Brilliance A3: trochu Audi, více BMW, hodně Číny

Číňané si s duševním vlastnictvím stále velkou hlavu nedělají a klidně kopírují i díla svých vlastních zákazníků. Důkazem budiž chystané Brilliance A3, jehož snímky se právě dostaly do éteru.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Brilliance A3: trochu Audi, více BMW, hodně Číny

26.3.2011 | Petr Miler | 9 příspěvků

Brilliance A3: trochu Audi, více BMW, hodně Číny

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Číňané si s duševním vlastnictvím stále velkou hlavu nedělají a klidně kopírují i díla svých vlastních zákazníků. Důkazem budiž chystané Brilliance A3, jehož snímky se právě dostaly do éteru.

Není to poprvé ani naposledy, přesto je to vždy znovu zarážející. V Číně zjevně o něčem jako je duševní vlastnictví nemají potuchy a své vlastní výrobky připravují prostě tak, že více či méně dokonale zkopírují cizí. Těm pak dají někdy (ale opravdu jen někdy) alespoň originální jméno a nový produkt je na světě.

V Číně se vyrábí kopie snad úplně všeho, co vás napadne a výjimkou nejsou ani složitá zařízení jako auta. Pro úplnost je třeba dodat, že ani v podmínkách civilizovanějšího světa není ničím zvláštním pořídit si vůz konkurenční firmy, rozebrat jej a inspirovat se jeho řešeními. Nicméně inspirovat se a ukrást, to jsou dva docela různé přístupy a u Číňanů je v mnohem větší oblibě ten druhý.

Určitě si sami vzpomenete na řadu „ukradených” aut, poslední případ je ale ještě pikantnější, než je obvyklé. Díky čínskému webu Auto Sohu totiž spatřily světlo světa uniknuvší snímky nového Brilliance A3. Pokud čekáte napodobeninu Audi, nejste na správné cestě, od čtyř kruhů si u Brilliance půjčili jen jméno. Novinka je očividnou kopií kompaktního SUV BMW X1, zejména základní tvary karoserie, ale i mnohé další detaily mají nesporně mnichovské kořeny.

Takže tu máme „jen” další čínskou kopii? Kdepak, situace je ještě zajímavější. Brilliance je totiž automobilkou, která v Číně spolupracuje s BMW na tamní výrobě jeho modelů. Pro přiblížení našim reáliím je to situace podobná tomu, kdy by OP Prostějov, který svého času šil oblečení pro značku Pierre Cardin, prostě vzal modely svého zákazníka a na vlastních linkách je začal vyrábět třeba s odlišnými knoflíky pod svou značkou.

Dokážete si v takové situaci představit něco jiného než okamžité ukončení spolupráce a podání žaloby? V Číně se ale už podobné případy staly a evropské automobilky vše s úsměvem přecházejí. Je něco shnilého ve státě čínském, chtělo by se říci...

Technické detaily vozu jsou zatím neznámou, víme snad jen to, že pod kapotou vozu by se měl objevit benzinový motor 1,6 z dílen Mitsubishi. Že to bude vůz jistě kvalitní dosvědčuje i poslední přiložený snímek, na němž můžete vidět ovladač klimatizace se vzhůru otočeným nápisem A/C...

Ať už bude další vývoj jakýkoli, Brilliance A3 bude jednou z mnoha čínských novinek autosalon v Šanghaji, který se koná v druhé polovině dubna.


Brilliance A3: trochu Audi, více BMW, hodně Číny - 1 - Brilliance A3 01Brilliance A3: trochu Audi, více BMW, hodně Číny - 2 - Brilliance A3 02Brilliance A3: trochu Audi, více BMW, hodně Číny - 3 - Brilliance A3 03Brilliance A3: trochu Audi, více BMW, hodně Číny - 4 - Brilliance A3 04Brilliance A3: trochu Audi, více BMW, hodně Číny - 5 - Brilliance A3 05Brilliance A3: trochu Audi, více BMW, hodně Číny - 6 - Brilliance A3 06Brilliance A3: trochu Audi, více BMW, hodně Číny - 7 - Brilliance A3 07Brilliance A3: trochu Audi, více BMW, hodně Číny - 8 - Brilliance A3 08Brilliance A3: trochu Audi, více BMW, hodně Číny - 9 - Brilliance A3 09
Brilliance A3: alespoň že interiér není stejný jako v X1...

Petr Miler

Diskuze 9 příspěvků

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.