Home > Rubriky a sekce > Představení > Článek
BP narazilo se svými elektrickými plány. Divize Pulse propouští desetinu lidí, opouští 8 trhů z 12
21.4.2024 | Petr Prokopec
Věhlasná petrolejářská společnost měla velká plány na budování sítě vlastních dobíječek, přesun k bateriovému pohonu aut ale ani pro ni neprobíhá zdaleka podle očekávání. I proto své aktivity omezuje a šéf evropské dokonce kritizuje politické požadavky na tomto poli.
Vždy jsem si myslel, že pro automobilky mohou na vedoucích postech pracovat jen lidé, kteří mají nemalé zkušenosti, kontakt s realitou a vědí, co technicky i obchodně možné je a co ne. Jenže uplynulých pár let můj názor obrátilo vzhůru nohama. Ne pouze jedna značka, ale většina celé branže začala mluvit o rychlém příklonu k elektromobilitě, i když nebyla ani žádaná zákazníky, ani nebylo technicky schůdné nabídnout elektrická auta aspoň trochu srovnatelná s těmi spalovacími. Politici je přesto zasypali penězi všech, kteří o ně nestojí, a tak je zejména na některých trzích dostali aspoň k pár jednotkám procent uživatelů. Tím ale aspoň pro tuto chvíli vše skončilo
Přerozdělovací mašinérie byla jen kosmeticky zpomalena, přesto to stačilo k tomu, aby první vlnu relativně nadšených zákazníků nenásledovala téměř žádná další. Na něco takového jsme upozorňovali již někdy před dekádou, kdy se o Green Dealu sotva začalo nahlas mluvit. Auto totiž není houska, lidé zkrátka nepotřebují každý den nové. A pokud to staré spalovací stále slouží a navíc je spojeno s vyšší využitelností, než to elektrické, stejně jako s levnější údržbou, pak v podstatě neexistuje důvod, proč se tímto směrem hrnout.
Na vlastní oči to začínají vidět všichni ti, kdo dosud žili v zajetí slepé víry. A rázem se začínají redukovat dříve pompézní plány s elektromobilitou spojené. Další, kdo k takovému kroku přistoupil, je BP Pulse, tedy divize britské ropné společnosti zaměřená na veřejné dobíjecí stanice. Firma podle agentury Reuters oznámila, že propustí 10 procent zaměstnanců a zároveň se stáhne z osmi zemí, ve kterých je dosud aktivní. Místo původních dvanácti trhů tak bude operovat na pouhých čtyřech.
BP Pulse uvádí, že „elektrické ambice se nezměnily“. Nicméně po nárazu do ledovce jménem realita Britové nemají jinou možnost než přistoupit k restrukturalizaci. Část z lidí, kteří v elektrické divizi končí, zamíří do jiných oddělení firmy, zbytek bude propuštěn nadobro.
Aktuálně má britská firma po celém světě 29 tisíc dobíjecích bodů, tedy o sedm tisíc více než v roce předchozím. Šéf evropské pobočky BP Patrick Wandeler uvedl, že by jich mohlo být ještě o tisícovku víc, pokud by politici neházeli firmám pod nohy byrokratické klády. Velmi ostře se pak vyslovil proti tlaku německé vlády, která chce, aby na každé benzince byl do roku 2028 alespoň jeden stojan na dobíjení elektrických aut. Něco takového považuje za nesmyslné, jak informuje Auto Bild.
Wandeler přitom argumentuje poměrně rozumně, uvádí totiž, že pokud ta která firma vybudovala dobíjecí stanici u přilehlého supermarketu, pak není důvod ji tlačit k témuž, jen o pár metrů dále. Některé čerpací stanice navíc „nejsou dost velké nebo jejich zákazníci o dobíjecí body nestojí“. Požadavky vlády tedy považuje za nelogické, zvlášť když dle názoru jeho i politiků čeká elektromobilitu jen světlé zítřky. Infrastruktura by se v takovém případě rozvíjela zcela přirozeně, všichni ale tušíme, že onen domnělý předpoklad není tak úplně reálný.



BP Pulse je i nadále zavázán elektromobilitě, v souladu s realitou na trhu ale už mírní svá předchozí očekávání. Ruku v ruce s tím jde umenšení divize v prakticky všech možných ohledech. Foto: BP, tiskové materiály
Bleskovky
Brutalitu Aston Martinu natočili při testech na okruhu v Portimao. Vypadá jako Batmobil, zní jako staré F1 a je rychlý jako ty nové
včera
„Bugatti pro chudé” ve sprintu vykleplo i tisícikoňové Lamborghini. Ani si neškrtlo, i když dostalo náskok
18.6.2026
Když hoří desítky elektrických aut, tohle je jediná fotka, kterou zveřejní hasiči, aby někdo náhodou neviděl, co vlastně hořelo
18.6.2026
Nové na MotoForum.cz
- Vítězem Marc Marquez před Ogurou a Bagnaiou včera 14:36
- Po 8 letech má Čech na Masecu podium včera 13:11
- Prvním dnešním brněnským vítězem se stal Hakim Danish včera 11:21
- Proč bylo odvolání Aprilie zamítnuto včera 10:06
- #46 - Vale Rossi je v Brně v úplně nové roli včera 10:00
Nejnovější články
Majitel Koenigseggu, který letos „flexil” na miliardové jachtě při GP Monaka, má taková auta dvě. Jedno se rozhodl prodat
včera
Šest aut, šest pomlácených zadků: Zbavit moderní vozy zadního okna možná nebyl zase tak dobrý nápad
včera
Ferrari začalo s ohyzdným elektrickým Luce dělat přesně to, o čem tvrdilo, že s ním dělat nebude
včera
Už i největší výrobce baterek na světě přiznal, že baterie s tuhým elektrolytem nejsou tou spásou, za níž bývají vydávány
včera
Brutalitu Aston Martinu natočili při testech na okruhu v Portimao. Vypadá jako Batmobil, zní jako staré F1 a je rychlý jako ty nové
včera
Živá témata na fóru
- Onboard videa 06.21. 23:43 - brnenska.odchytova
- Za kolik jezdíte s dieselem? 06.21. 21:12 - Stepan
- whitelist & blacklist 06.21. 21:04 - M.Z.
- BMW Divize 06.21. 13:41 - pavproch
- S větrem ve vlasech.... 06.21. 11:00 - pavproch
- Politický koutek 06.21. 10:52 - pavproch
- Ceny PHM ref aktuální válka v Iránu 06.20. 19:13 - Stepan
- Banky, peníze, finance, investice... 06.20. 11:09 - jerry
