Home > Rubriky a sekce > Zajímavosti > Článek
Čínské Lamborghini pro chudé je o krok blíž Evropě, i s lepším motorem bude levné
20.7.2020 | Petr Prokopec
Jeho spojitost se skutečným Lamborghini je vágní, také se ale bavíme o autě za zlomek ceny originálního italského SUV. Ponechá si stejné jméno jako v Číně, navrch přidá až 169 koní.
Před více než rokem jsme si poprvé mohli představit čínské SUV Bestune T77. To zaujalo již zvenčí, na první pohled totiž nepřipomíná levný šunt, nýbrž exotické Lamborghini Urus. Okouzleni však zákazníci mohou být také uvnitř, neboť vůz se dočkal systému Xiao Al, jehož součástí je holografický elektronický asistent. Ten přitom může mít podobu školačky či případně školáka nebo robota, záleží jen na vašich preferencích. Každá postava má nicméně pět podob a zvládá ovládat až 43 funkcí.
S touto výbavou se vůz vydá také do Evropy, byť zatím ne do zemí EU. Začne jako obvykle v Rusku a ač se předpokládalo, že jej pro místní trhy ozdobí zcela jiný název, nakonec tomu tak nebude. T77 totiž odkazuje na americký tank či českou Tatru, což jsou asociace, které nepatří zrovna mezi ty žádané. SUV se školačkou se tedy mělo na východ od našich hranic prodávat jako Bestune X60. Nakonec však překvapivě zůstane u původního názvu, jak odhalily záznamy z databáze ruského patentového úřadu Rospatent.
Čínský koncern FAW, pod který značka Bestune patří, si v Rusku zaregistroval jak označení modelu, tak i logo značky. Respektive pouze font samotného nápisu, emblém, který Číňané až dosud užívali, chybí. Je otázkou, zda je o permanentní změnu, nebo se tato novinka týká pouze ruského trhu. Nicméně onen nápis se již vůči minulosti nikterak nemění, oběma „E“ tak chybí opěrná nožička a „B“ se musí obejít bez propojených obloučků.
Bestune T77 se v těchto dnech již měl začít v Rusku prodávat, ovšem koronavirus veškeré dosavadní plány radikálně změnil. Nový termín pak zatím není znám, stejně jako je nadále ve hvězdách cena. Tu bychom nicméně mohli snadno odhadnout, neboť FAW již na ruském trhu nabízí modely X40 a X80. Menší příbuzný novinky přitom startuje na 949 tisících rublech (cca 309 tisíc Kč), zatímco za větší X80 zákazníci dají přinejmenším 1 149 000 RUB (asi 374 tisíc Kč).
Je ovšem jisté, že novinka se cenou vpasuje mezi své příbuzné. Stejně jako obě SUV pak bude vsázet pouze na pohon předních kol, s tím nicméně nebudou spárované 1,6litrové až dvoulitrové čtyřválce. Místo toho je ve své domovině Bestune T77 nabízeno s přeplňovanou jedna-dvojkou (143 koní) a přeplňovanou jedna-pětkou (169 koní). Druhý motor v nabídce je též novinkou, který vůz rozhodně nečiní méně atraktivním. Za v přepočtu nějakých 340 tisíc Kč rozhodně nejde o nepřitažlivé auto.
Aktuálně tak už jen dodáme, že se značkou Bestune odstartoval koncern FAW v roce 2018, kdy jí nahradil dosavadní Besturn, který fungoval v letech 2008-2018. I přes tuto rošádu se nicméně poslání první i druhé automobilky nezměnilo, nadále má totiž produkovat hlavně levné vozy pro mladou klientelu. Nevíme, jaký je váš názor, ale podle nás s modelem T77 zasahuje terč do černého.

Čínský koncern FAW si v Rusku zaregistroval značku Bestune i model Bestune T77, příchod do Evropy je tím potvrzen. Grafika: Rospatent














Ve srovnání se svou domovinou se tedy SUV nebude měnit v žádném ohledu, jakkoliv se původně spekulovalo o přejmenování na X60, čímž by novinka lépe zapadla mezi své příbuzné. Foto: Bestune
Zdroj: Drom
Bleskovky
„Bugatti pro chudé” ve sprintu vykleplo i tisícikoňové Lamborghini. Ani si neškrtlo, i když dostalo náskok
18.6.2026
Když hoří desítky elektrických aut, tohle je jediná fotka, kterou zveřejní hasiči, aby někdo náhodou neviděl, co vlastně hořelo
18.6.2026
Volkswagenu unikly fotky jeho nejnovějšího SUV. Auto to bude malé, s jeho cenami to bude přesně naopak
17.6.2026
Nové na MotoForum.cz
- Lídr MS Bezzecchi suspendován na nedělní závod! včera 22:40
- Nedostatečná fyzická kondice: Alex Márquez předčasně opouští Brno včera 20:00
- Vítězem Sprintu v Brně se stal Bagnaia včera 15:29
- Pole Position pro Alonsa, druhý Salač včera 14:29
- Pole Position si vyjel Almansa včera 13:58
Nejnovější články
Číňané se neskloní ani před Toyotou, do 5 let chtějí mít největší automobilku na světě. Továrnu na to mají, je to jedno obří mraveniště
před 10 hodinami
Do Ruska se ve velkém pašují západní auta s přelepenými logy jako vozy jiných značek. Prodeje letos rostou o 104 procent, Škody o 143 procent
před 11 hodinami
Také plány Jaguaru Land Roveru se hroutí pod tíhou reality, původně jen elektrický model dorazí i se spalovacím pohonem
včera
Kvůli těmto závadám se nejčastěji vyhazuje od technických kontrol, STK neprojde v Německu už pětina všech aut
včera
Majitel Koenigseggu, který letos „flexil” na miliardové jachtě při GP Monaka, má taková auta dvě. Jedno se rozhodl prodat
včera
Živá témata na fóru
- Ceny PHM ref aktuální válka v Iránu 06.20. 19:13 - Stepan
- Onboard videa 06.20. 17:24 - řidičBOB
- S větrem ve vlasech.... 06.20. 15:47 - pavproch
- Banky, peníze, finance, investice... 06.20. 11:09 - jerry
- Politický koutek 06.20. 09:48 - jerry
- IT poradna 06.20. 04:27 - pavproch
- Řidiči, co to mají v ruce... 06.19. 13:49 - řidičBOB
- Mazda - obecně (nové vlákno) 06.19. 13:12 - jerry
