Home > Rubriky a sekce > Představení > Článek
Dacia Duster Edition a Urban Explorer míří na IAA, s nimi i robotizovaný manuál
7.9.2015 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek
Rumunské SUV se dočkalo nových verzí a Edition a Urban Explorer. A pro modelové řady Logan a Sandero je připravena převodovka Easy-R.
Ani Dacia si nenechá ujít autosalon ve Frankfurtu. Tou asi nejzásadnější novinkou se přitom stane příchod robotizovaného manuálu Easy-R, kterým budou do konce roku vybaveny modelové řady Logan, Logan MCV, Sandero a Sandero Stepway. Tato převodovka bude prozatím výlučně spojena s benzinovým 0,9litrovým tříválcem o výkonu 90 koní a točivém momentu 140 Nm, přičemž v kombinaci se systémem start/stop se má zasloužit o 4,9litrovou spotřebu. Tedy o stejnou žíznivost jako u manuálu.
Robotizovaná převodovka počítá se dvěma režimy Drive a Manual, kdy po volbě prvního zmíněného veškerou činnost obstarává automat. V závislosti na daném povrchu a rychlosti přitom dokáže podřadit i o dva rychlostní stupně. Ve druhém zmíněném módu již veškeré řazení zůstává na vás, přičemž tisková zpráva optimisticky zmiňuje „plnou kontrolu”. K automatické změně převodového stupně by tedy nemělo dojít ani se zadupnutou nohou na plynu.
Mimo převodovku ovšem čeká Frankfurt ještě další premiéra, a sice debut Dacie Duster Edition. Tato verze se pochlubí rozšířenou výbavou, do které spadají černá 16palcová litá kola s diamantovým řezem či nový lak karoserie Altaï Green, který nahrazuje předchozí odstín Olive Grey. Uvnitř je pak možné tento model osadit dvěma pakety Silicon Black a Féderer Grey, kdy první počítá s černým a druhý s černo-šedým čalouněním. V obou případech nechybí šedé švy.
Dále byla nabídka rozšířena o paket Media-Nav Evolution, který byl dříve k mání pouze u verzí Anniversary a jehož součástí je navigace. Mimo to nechybí ani možnost propojení systému s mobilními telefony za pomoci speciálních aplikací, díky nimž je umožněn přístup k hudebnímu archivu. Vozy s multifunkčním volantem pak dále počítají s hlasovým ovládáním SIRI díky propojení s mobily Apple iPhone 4S či modernějšími verzemi.
Dále je možné sáhnout po příplatkové zpětné kameře či rovnou limitované edici Urban Explorer, která bude k mání na vybraných evropských trzích a zahrnuje pakety Barouder a Look. První zmíněný přináší ochranné černé plasty podél celé spodní části karoserie či specifická litá kola, zatímco u druhého lze čekat zatmavené kliky dveří, ochranné pláty podvozku vpředu a vzadu, střešní ližiny či zatmavená boční okna.
V rámci interiéru se Duster Urban Explorer pochlubí kůží obšitým volantem či již zmiňovaným systémem Media-Nav Evolution, tím ale výčet končí. Dodat tak již můžeme pouze tu smutnou zprávu, že mezi ony vybrané trhy ten český nepatří, alespoň v tuto chvíli. V případě zájmu ovšem můžete vyrazit do sousedního Polska či Německa.
Tip: Projděte si všechny novinky frankfurtského autosalonu 2015.





































Dacia Duster se ve Frankfurtu ukáže v nových verzích Edition a Urban Explorer...
...zatímco pro modely Logan, Logan MCV, Sandero a Sandero Stepway je určena nová převodovka Easy-R
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Němec si udělal zjevně legrační napodobeninu policejního vozu s nápisem Folizei, udělali u něj domovní prohlídku a auto mu sebrali
včeraVW se pokusil vylepšit svůj obraz obšlehnutím slavné Gymkhany, dosáhl ale přesného opaku toho, o co dnes usiluje
15.9.2025BMW začalo s poslední novinkou potichu používat nové logo, nevšiml si toho skoro nikdo
13.9.2025
Nejnovější články
Mercedes po poprasku okolo říká, že motory BMW odebírat nebude. Prý má skvělé vlastní, za vlastní považuje i ty z Číny
včeraLegendu Fordu zařízli po čtyřech generacích, o to levněji ji dnes koupíte ojetou. Za své ceny nabízí hromadu muziky
včeraPrezident Erdogan si vyzkoušel druhé turecké národní auto, na konkurenta Octavie se moc nadšeně netvářil
včeraŠéf Škody potvrdil, že ostrá Fabia se vrátí. Přijde ještě letos, levnější auta ale nebudou
včeraNěmec si udělal zjevně legrační napodobeninu policejního vozu s nápisem Folizei, udělali u něj domovní prohlídku a auto mu sebrali
včera
Živá témata na fóru
- Fiat a vše kolem nich 09.16. 15:35 - pavproch
- Řidiči, co to mají v ruce... 09.16. 15:06 - řidičBOB
- Zimní/letní? Už máte přezuto? 09.16. 13:16 - tommas
- Rychlodotazy 09.15. 21:09 - HondaMan
- Výběrové RZ - kdo má lepší úlovek? 09.15. 18:48 - řidičBOB
- S větrem ve vlasech.... 09.15. 14:11 - pavproch
- IT poradna 09.15. 11:37 - pavproch
- Výběr navigace do auta 09.15. 09:08 - killerbring