Nová Škoda Octavia odhalila své ceny, u Audi se neinspirovala jen designem

Už když se dosavadní Octavia Combi doprodávala za ceny startující vysoko nad hranicí 500 tisíc Kč, tušili jsme, že ta nová bude začínat vysoko. Základní cenovka 636 900 Kč je ale překvapením.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Nová Škoda Octavia odhalila své ceny, u Audi se neinspirovala jen designem

28.11.2019 | Petr Prokopec

Nová Škoda Octavia odhalila své ceny, u Audi se neinspirovala jen designem

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Už když se dosavadní Octavia Combi doprodávala za ceny startující vysoko nad hranicí 500 tisíc Kč, tušili jsme, že ta nová bude začínat vysoko. Základní cenovka 636 900 Kč je ale překvapením.

Nová Škoda Octavia pozitivně překvapila velkou spoustu lidí, včetně odpůrců mladoboleslavské automobilky. Stojí za tím především design, který sice není až tak úplně originální a zvenčí připomíná modely Audi, uvnitř Mercedesy, nicméně to je faktor, který může leckdo vnímat i jako pozitivum. Co jako pozitivum nebude vnímat asi nikdo, jsou ceny vozu, které dnes česká značka odhalila. Škoda se totiž u německých souputníků evidentně neinspirovala jen podobou samotného auta, ale také podobou jejich ceníků. O někdejších cifrách spojených s prodejem tohoto modelu tak lze už jen snít.

Ještě než zmíníme částky, za které je čtvrtá generace k dispozici, vrátíme se o pár let do minulosti. Konkrétně na počátek roku 2013, kdy do prodeje vstupovala Octavia třetí generace. K dispozici byla od 334 900 Kč, za což jste dostali liftback s přeplňovanou jedna-dvojkou a výbavou Active. Nyní se ovšem píše závěr roku 2019 a Octavia čtvrté generace startuje na 456 900 Kč, tedy o více než sto tisíc dráže. Znovu jde o liftback, počítat už lze ale jen s litrovým tříválcem. To možná ještě nezní tak hrozivě, jenže základní model reálně dorazí do nabídky až na přelomu března a dubna příštího roku.

V tuto chvíli je možné sáhnout pouze po kombíku, který je navíc aktuálně k dispozici pouze s 1,5litrovým benzinovým motorem nebo s dvoulitrovým turbodieselem. Tento agregát je pak možné spárovat s manuálem i automatem, zatímco u jednotky TSI je k mání pouze trojice pedálů a ruční řazení. V rámci výkonů tu pak máme 116 nebo 150 koní.

Nyní si pro jistotu sedněte, přicházíme totiž na onu inspiraci čtyřmi kruhy. Octavia Combi totiž startuje na částce 636 900 Kč, což je opravdu neskutečná palba, nic levnějšího v tuto chvíli nekoupíte. Je sice hezké, že je u toho oněch 150 koní a výbava zahrnující mimo jiné 16palcová litá kola, automatickou klimatizaci, audio systém Swing s 8palcovým displejem či kůží obšitý volant, úroveň Ambition ale není nic mimořádného, u nás to zřejmě bude i do budoucna úplný základ.

Ceny moderních aut tedy začínají letět nahoru neskutečným způsobem, neboť za cenu současného základu bylo ještě před 6 léty možné pořídit vrcholný model RS ve slušné základní výbavě. A ještě vám 17 tisíc Kč zbylo. To je ohromná změna, na které má jistě svůj podíl i přechod na elektromobilitu. Automobilky nyní potřebují každou korunu na investice do něčeho, co lidé nekupují a zákazníky tradičních aut ždímají, jak mohou. Přesto to pro ně jistě nebude snadné, neboť riskují odchod zákazníků směrem k ojetinám. Koneckonců, za oněch zhruba 640 tisíc korun lze dnes pořídit Audi A4 Avant z roku 2018 s motorem 2,0 TDI a pouhými 25 tisíci najetými kilometry a mnohdy i léty záruky před sebou.

Bude tedy vskutku zajímavé sledovat, jakým způsobem se budou vyvíjet registrace. Budoucnost ale předjímat nebudeme, místo toho jen dodáme, že dieselová verze se 116 koňmi a manuálem je k mání od stejných 636 900 Kč jako ta benzinová. Provedení se 150 koňmi a sedmistupňovým DSG pak startuje na 731 900 Kč.

Dosud přitom byla řeč pouze o výbavovém stupni Ambition, k mání je však ještě úroveň Style. V té chvíli je třeba počítat u benzinového modelu a slabšího dieselu s cenou 687 900 Kč, zatímco výkonnější varianta s automatem vychází na 782 900 Kč. Velikost kol se přitom pokaždé navýší na 17 palců, zatímco středovou konzoli již ozdobí multimédia Columbus s 10palcovou obrazovkou. Čalounění však stále zůstane u látky.

Lze už jen dodat, že pro obě úrovně jsou k dispozici zvýhodněné pakety, stejně jako rozsáhlá doplňková výbava. Finální cenu tak snadno můžete vyroubovat i na milion korun, zvláště pokud sáhnete po ergonomických sedadlech za 68 800 Kč. Přesvědčit se o tom ostatně můžete sami při pohledu do oficiálního ceníku (PDF 675 kB), který lze stáhnout z oficiálního webu mladoboleslavské značky.


Nová Škoda Octavia odhalila své ceny, u Audi se neinspirovala jen designem - 1 - Skoda Octavia IV 2020 nova combi liftback prvni 01Nová Škoda Octavia odhalila své ceny, u Audi se neinspirovala jen designem - 2 - Skoda Octavia IV 2020 nova combi liftback prvni 02Nová Škoda Octavia odhalila své ceny, u Audi se neinspirovala jen designem - 3 - Skoda Octavia IV 2020 nova combi liftback prvni 03Nová Škoda Octavia odhalila své ceny, u Audi se neinspirovala jen designem - 4 - Skoda Octavia IV 2020 nova combi liftback prvni 04Nová Škoda Octavia odhalila své ceny, u Audi se neinspirovala jen designem - 5 - Skoda Octavia IV 2020 nova combi liftback prvni 05Nová Škoda Octavia odhalila své ceny, u Audi se neinspirovala jen designem - 6 - Skoda Octavia IV 2020 nova combi liftback prvni 06Nová Škoda Octavia odhalila své ceny, u Audi se neinspirovala jen designem - 7 - Skoda Octavia IV 2020 nova combi liftback prvni 07Nová Škoda Octavia odhalila své ceny, u Audi se neinspirovala jen designem - 8 - Skoda Octavia IV 2020 nova combi liftback prvni 08Nová Škoda Octavia odhalila své ceny, u Audi se neinspirovala jen designem - 9 - Skoda Octavia IV 2020 nova combi liftback prvni 08aNová Škoda Octavia odhalila své ceny, u Audi se neinspirovala jen designem - 10 - Skoda Octavia IV 2020 nova combi liftback prvni 08bNová Škoda Octavia odhalila své ceny, u Audi se neinspirovala jen designem - 11 - Skoda Octavia IV 2020 nova combi liftback prvni 08cNová Škoda Octavia odhalila své ceny, u Audi se neinspirovala jen designem - 12 - Skoda Octavia IV 2020 nova combi liftback prvni 08dNová Škoda Octavia odhalila své ceny, u Audi se neinspirovala jen designem - 13 - Skoda Octavia IV 2020 nova combi liftback prvni 09Nová Škoda Octavia odhalila své ceny, u Audi se neinspirovala jen designem - 14 - Skoda Octavia IV 2020 nova combi liftback prvni 10Nová Škoda Octavia odhalila své ceny, u Audi se neinspirovala jen designem - 15 - Skoda Octavia IV 2020 nova combi liftback prvni 11Nová Škoda Octavia odhalila své ceny, u Audi se neinspirovala jen designem - 16 - Skoda Octavia IV 2020 nova combi liftback prvni 12Nová Škoda Octavia odhalila své ceny, u Audi se neinspirovala jen designem - 17 - Skoda Octavia IV 2020 nova combi liftback prvni 13Nová Škoda Octavia odhalila své ceny, u Audi se neinspirovala jen designem - 18 - Skoda Octavia IV 2020 nova combi liftback prvni 13aNová Škoda Octavia odhalila své ceny, u Audi se neinspirovala jen designem - 19 - Skoda Octavia IV 2020 nova combi liftback prvni 14Nová Škoda Octavia odhalila své ceny, u Audi se neinspirovala jen designem - 20 - Skoda Octavia IV 2020 nova combi liftback prvni 14aNová Škoda Octavia odhalila své ceny, u Audi se neinspirovala jen designem - 21 - Skoda Octavia IV 2020 nova combi liftback prvni 15Nová Škoda Octavia odhalila své ceny, u Audi se neinspirovala jen designem - 22 - Skoda Octavia IV 2020 nova combi liftback prvni 16
Nová Škoda Octavia se inspirovala u Audi nejen designem, ale i cenami. Kombík je tak na českém trhu aktuálně k mání od 636 900 Kč, to je dráže než na kolik před 6 léty vyšlo vrcholné RS s lepší výbavou

Zdroj: Škoda Auto

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.