Home > Rubriky a sekce > Představení > Článek
Čínská kopie BMW X1 je zpátky, jako Brilliance V5
23.11.2011 | Petr Miler | Přidat příspěvek
Už se zdálo, že čínská automobilka Briiliance si kopírování vozů vlastního obchodního partnera rozmyslelo. Opak se ale nakonec stal pravdou.
Již letos v březnu jsme vám přinesli první informace a snímky vozu, který si toho času říkal Brilliance A3. I přes spíše ingolstadtské jméno byl jeho vzhled více než inspirován mnichovským BMW X1. Na tom by nebylo nic až tak mimořádného - jak jste mohli seznat i v našem nedávném článku, vykrádat cizí duševní vlastnictví je čínský národní sport. V tomto případě ale šlo o víc.
Brilliance totiž není jen další z řady neznámých čínských firem, je to vcelku významná automobilka, která v Číně provozuje společný podnik s... ano, hádáte správně, s BMW. A nemusíte ani na chvíli pochybovat o tom, že jeden z modelů, který tam pro bavorský koncern vyrábí, je X1. Již zjara jsme tak byli značně zaraženi tím, že si Brilliance vůbec dovolí pod vlastní značkou stvořit zjevnou kopii auta, které o kousek vedle vyrábí podle „not” vlastního obchodního partnera. A zaskočilo nás to tím spíše, že BMW k celé věci neřeklo ani popel.
Přesto se zdálo, že k nějakému ne úplně přátelskému jednání mezi oběma společnostmi došlo. Představení vozu totiž bylo původně avizováno již pro jarní autosalon v Šanghaji, kde se ale neukázal. A slyšet o něm nebylo ani po několik následujících měsíců. I proto jsme si mysleli, a v již zmiňovaném článku jsme to tak prezentovali, že mnichovští nakonec byli s to svého čínského partnera přesvědčit, aby od výroby kopie jejich auta ustoupil. Jenže to se nakonec nestalo a příběh má své další pokračování, jenž by bylo možné uvést matrixovským podtitulem „Čorka Reloaded”.
Na právě probíhajícím autosalonu v čínském Guangzhou se totiž objevil vůz jménem Brilliance China V5, který je jen přejmenovanou A3. Na stánku značky se drze skví hlavně v hnědé barvě typické pro X1 s koly, která jako by vypadla z katalogu BMW. Ačkoli rozhodně nejde o stoprocentní kopii, je více než zřejmé, že V5 hodlá parazitovat na image X1. A bavorská automobilka s tím zjevně nehodlá nic dělat.
Samozřejmě, pod podobným a rozměrově prakticky totožným kabátkem se bude nacházet poněkud méně sofistikovaná technika. Vůz nabídne v základu pouze pohon předních kol, za příplatek se stane čtyřkolkou. V tom i onom případě si jejich pohyb vezme na starosti buď základní motor 1,6i se 118 koňmi nebo výkonnější 1,5 turbo se 136 koňmi, převodovka může být pětistupňová manuální nebo stejně disponovaná automatická skříň.
Nejzajímavější vlastností V5 ale bude cena, která v základu činí v přepočtu necelých 330 tisíc Kč. A to je o hodně méně než kolik na tamním trhu stojí skutečná X1 (v základu cca 1,1 milionu Kč). Co dodat? Snad jen srdečné pozdravy do Číny...






Původní oficiální ilustrace pseudoX1 od Brilliance, tehdy ještě se jménem A3








Živé fotky tmavě modrého Brilliance China V5 z probíhajícího autosalonu v Guangzhou
Foto: Autohome China, Show Auto
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Lamborghini našlo moderní náhradu plakátů na stěnách dětských pokojů, v budoucnu z toho může masivně profitovat
14.3.2026
Řidič si v běžném provozu spletl své auto s monopostem Formule 1, policie to ocenila na 5 tisíc
13.3.2026
U této čerpací stanice šlo koupit litr paliva za 0,24 Kč, lidé ji vzali útokem i s kanystry
12.3.2026
Nové na MotoForum.cz
Nejnovější články
Do loňska neexistující čínská značka prodejně drtí drahé Evropany. Na její auto nestačí nejlepší BMW, Mercedesy a Porsche ani dohromady
včera
Poruchovost moderních Fordů zůstává na rekordní úrovni, do servisů musí kvůli problémům víc a víc aut
včera
BMW slaví kulaté výročí legendární M3 edicí kombinující prvky z těch nejlepších verzí, pro nás má ale něco jiného
včera
Ferrari ukázalo další nový model, který vypadá jako od Toyoty, nespletete si ho jen díky střeše
včera
Evropa je v tom sama. Prodeje elektromobilů celosvětové klesají, dolů jdou už ve všech ostatních významných regionech
včera
Tiskové zprávy
- Mio MiSentry 12T, tříkanálová autokamera, k níž se připojíte na dálku, pošle vám upozornění a ukládá videa do cloudu
tisková zpráva - MIO uvedlo speciální SD karty pro enormní zátěž v autokamerách
tisková zpráva - Mio MiVue R850T: zrcátková autokamera s 2.5K, antireflexním dotykovým displejem a zadní kamerou
tisková zpráva - Mio MiVue C545: moderní verze 60snímkové autokamery s HDR nočním režimem
tisková zpráva - OMV a Pražská energetika otevřely společně 40. nabíjecí stanici pro elektromobily na odpočívce Mikulášov
tisková zpráva - Mio MiVue C588T: duální autokamera s pozoruhodným natáčením i ve tmě
tisková zpráva
