Čínská Škoda Karoq už se vyrábí nedaleko od hranic ČR, je levnější a možná i hezčí

Čínská auta jsou nám stále blíže. Výroba SUV značky Geely, které pro Evropu dostalo jméno Coolray, nově probíhá v Bělorusku. Za plnou výbavu a 177 koní žádá 423 tisíc.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Čínská Škoda Karoq už se vyrábí nedaleko od hranic ČR, je levnější a možná i hezčí

22.2.2020 | Petr Prokopec

Čínská Škoda Karoq už se vyrábí nedaleko od hranic ČR, je levnější a možná i hezčí

/

Čínská auta jsou nám stále blíže. Výroba SUV značky Geely, které pro Evropu dostalo jméno Coolray, nově probíhá v Bělorusku. Za plnou výbavu a 177 koní žádá 423 tisíc.

Čínskou automobilku Geely není třeba představovat, do širokého podvědomí vstoupila již před pár lety, když koupila Volvo. Obě značky přitom společně vyvinuly třeba platformu CMA, na kterou již byla usazena řada nových modelů. Geely pak navíc získaných vědomostí využilo při vývoji architektury BMA, u které se již obešlo bez švédské automobilky. V roce 2018 s ní pak Číňané spojili nový model Binyue, který měl původně dorazit na trh pod nepříliš strhujícím označením SX11.

Binyue přitom není zasvěcené pouze své domovině, jako Proton X50 je nabízeno v Malajsii a na Filipíny proniklo pod názvem Geely Coolray. Tentýž název si vůz přivezl i do Běloruska, kde je ovšem situace o trochu jiná, než na dalších zmiňovaných trzích. Čínské SUV se zde totiž začalo rovněž vyrábět, a to v rámci joint-venture zvaného BelGee. Za tím ovšem nestojí pouze Bělorusové a Číňané, ale rovněž Rusové. Výrobní kapacita firmy letos měla narůst na 60 tisíc aut, tento plán ale nejspíše naplněn nebude.

Důvodem je, jak asi tušíte, koronavirus. Ten se sice zatím do Běloruska nedostal, či alespoň o tom nemáme zprávy, ovšem v Číně řádí opravdu razantně. To ochromilo tamní továrny, které se starají o výrobu komponentů. Ač tedy finální montáž čínského SUV probíhala v Bělorusku, nyní byla v důsledku absence zásob montážní linka zastavena. Sjelo z ní zatím jen 300 exemplářů modelu Coolray, které již zamířily k lokálním dealerům.

Společnost BelGee původně předpokládala, že od března začne čínským SUV zásobovat také ruský trh, to se ale zjevně nestane - jednoduše nejsou hotová auta, aby k tomu mohlo dojít. Pokud se tedy mimo Bělorusko vůbec nějaký z oněch tří set kusů dostane, bude ruskými dealery použit maximálně jako předváděčka. Už jen proto, že prozatím chybí oficiální razítko, které by potvrzovalo udělení homologace a schválení prodeje i provozu.

Kdy se situace zlepší, není jisté. Nicméně můžeme stoprocentně počítat s tím, že linky v továrně BelGee se jednou opět rozjedou. Bělorusko totiž spadá do stejné celní zóny jako Rusko, zde vyrobená auta tedy již nejsou zatížena žádným dalším státním poplatkem. Zachována by tedy měla být i cena, která v přepočtu vychází na v přepočtu 423 tisíc Kč. To je v podstatně láce na SUV, které neužívá jen vlastní techniku, ale i tu od Volva.

Pohon totiž dostal na starosti 1,5litrový přeplňovaný tříválec se švédskými kořeny, jenž byl naladěn na 177 koní a 255 Nm točivého momentu. Ty má na starosti sedmistupňový dvouspojkový automat, který roztáčí pouze přední kola. Standardem jsou přitom 18palcové ráfky, se kterými navíc dorazila i panoramatická střecha a vyhřívaný volant či vyhřívaná sedadla vpředu i vzadu. O holobyt se tedy nejedná, o to příjemnější ona cena je.

BelGee mimo to dodává, že do budoucna se počítá s výrobou aut, jejich základní výbava přeci jen bude o trochu nižší. V takovém případě by se prý začínalo dokonce až o 20 procent níže, tedy na nějakých 340 tisících korunách. Přišly bychom ovšem skutečně jen o některé komfortní prvky, nikoliv však o jízdní dynamiku - i základu by totiž zůstal zmiňovaný 177koňový tříválec a automatická převodovka.

Lze už jen dodat, že Geely Coolray je 4 330 mm dlouhé, 1 800 mm široké, 1 609 mm vysoké a užívá rozvoru 2 600 mm. Jde tedy o konkurenta Škody Karoq, která vedle něj působí jako hodně drahé zboží - s litrovým tříválcem, 116 koňmi a mnohem slabší výbavou totiž startuje na 500 900 Kč. Se srovnatelnými parametry bude stát dvakrát víc.


Čínská Škoda Karoq už se vyrábí nedaleko od hranic ČR, je levnější a možná i hezčí - 1 - Geely Coolray 2020 Belorusko 05Čínská Škoda Karoq už se vyrábí nedaleko od hranic ČR, je levnější a možná i hezčí - 2 - Geely Coolray 2020 Belorusko 04Čínská Škoda Karoq už se vyrábí nedaleko od hranic ČR, je levnější a možná i hezčí - 3 - Geely Coolray 2020 Belorusko dalsi 04Čínská Škoda Karoq už se vyrábí nedaleko od hranic ČR, je levnější a možná i hezčí - 4 - Geely Coolray 2020 Belorusko 03Čínská Škoda Karoq už se vyrábí nedaleko od hranic ČR, je levnější a možná i hezčí - 5 - Geely Coolray 2020 Belorusko dalsi 01Čínská Škoda Karoq už se vyrábí nedaleko od hranic ČR, je levnější a možná i hezčí - 6 - Geely Coolray 2020 Belorusko dalsi 02Čínská Škoda Karoq už se vyrábí nedaleko od hranic ČR, je levnější a možná i hezčí - 7 - Geely Coolray 2020 Belorusko dalsi 03Čínská Škoda Karoq už se vyrábí nedaleko od hranic ČR, je levnější a možná i hezčí - 8 - Geely Coolray 2020 Belorusko 06Čínská Škoda Karoq už se vyrábí nedaleko od hranic ČR, je levnější a možná i hezčí - 9 - Geely Coolray 2020 Belorusko 07Čínská Škoda Karoq už se vyrábí nedaleko od hranic ČR, je levnější a možná i hezčí - 10 - Geely Coolray 2020 Belorusko 01
Geely Coolray se sice před pár dny začala vyrábět v Bělorusku...

Čínská Škoda Karoq už se vyrábí nedaleko od hranic ČR, je levnější a možná i hezčí - 11 - Geely Coolray 2020 Belorusko 08Čínská Škoda Karoq už se vyrábí nedaleko od hranic ČR, je levnější a možná i hezčí - 12 - Geely Coolray 2020 Belorusko 09Čínská Škoda Karoq už se vyrábí nedaleko od hranic ČR, je levnější a možná i hezčí - 13 - Geely Coolray 2020 Belorusko 10Čínská Škoda Karoq už se vyrábí nedaleko od hranic ČR, je levnější a možná i hezčí - 14 - Geely Coolray 2020 Belorusko 11Čínská Škoda Karoq už se vyrábí nedaleko od hranic ČR, je levnější a možná i hezčí - 15 - Geely Coolray 2020 Belorusko 12Čínská Škoda Karoq už se vyrábí nedaleko od hranic ČR, je levnější a možná i hezčí - 16 - Geely Coolray 2020 Belorusko 13Čínská Škoda Karoq už se vyrábí nedaleko od hranic ČR, je levnější a možná i hezčí - 17 - Geely Coolray 2020 Belorusko 14Čínská Škoda Karoq už se vyrábí nedaleko od hranic ČR, je levnější a možná i hezčí - 18 - Geely Coolray 2020 Belorusko 15Čínská Škoda Karoq už se vyrábí nedaleko od hranic ČR, je levnější a možná i hezčí - 19 - Geely Coolray 2020 Belorusko 16Čínská Škoda Karoq už se vyrábí nedaleko od hranic ČR, je levnější a možná i hezčí - 20 - Geely Coolray 2020 Belorusko 17
...aktuálně však montážní linky stojí kvůli koronaviru. Jakmile se opět rozjedou, bude z nich znovu sjíždět pohledná konkurence pro Škodu Karoq, která nabídne vyšší výkon i výbavu za nižší cenu

Zdroje: Belta, ABW, Geely

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše