Dacia Duster 2014: facelift se inspiruje konceptem DCross

Zřejmě již v druhé polovině příštího roku Dacia odhalí faceliftované provedení úspěšného Dusteru. Brazilským kolegům se o něm podařilo zjistit více.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Dacia Duster 2014: facelift se inspiruje konceptem DCross

18.11.2012 | Petr Miler | 4 příspěvky

Dacia Duster 2014: facelift se inspiruje konceptem DCross

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Zřejmě již v druhé polovině příštího roku Dacia odhalí faceliftované provedení úspěšného Dusteru. Brazilským kolegům se o něm podařilo zjistit více.

Dacia Duster se vzhledem k neutuchajícímu zájmu o ni stále jeví být žhavou novinkou, faktem ale je, že představena byla již v roce 2009. Prodávat se začala krátce na to, a tak je více než pravděpodobné, že se na přelomu let 2013 a 2014 dočká tradiční mezigenerační modernizace.

Kolegové z brazilského CarPlace zjistili více o tom, co má facelift přinést a ačkoli tyto zvěsti promítají do podoby tamního Renaultu Dusteru, nemůže být pochyb o tom, že úplně ty samé postihnou i místní Dacii. Oba modely se fakticky nikterak neliší a Renault dal pro jihoamerické trhy přednost své vlastní značce jen proto, že vozy z Ceaușescovského Rumunska za oceánem nikdo nezná.

To podstatné je, že se facelift údajně vzhlédne v nedávno představeném konceptu DCross. Ten očividně vycházel Dusteru, na svém těle ale nesl více změn než jen pár nových plastů. Vysvětluje to i vůbec smysl podoby tohoto konceptu, neboť kdyby Renault chtěl představit pouze jakési „drsnější” provedení, na základní prvky designu by nesahal. On na ně ale sáhl a zřejmě tím zkoumal i reakci publika na náznak změn, které přinese budoucí designová modernizace.

Klíčovou novinkou tak má stát zmenšení poněkud hypertrofovaných předních světlometů a nasměrování jejich tvaru k poněkud nápaditější podobě. Maska chladiče se jen přizpůsobí, spodní část nárazníku pak zkusí zaujmout hlavně jinak střiženými mlhovými světly. Možný výsledek si lze prohlédnout na ilustraci Renata Aspromonte, která prostě promítá novinky DCrossu do produkční podoby.

Profil vozu by měl zůstat zachován, na zádi se se pak mají objevit naopak poněkud větší koncová světla - ta současná působí na rozměrné zádi lehce neadekvátně.

Interiér má podle dostupných informací vsadit hlavně na lepší funkcionalitu než odlišný design, jakkoli i ten s tím souvisí. Rozhraní palubního systému se prý přesune na vrchní část palubní desky, upravena mají být také sedadla a přístrojová deska. Byl by to podivný facelift, kdyby nepozměnil některé materiály v interiéru, a tak můžeme skoro najisto počítat i s nimi.

O technických změnách zatím nepadlo slovo, ale i kdyby ano, třeba brazilské úpravy nabídky pohonných jednotek by pro nás nebyly příliš relevantní. Zmíněné na každý pád dává smysl, my můžeme dodat, že spolu s faceliftem by se na trhu měla objevit také verze Pick-up, o které jsme se zmiňovali nedávno. Je tedy zřejmé, že Duster ještě na trhu neřekl své poslední slovo...


Dacia Duster 2014: facelift se inspiruje konceptem DCross - 1 - Dacia Duster 2013 2014 facelift ilustrace 01
Takhle by měl podle Renata Aspromonte vypadat faceliftovaný Duster, v Braziílii Renault, u nás Dacia

Dacia Duster 2014: facelift se inspiruje konceptem DCross - 2 - Renault DCross Sao Paulo 01Dacia Duster 2014: facelift se inspiruje konceptem DCross - 3 - Renault DCross Sao Paulo 02Dacia Duster 2014: facelift se inspiruje konceptem DCross - 4 - Renault DCross Sao Paulo 03Dacia Duster 2014: facelift se inspiruje konceptem DCross - 5 - Renault DCross Sao Paulo 04Dacia Duster 2014: facelift se inspiruje konceptem DCross - 6 - Renault DCross Sao Paulo 05Dacia Duster 2014: facelift se inspiruje konceptem DCross - 7 - Renault DCross Sao Paulo 06
Facelift má využít dobře přijatých prvků konceptu DCross, zejména pak jeho upravených předních a zadních světel

Zdroj: CarPlace

Petr Miler

Diskuze 4 příspěvky

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.