Bentley nabízí novou nezbytnost pro bohaté, jeho vlajkovou loď dělí na dva světy

Nejsme si jisti, jestli je zrovna tohle ta věc, kterou svět nyní potřebuje, Britové ale evidentně mají jasno. Pro svou vrcholnou limuzínu Flying Spur tak nabízí unikátní dřevěné panely.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Bentley nabízí novou nezbytnost pro bohaté, jeho vlajkovou loď dělí na dva světy

24.7.2020 | Petr Prokopec

Bentley nabízí novou nezbytnost pro bohaté, jeho vlajkovou loď dělí na dva světy

/

Foto: Bentley

Nejsme si jisti, jestli je zrovna tohle ta věc, kterou svět nyní potřebuje, Britové ale evidentně mají jasno. Pro svou vrcholnou limuzínu Flying Spur tak nabízí unikátní dřevěné panely.

Je vskutku otázkou, zda už tu máme druhou vlnu koronaviru, nebo pouze došlo na opětovné rozdmýchání té první. Jisté ale je, že počty nakažených rychle nestoupají pouze ve Spojených státech, ale znovu prakticky všude ve světě. Ve hře jsou tak znovu restriktivní opatření a jakkoliv politici slibují, že k úplnému vypnutí ekonomiky již znovu nedojde, bez nových omezení to nejspíše nepůjde. Mysl většiny lidí tak opanovala značná nejistota, která vede spíše k šetřivosti než k utrácení. A to platí i v případě bohatých.

Proč takový úvod? To abychom nastínili současné poměry, neboť za těchto okolností se zdá přinejmenším necitlivé, když automobilka vyrukuje s rozmarným luxusním doplňkem. Na druhou stranu, výrobci jednoduše nemohou složit ruce v klín a čekat, až se pandemie přežene. A právě proto zde máme dřevěné panely, kterými mohou zákazníci Bentley ozdobit své Flying Spur. Oproti těm, které značka dosud nabízela, se přitom liší způsobem výroby. Použita totiž byla třídimenzionální metoda.

Britové nový doplněk nabízí zatím pouze pro dvojici zadních dveří, což má ale svůj důvod. Už z oficiálních snímků se zdá, jako kdyby přední a zadní část vozu navzájem nekorespondovaly, a to právě nemají. Po ukončení výroby modelu Mulsanne se Flying Spur stal vlajkovou lodí automobilky a od majitelů se tedy očekává, že sedět budou spíše ve druhé řadě sedadel, než v té první. A právě proto byl jejich prostor vizuálně i materiálně odlišen od pracoviště řidiče.

Automobilka speciální dekoraci představila již v roce 2015, tehdy se jí však honosil koncept EXP 10 Speed 6. Nyní však Britové vše dotáhli do produkčního konce. Inspirovali se přitom diamantovým vzorem prošívání. Na každý panel pak volí jeden kus dřeva, a sice amerického ořechu či americké třešně, který je následně opracován víceosou frézou. Vše mají na pokyn jen proškolení operátoři, kteří počítají s tolerancí pouhé desetiny milimetru, což není ani tloušťka lidského vlasu.

Jakmile dojde k hrubému strojovému opracování, je panel ručně rozleštěn a následně ještě nalakován. Poté již dochází na instalaci do vozu, který byl postaven na stejné modulární platformě jako Porsche Panamera. Oproti vozu ze Zuffenhausenu je nicméně Flying Spur k mání zatím pouze s šestilitrovým dvanáctiválcem o výkonu 635 koní. S touto jednotkou pak vůz zvládá stovku za 3,8 sekundy a maximálku 333 km/h. To z něj momentálně dělá nejrychlejší produkční sedan světa.

Lze už jen dodat, že Flying Spur startuje na částce 180 400 Eur (cca 4,75 milionu korun), přičemž cena nových dřevěných panelů nebyla zveřejněna. Nízká ale rozhodně nebude, pročež je otázkou, s jak velkým zájmem Bentley může počítat. Ovšem pokud někdo bude uvažovat o koupi samotného vozu, nejspíše mu nakonec nebude vadit, zda zaplatí pět milionů korun či o pár set tisíc více - Bentley „v základu” si snad nekoupil ještě nikdo.


Bentley nabízí novou nezbytnost pro bohaté, jeho vlajkovou loď dělí na dva světy - 1 - Bentley Flying Spur 2020 3D drevene panely 01Bentley nabízí novou nezbytnost pro bohaté, jeho vlajkovou loď dělí na dva světy - 2 - Bentley Flying Spur 2020 3D drevene panely 02Bentley nabízí novou nezbytnost pro bohaté, jeho vlajkovou loď dělí na dva světy - 3 - Bentley Flying Spur 2020 3D drevene panely 03
Bentley se pochlubilo unikátními dřevěnými dekory pro model Flying Spur, jistě jedna z věcí, kterou svět teď nezbytně potřebuje. Foto: Bentley

Zdroj: Bentley

Petr Prokopec