BMW předvedlo zvuk nových modelů, už ho neobstarávají burácející motory

Hovořme o nové době, ve které se o zvukový projev aut už nestarají technici ladící veškeré myslitelné tóny, které vůz vyluzuje, ale hudební skladatel, jehož dílo vám bude přehráno z reproduktorů.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

BMW předvedlo zvuk nových modelů, už ho neobstarávají burácející motory

6.3.2020 | Mirek Mazal

BMW předvedlo zvuk nových modelů, už ho neobstarávají burácející motory

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Hovořme o nové době, ve které se o zvukový projev aut už nestarají technici ladící veškeré myslitelné tóny, které vůz vyluzuje, ale hudební skladatel, jehož dílo vám bude přehráno z reproduktorů.

Také BMW sází na to, že zákazníci u aut všeho druhu spíše dříve než později akceptují elektrický pohon. Dosud byla mnichovská automobilka v tomto ohledu poněkud nerozhodná, zvláště po komerčním neúspěchu modelů i3 a i8, teď už ji ale nezbývá než věřit. V době tvrdého tlaku EU na minimalizaci emisí CO2, kterému lze podle bruselských not vyhovět jen pomocí záplavy elektrických modelů, zkrátka musí hrnout na trh jeden takový vůz za druhým.

Ztělesněním současného vývoje mnichovské značky je čerstvě odhalený koncept řady i4. Poněkud schizofrenní „čtyřdvéřové kupé” zatím od konzervativních fanoušků značky mnoho potlesku nesklidilo. Začíná to změnou ledvinek v mohutné náznaky otvorů na přídi, přidalo se inovované logo, pod kapotou bzučí elektřina a místo zpěvu motorů R6 či V8 vůz bez tlačítek přehraje tóny z pera slavného skladatele.

Nic proti hudbě v autě, je ale otázkou, jak ji vnímat ve vztahu k šlapání na plyn a točení volantem s novým emblémem. Už samotné upozaďování spalovacích motorů je kontroverzní krok a angažování Hanse Zimmera, který byl automobilkou zvolen za autora zvukového podkresu nových modelů zvaného BMW IconicSounds Electric, ho jen umocňuje. Tento člověk v posledních dekádách složil snad většinu slavných filmových melodií, za všechny zmiňme třeba tu k Pirátům z karibiku.

Německý filmový skladatel s přispěním italského umělce Renza Vitaleho představil nový soundtrack doprovázející různé momenty jízdy s i4. Zimmer už v minulosti tvořil akustické doplňky pro studii BMW Vision M NEXT, teď se zapojuje ještě více. „Doslova si vychutnávám tuto výzvu, kterou jsem se mohl podílet na tvorbě elektrické budoucnosti BMW,“ rozplývá se v komentáři ke své roli.

Zimmerovy tóny v budoucnu ohlásí spuštění všech elektrických a plug-in hybridních modelů BMW, jejich vypnutí a pokusí se ohromit posádku i během jízdy. „Možnost vytvořit zvukový design vozů nám umožnila dále prohloubit pozitivní emoce,“ sdělil Vitale. Nové zvuky by prý měly posílit vzrušení z elektrické jízdy.

Náš názor asi tušíte - nic proti elektrickému pohonu, lepší službu by ale podle nás vykonalo vyladění jeho přirozených zvukových projevů, které umí být též zajímavé. Pouštění čehokoli podobného do reproduktorů je zhýralost, ať už se to objeví v autě s jakýmkoli pohonem.


BMW předvedlo zvuk nových modelů, už ho neobstarávají burácející motory - 1 - BMW uvnitr ozvuci Hans Zimmer a Renzo Vitale 01BMW předvedlo zvuk nových modelů, už ho neobstarávají burácející motory - 2 - BMW uvnitr ozvuci Hans Zimmer a Renzo Vitale 02BMW předvedlo zvuk nových modelů, už ho neobstarávají burácející motory - 3 - BMW uvnitr ozvuci Hans Zimmer a Renzo Vitale 03BMW předvedlo zvuk nových modelů, už ho neobstarávají burácející motory - 4 - BMW uvnitr ozvuci Hans Zimmer a Renzo Vitale 04BMW předvedlo zvuk nových modelů, už ho neobstarávají burácející motory - 5 - BMW uvnitr ozvuci Hans Zimmer a Renzo Vitale 05BMW předvedlo zvuk nových modelů, už ho neobstarávají burácející motory - 6 - BMW uvnitr ozvuci Hans Zimmer a Renzo Vitale 06BMW předvedlo zvuk nových modelů, už ho neobstarávají burácející motory - 7 - BMW uvnitr ozvuci Hans Zimmer a Renzo Vitale 07BMW předvedlo zvuk nových modelů, už ho neobstarávají burácející motory - 8 - BMW uvnitr ozvuci Hans Zimmer a Renzo Vitale 08
Hans Zimmer povolal Renza Vitale a společně složili náhradu za zvuk spalovacího motoru

Zdroj: BMW

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše