Číňané chtějí ovládnout i svět autobusů, jejich novinka navržená Pininfarinou ohromí zvenčí i zevnitř

Pokud chcete dostat lidi do hromadné dopravy, musíte v prvé řadě nabídnout atraktivní dopravní prostředky, které ji zajišťují. Přesně touto cestou kráčí Číňané a slavné italské studio nechali navrhnout lákavý model X9-3.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Číňané chtějí ovládnout i svět autobusů, jejich novinka navržená Pininfarinou ohromí zvenčí i zevnitř

21.1.2022 | Petr Prokopec

Číňané chtějí ovládnout i svět autobusů, jejich novinka navržená Pininfarinou ohromí zvenčí i zevnitř

/

Foto: Asiastar

Pokud chcete dostat lidi do hromadné dopravy, musíte v prvé řadě nabídnout atraktivní dopravní prostředky, které ji zajišťují. Přesně touto cestou kráčí Číňané a slavné italské studio nechali navrhnout lákavý model X9-3.

Přiznejme si na rovinu, že většinu lidí autobusy zrovna nefascinují. Dáno je to i tím, s jakými přicházíme do styku. V případě městské hromadné dopravy lze totiž hovořit víceméně jen o nedostačujícím komfortu, který ještě umocňuje přeplněnost a případě i odér spolucestujících. Vlastně tak není překvapivé, že mnozí se „socce“ vyhýbají více než čert kříži. Je nicméně třeba si uvědomit, že autobusy, které jezdí ve městech, mají hodně daleko k těm, které jsou používány na dálkové trasy.

V tomto ohledu lze říci, že hromadná doprava se přiblížila té individuální. Alespoň soudě dle nového autobusu X9-3 od čínské společnosti Asiastar. Ta přitom nepočítá s prodejem pouze ve své domovině, místo toho cílí na celý svět. Proto náhodě neponechala ani design, který zadala slavnému studiu Pininfarina. To práci navíc rozdělilo mezi týmy v Itálii a Šanghaji a spíše než typickému busu tak vznikl luxusní motorhome.

„Asiastar X9-3 je první vlaštovkou z nové generace luxusních turistických autobusů, u nichž bezkonkurenční komfort doplňuje špičková technologie. Design tyto hodnoty s pomocí moderního a inovativního jazyka jen vyzdvihuje, přičemž exteriér charakterizují dynamické linie a interiér sofistikovanost,“ uvedl kreativní šéf italského studia Kevin Rice s tím, že venkovním partiím vévodí čelní hliníková linie, která má evokovat jak dynamiku, tak i luxus.

Matteo Piguzzi, jeho kolega ze šanghajského týmu, pak pro změnu poukazuje na interiér, kde palubní deska obklopuje řidiče a má tak navodit pocit bezpečí. Opomenuti ovšem nebyli ani cestující, kteří se mohou těšit na pohodlná sedadla opatřená loketními opěrkami i bezpečnostními pásy. Společnost Asiastar chce navíc venkovní grafický design sladit s vnitřním čalouněním, aby tak zákazníci upřednostnili autobus před vlastním vozem.

Je pochopitelně otázkou, zda tyto záměry vyjdou. Pokud by nás nicméně měl takový autobus odvézt třeba na večerní lyžovačku do Krkonoš a zase zpátky, proč ne? Představa svařáku na sjezdovce a natažených nohou při zpáteční cestě je lákavá. Zvláště když jsou u toho i prvky jako klimatizace nebo čtecí lampičky. Nechybí pak ani monitory výklopné ze stropu.

Společnost Asiastar přitom kromě oficiálních fotek a informací ukázala i funkční prototyp. Kdy ovšem odstartuje sériovou výrobu a vývoz do zahraničí, zůstává prozatím ve hvězdách. Stejně jako parametry pohonné jednotky. Nepřekvapí však, že ta je elektrická. I kvůli tomu bylo pak výrazně odlehčeno šasí, jinak by ostatně dojezd příliš nepřekračoval hranice měst.


Číňané chtějí ovládnout i svět autobusů, jejich novinka navržená Pininfarinou ohromí zvenčí i zevnitř - 1 - Asiastar X9-3 2022 prvni sada 01Číňané chtějí ovládnout i svět autobusů, jejich novinka navržená Pininfarinou ohromí zvenčí i zevnitř - 2 - Asiastar X9-3 2022 prvni sada 02Číňané chtějí ovládnout i svět autobusů, jejich novinka navržená Pininfarinou ohromí zvenčí i zevnitř - 3 - Asiastar X9-3 2022 prvni sada 03Číňané chtějí ovládnout i svět autobusů, jejich novinka navržená Pininfarinou ohromí zvenčí i zevnitř - 4 - Asiastar X9-3 2022 prvni sada 04Číňané chtějí ovládnout i svět autobusů, jejich novinka navržená Pininfarinou ohromí zvenčí i zevnitř - 5 - Asiastar X9-3 2022 prvni sada 05Číňané chtějí ovládnout i svět autobusů, jejich novinka navržená Pininfarinou ohromí zvenčí i zevnitř - 6 - Asiastar X9-3 2022 prvni sada 06Číňané chtějí ovládnout i svět autobusů, jejich novinka navržená Pininfarinou ohromí zvenčí i zevnitř - 7 - Asiastar X9-3 2022 prvni sada 07Číňané chtějí ovládnout i svět autobusů, jejich novinka navržená Pininfarinou ohromí zvenčí i zevnitř - 8 - Asiastar X9-3 2022 prvni sada 08Číňané chtějí ovládnout i svět autobusů, jejich novinka navržená Pininfarinou ohromí zvenčí i zevnitř - 9 - Asiastar X9-3 2022 prvni sada 09Číňané chtějí ovládnout i svět autobusů, jejich novinka navržená Pininfarinou ohromí zvenčí i zevnitř - 10 - Asiastar X9-3 2022 prvni sada 10
Asiastar X9-3 se chlubí designem od Pininfariny, komfortním a luxusním interiérem či elektrickým hnacím ústrojím. Útok na světové trhy by tak Číňanům mohl klapnout. Foto: Asiastar

Zdroj: Asiastar

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.