku zbývá něco přes šest měsíců. V červenci nebo srpnu 2020 vynese dvoustupňová nosná raketa Atlas V náklad až za hranice zemské přitažlivosti a pošle jej vstříc Marsu. Uvnitř kosmického modulu bude k čtvrté planetě sluneční soustavy cestovat i nejnovější průzkumné vozidlo.

Kosmické vozítko zatím všichni označují jako Mars 2020 Rover. Pojízdná laboratoř byla kompletně dokončena, konstruktéři z NASA tento týden uvedli, že exemplář se zkušebně rozjel na očekávanou pracovní rychlost a zvládl vůbec první zkušební jízdu. Test se konal uvnitř vývojového střediska Jet Propulsion Laboratory v Kalifornii. Čistá místnost zdaleka nesimulovala náročné podmínky Marsu, i tak premiéra ukázala funkčnost základních prvků.

Podle NASA zkouška zabrala asi 10 hodin, Mars 2020 během ní předvedl základní manévry a schopnosti překonávat překážky. Na konci úvodní prověrky technici provedli úspěšnou kontrolu všech segmentů roveru. Zátěžový proces byl proveden za přísnějších gravitačních podmínek Země, na Marsu je oproti Zemi zhruba třetinová přitažlivost.

Plně řiditelná šestikolka bude nejvíce autonomním vozidlem, jaké bylo poslán na jinou planetu. Řídicí jednotky mají dokázat samostatně vybírat směr jízdy podle údajů obdržených z počítačů zásobovaných daty z barevných navigačních kamer se širokým zorným polem. Na místě působení se předpokládá rekordní nájezd v průměru 200 metrů za jeden den pomalejšího cyklu Marsu.

Nová chlouba NASA používá platformu kosmické sondy Curiosity, ve výsledku měří tři metry na délku, 2,7 metru do šířky a 2,2 metru do výšky. Nad otočnými koly s tenkými plášti je připevněno tělo složené z výpočetní techniky, senzorů, kamer nebo zdrojů energie fungujících na plutoniu-238. Soustava sedmi nejmodernějších nástrojů bude použita k hledání příznaků života, což je primární úkol letní mise amerického průzkumníka.


První vozidlo pro pohyb po Marsu už jezdí, v akci vypadá trochu jako filmové Číslo 5 - 1 - Mars 2020 vesmirna sonda prvni jizda 01První vozidlo pro pohyb po Marsu už jezdí, v akci vypadá trochu jako filmové Číslo 5 - 2 - Mars 2020 vesmirna sonda prvni jizda 02První vozidlo pro pohyb po Marsu už jezdí, v akci vypadá trochu jako filmové Číslo 5 - 3 - Mars 2020 vesmirna sonda prvni jizda 03První vozidlo pro pohyb po Marsu už jezdí, v akci vypadá trochu jako filmové Číslo 5 - 4 - Mars 2020 vesmirna sonda prvni jizda 04První vozidlo pro pohyb po Marsu už jezdí, v akci vypadá trochu jako filmové Číslo 5 - 5 - Mars 2020 vesmirna sonda prvni jizda 05První vozidlo pro pohyb po Marsu už jezdí, v akci vypadá trochu jako filmové Číslo 5 - 6 - Mars 2020 vesmirna sonda prvni jizda 06První vozidlo pro pohyb po Marsu už jezdí, v akci vypadá trochu jako filmové Číslo 5 - 7 - Mars 2020 vesmirna sonda prvni jizda 07První vozidlo pro pohyb po Marsu už jezdí, v akci vypadá trochu jako filmové Číslo 5 - 8 - Mars 2020 vesmirna sonda prvni jizda 08První vozidlo pro pohyb po Marsu už jezdí, v akci vypadá trochu jako filmové Číslo 5 - 9 - Mars 2020 vesmirna sonda prvni jizda 09První vozidlo pro pohyb po Marsu už jezdí, v akci vypadá trochu jako filmové Číslo 5 - 10 - Mars 2020 vesmirna sonda prvni jizda 10
Mars 2020 Rover má v létě odletět na Mars

První vozidlo pro pohyb po Marsu už jezdí, v akci vypadá trochu jako filmové Číslo 5 - 11 - Mars 2020 vesmirna sonda prvni jizda 11První vozidlo pro pohyb po Marsu už jezdí, v akci vypadá trochu jako filmové Číslo 5 - 12 - Mars 2020 vesmirna sonda prvni jizda 12První vozidlo pro pohyb po Marsu už jezdí, v akci vypadá trochu jako filmové Číslo 5 - 13 - Mars 2020 vesmirna sonda prvni jizda 13První vozidlo pro pohyb po Marsu už jezdí, v akci vypadá trochu jako filmové Číslo 5 - 14 - Mars 2020 vesmirna sonda prvni jizda 14První vozidlo pro pohyb po Marsu už jezdí, v akci vypadá trochu jako filmové Číslo 5 - 15 - Mars 2020 vesmirna sonda prvni jizda 15První vozidlo pro pohyb po Marsu už jezdí, v akci vypadá trochu jako filmové Číslo 5 - 16 - Mars 2020 vesmirna sonda prvni jizda 16První vozidlo pro pohyb po Marsu už jezdí, v akci vypadá trochu jako filmové Číslo 5 - 17 - Mars 2020 vesmirna sonda prvni jizda 17První vozidlo pro pohyb po Marsu už jezdí, v akci vypadá trochu jako filmové Číslo 5 - 18 - Mars 2020 vesmirna sonda prvni jizda 18
Hledání nadpozemského života začalo cvičně v centru NASA na Zemi

Zdroj: Jet Propulsion Laboratory@Youtube

Mirek Mazal

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.