Čínská Škoda Octavia je v prodeji, za ceny Fabie v lecčem konkuruje i Passatu

Škoda Octavia není zase tak unikátní nabídkou, jak se může zdát. V Číně nyní prodávají auto, které do stylového hávu balí z praktického hlediska stejně pojatý vůz, stojí ale mnohem míň.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Čínská Škoda Octavia je v prodeji, za ceny Fabie v lecčem konkuruje i Passatu

12.1.2020 | Petr Prokopec

Čínská Škoda Octavia je v prodeji, za ceny Fabie v lecčem konkuruje i Passatu

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Škoda Octavia není zase tak unikátní nabídkou, jak se může zdát. V Číně nyní prodávají auto, které do stylového hávu balí z praktického hlediska stejně pojatý vůz, stojí ale mnohem míň.

Na čínské vozy již nelze pohlížet s pohrdáním jako dříve, svým stále atraktivnějším designem, slušnou bezpečností a vysokou výbavou spíše lákají. Vše pak korunuje cena, kterou lze v kontextu s nabízenou muzikou považovat za velkou láci. Není tedy divu, že si stále více lidí přeje druhý útok čínských automobilek na Evropu. Toho se ovšem pro změnu děsí výrobci za starého kontinentu, jejichž produkty by rázem mohl v showroomech začít zapadávat prachem. A mezi ty, kteří musí mít obavy, patří i Škoda.

Důkazem budiž liftback značky JAC s poněkud neoriginálním jménem A5, který je už kvůli své karoserii konkurencí pro Octavii. Český vůz ale překonává v mnoha ohledech, počínaje rozměry. Na délku totiž měří 4 772 milimetrů, na šířku 1 820 mm a na výšku 1 492 mm. Kromě toho disponuje rozvorem 2 760 mm, který je o více než sedm centimetrů delší než u Škody. V lecčems je tak spíše soupeřem Volkswagenu Passat, který je na délku o chlup kratší a jen rozvorem 2 791 mm čínského rivala překonává.

Kromě úctyhodných rozměrů se novinka dočkala také zajímavého zevnějšku. Designér Daniele Gaglione, který až do roku 2010 působil u Alfy Romeo, vozu dodal čelní masku s vertikálními lamelami ovlivněnou sportovními vozy 60. let minulého století. Tamtéž pak čerpal inspiraci i pro podlouhlejší čelní kapotu. Záď oproti tomu dostala do vínku splývavé linie, jejichž tvar umocňuje dvoubarevné lakování i chromové vsuvky na koncovém sloupku.

Je přitom nutné zmínit, že zatímco z boku tato stylizace vypadá zajímavě, pohled zezadu již tak impozantní není. Spodní část je sice zajímavá a připomene třeba sportovní modely Dodge, nicméně malé zadní okno a na něj navazující zmíněné chromové vsuvky již odkazují spíše na dort pejska a kočičky. Jelikož je ale design čistě subjektivní záležitostí, verdikt necháme na vás. Za nás jen dodáme, že s dosavadní Octavií III má JAC snadnou práci, s tou novou to bude mít horší.

Přesunout se můžeme do interiéru, kde dle soudobých trendů nechybí digitální přístrojový štít. Středový 10,4palcový displej je pak orientován na výšku, přičemž většinu funkcí můžete ovládat dotykem či hlasem. V případě multimédií byl důraz kladen hlavně na konektivitu a připojení k internetu, stran toho může novinka JAC zaujmout i boční oporou předních sedadel, jenž dostala do vínku také integrované hlavové opěrky. Výbavy má vůz na rozdávání už v základu (standardem jsou věci jako klimatizace, parkovací asistent vzadu, multifunkční volant nebo zadní stěrač), vyšší specifikace pak mají i prvky jako elektrické ovládání víka kufru s otevřením pomocí „kopnutí” pod zadní nárazník, elektrická sedadla nebo navigaci.

Pod kapotu se vždy nastěhovala přeplňovaná 1,5litrová jednotka, jenž na přední kola posílá 150 koní a 210 Nm točivého momentu skrze šestistupňový manuál či automat CVT. O jízdní dynamice se Číňané tradičně nezmiňují, s ohledem na hmotnost 1 432 kilogramů ale čínský liftback vyloženým šnekem rozhodně nebude. Zvláště když se může pochlubit také poměrně nízkým koeficientem odporu vzduchu Cd 0,29.

Dodat již můžeme jen cenu, která v Číně startuje na 84 800 yuanech (cca 278 tisíc Kč) a i nejvyšší myslitelná specifikace přijde na 115 800 yuanů, tedy na asi 380 tisíc Kč. Vůči Škodě Octavia je tedy JAC Jiayue A5 o poznání levnější, Octavia u nás dnes startuje na 457 tisících Kč, a to má pod kapotou jen litrový tříválcový, nesrovnatelně nižší výbavu a reálně ji ještě není možné koupit. Za stinnou stránku tak můžeme považovat zavazadelník, který pobere „pouze“ 540 až 1 650 litrů, což je méně než u Octavie, ale není to málo. Třešinkou na dortu je naopak skutečnost, že novinku vyrábí čínská automobilka ve spolupráci s Volkswagenem, takže nekvalitní by toto auto opravdu být nemělo.


Čínská Škoda Octavia je v prodeji, za ceny Fabie v lecčem konkuruje i Passatu - 1 - JAC Jiayue A5 2019 prvni sada 02Čínská Škoda Octavia je v prodeji, za ceny Fabie v lecčem konkuruje i Passatu - 2 - JAC Jiayue A5 2019 prvni sada 03Čínská Škoda Octavia je v prodeji, za ceny Fabie v lecčem konkuruje i Passatu - 3 - JAC Jiayue A5 2019 prvni sada 04Čínská Škoda Octavia je v prodeji, za ceny Fabie v lecčem konkuruje i Passatu - 4 - JAC Jiayue A5 2019 prvni sada 05Čínská Škoda Octavia je v prodeji, za ceny Fabie v lecčem konkuruje i Passatu - 5 - JAC Jiayue A5 2019 prvni sada 06Čínská Škoda Octavia je v prodeji, za ceny Fabie v lecčem konkuruje i Passatu - 6 - JAC Jiayue A5 2019 prvni sada 07Čínská Škoda Octavia je v prodeji, za ceny Fabie v lecčem konkuruje i Passatu - 7 - JAC Jiayue A5 2019 prvni sada 08Čínská Škoda Octavia je v prodeji, za ceny Fabie v lecčem konkuruje i Passatu - 8 - JAC Jiayue A5 2019 prvni sada 09Čínská Škoda Octavia je v prodeji, za ceny Fabie v lecčem konkuruje i Passatu - 9 - JAC Jiayue A5 2019 prvni sada 10Čínská Škoda Octavia je v prodeji, za ceny Fabie v lecčem konkuruje i Passatu - 10 - JAC Jiayue A5 2019 prvni sada 11Čínská Škoda Octavia je v prodeji, za ceny Fabie v lecčem konkuruje i Passatu - 11 - JAC Jiayue A5 2019 prvni sada 12Čínská Škoda Octavia je v prodeji, za ceny Fabie v lecčem konkuruje i Passatu - 12 - JAC Jiayue A5 2019 prvni sada 13Čínská Škoda Octavia je v prodeji, za ceny Fabie v lecčem konkuruje i Passatu - 13 - JAC Jiayue A5 2019 prvni sada 14Čínská Škoda Octavia je v prodeji, za ceny Fabie v lecčem konkuruje i Passatu - 14 - JAC Jiayue A5 2019 prvni sada 15Čínská Škoda Octavia je v prodeji, za ceny Fabie v lecčem konkuruje i Passatu - 15 - JAC Jiayue A5 2019 prvni sada 16
JAC Jiayue A5 nekonkuruje jen Škodě Octavia, ale soupeřit může i s Volkswagenem Passat. Přitom je k mání jen o trochu dráže než Fabia s méně než polovičním výkonem

Zdroj: JAC

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.