Jeden z nejslavnějších automobilových znaků měl skončit, přežil v úžasné podobě

Je to emblém tak slavný, že jej děti kolikrát znají dříve než písmena abecedy. Přesto Britové chtělo jeho použití odpískat - nejprve v roce 1935 kvůli nezájmu, nyní kvůli bezpečnosti.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Jeden z nejslavnějších automobilových znaků měl skončit, přežil v úžasné podobě

5.9.2019 | Mirek Mazal

Jeden z nejslavnějších automobilových znaků měl skončit, přežil v úžasné podobě

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Je to emblém tak slavný, že jej děti kolikrát znají dříve než písmena abecedy. Přesto Britové chtělo jeho použití odpískat - nejprve v roce 1935 kvůli nezájmu, nyní kvůli bezpečnosti.

Plastický ornament na přídi dnes u aut nabízí už jen Rolls-Royce a Bentley. Je to znak absolutního luxusu a u první z britských firem na něm, snad kromě aplikace briliantů, nelze nic vylepšit. Bentley oproti tomu dosud používalo relativně skromný stříbrný ornament nazvaný Flying B (Létající B), navíc bez možností schování před nenechavci či nepozornými chodci. To jeho použití u nových modelů původně mělo učinit přítrž, nakonec ale byl pro další generace britských vozů přepracován. Nyní jako první se v celé své vznešenosti vrací na přídi luxusní čtyřdveřové limuzíny Flying Spur.

Aktuálně nejrychlejší sedan světa ukrývá v masce ikonický symbol, který se poprvé ukázal na Bentley z let produkce 1930 až 1932. Za zdmi továrny v Cricklewoodu vzniklo 100 kusů aut s příplatkovým písmenem B na stříbrném podstavci. Zájem o něj byl ale překvapivě malý, a tak s ním automobilka chtěla skoncovat. V roce 1935 dokonce vyhlásila soutěž a vyzvala veřejnost k předložení alternativních návrhů s příslibem odměny 50 liber (v dnešní měně asi 3 500 liber, 100 tisíc Kč) pro autora zvoleného návrhu. Vítěze však nakonec nevybrala, a tak zůstala u původního ornamentu i nadále.

Dnes všeobecně známý znak vytvořil anglický umělec Frederick Gordon Crosby na objednávku zakladatele firmy Waltera Owena Bentleyho těsně po skončení první světové války. V plastické i ploché podobě se emblém zdá být symetrický, dvě křídla jsou na každé straně opatřena různým počtem per, prý aby došlo k oklamání nežádoucích napodobitelů. Jak tohle mělo fungovat, netušíme, křídla jsou ale skutečně odlišná.

Britská automobilka slaví letos sto let, a proto si zrovna při této příležitosti nechtěla dovolit poslat své Létající B do důchodu. Historie se tedy tak trochu opakuje a nový Flying Spur je opět vyzdoben elektronicky ovládaným, osvětleným symbolem v jeho modernizované podobě. Nádhera se ukáže vždy po odemčení dveří, aby potěšila přicházejícího majitele, přesně jak to léta umí konkurenční Rolls-Royce.


Jeden z nejslavnějších automobilových znaků měl skončit, přežil v úžasné podobě - 1 - Bentley Flying Spur 2020 znak na pridi foto 01Jeden z nejslavnějších automobilových znaků měl skončit, přežil v úžasné podobě - 2 - Bentley Flying Spur 2020 znak na pridi foto 02Jeden z nejslavnějších automobilových znaků měl skončit, přežil v úžasné podobě - 3 - Bentley Flying Spur 2020 znak na pridi foto 03Jeden z nejslavnějších automobilových znaků měl skončit, přežil v úžasné podobě - 4 - Bentley Flying Spur 2020 znak na pridi foto 04Jeden z nejslavnějších automobilových znaků měl skončit, přežil v úžasné podobě - 5 - Bentley Flying Spur 2020 znak na pridi foto 05Jeden z nejslavnějších automobilových znaků měl skončit, přežil v úžasné podobě - 6 - Bentley Flying Spur 2020 znak na pridi foto 06Jeden z nejslavnějších automobilových znaků měl skončit, přežil v úžasné podobě - 7 - Bentley Flying Spur 2020 znak na pridi foto 07Jeden z nejslavnějších automobilových znaků měl skončit, přežil v úžasné podobě - 8 - Bentley Flying Spur 2020 znak na pridi foto 08Jeden z nejslavnějších automobilových znaků měl skončit, přežil v úžasné podobě - 9 - Bentley Flying Spur 2020 znak na pridi foto 09Jeden z nejslavnějších automobilových znaků měl skončit, přežil v úžasné podobě - 10 - Bentley Flying Spur 2020 znak na pridi foto 10
Létající B pro Flying Spur 2020 vrací na přídě Bentley ikonický symbol

Zdroj: Bentley

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše