Některými Čechy vysněná verze Dacie Duster měla dorazit už loni, něco se ale pokazilo

Už v případě první generace Dusteru se léta mluvilo o tom, že by mohla dorazit, nakonec se to ale nestalo. V případě té druhé dostala požehnání vcelku krátce po představení, přesto varianta pick-up dodnes není v nabídce.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Některými Čechy vysněná verze Dacie Duster měla dorazit už loni, něco se ale pokazilo

27.9.2020 | Petr Miler

Některými Čechy vysněná verze Dacie Duster měla dorazit už loni, něco se ale pokazilo

/

Foto: Romturingia

Už v případě první generace Dusteru se léta mluvilo o tom, že by mohla dorazit, nakonec se to ale nestalo. V případě té druhé dostala požehnání vcelku krátce po představení, přesto varianta pick-up dodnes není v nabídce.

Pick-upy v Evropě nikdy nebyly žhavým prodejním arktiklem, své zákazníky si ale vždy najít dokázaly. Ještě více to platí v posledních letech, kdy se lidé stále více přiklání k SUV, od nichž vede k pick-upům už jen krůček. Nemusíte denně vozit pytle cementu, abyste takovým autem chtěli jezdit, ostatně kdo si kupuje SUV proto, aby se s ním brodil vodou? Je to dnes spíše stylová záležitost a tímtéž může být i pick-up.

Na trhu jsou modely jako VW Amarok, které lze takto používat, pokud ale chcete cokoli dostupného, máte smůlu. Časy Škody Felicia Pick-up jsou dávno pryč a v této třídě opravdu není po čem sáhnout. Přitom Dacia, výrobce jedněch z nejlevnějších aut na trhu, taková auta vyrábí, jen ne pro Evropu - i námi nejednou probíraný Renault Duster Oroch není ničím jiným než stylovým pick-upem na bázi místního Dusteru.

Prodává se od roku 2015 v Jižní Americe a už tehdy se mluvilo o tom, že by Dacia Duster pick-up mohla přijít. Ostatně rumunská karosárna Romturingia, která je dlouholetým partnerem Dacie, takové auto připravila už v roce 2014 a 500 vozů dodala petrolejářské společnosti OMV Petrom. Tím ale vše haslo, na produkci pro kohokoli jiného nedošlo.

V roce 2018 ale Romturingia ukázala nový Duster znovu a Hakim Boutehra, šéf rumunské divize Renaultu, v únoru 2019 potvrdil příchod sériového pick-upu. O produkci se měla opět postarat Romturingia, tentokrát ale ne na objednávku, nýbrž standardně, kdy by vůz byl k dispozici u dealerů značky. Stát se tak mělo už ve druhém čtvrtletí 2019, což mnohé Čechy se zálibou v zahrádkaření jistě potěšilo, firma dokonce v červnu avizovala začátek výroby. Dnes se píše září 2020 a takové auto se u dealerů pořád koupit nedá.

Ani na webu Romturingie není pick-up - na rozdíl od jiných modifikací - standardně k dispozici, můžete si pouze zažádat o nabídku, nakonec na přání firma postaví cokoli. Kontaktoval jsem rovněž mého přítele žijícího v Rumunsku, který neví o tom, že by se tam takové auto dalo koupit. A ani zběžný pokus najít na internetu fotky Dusteru II pick-up z posledních měsíců, které by nezachycovaly auta dříve prezentovaná Romturingií nebo automobilkou, neskončil úspěchem.

Těžko říci, proč tomu tak je, možná Rumuni nakonec zjistili, že zájem o takový vůz je menší, než předpokládali. Problémem nemusela být ani sama verze s korbou, ale cena, která se i u sériového provedení měla vyšplhat na trojnásobek sumy potřebné na koupi obyčejné Dacie. To by znamenalo více jako 600 tisíc Kč, možná příliš mnoho pro zákazníky této značky.


Některými Čechy vysněná verze Dacie Duster měla dorazit už loni, něco se ale pokazilo - 1 - Dacia Duster pick-up 2018 Romturingia prvni foto 01Některými Čechy vysněná verze Dacie Duster měla dorazit už loni, něco se ale pokazilo - 2 - Dacia Duster pick-up 2018 Romturingia prvni foto 02Některými Čechy vysněná verze Dacie Duster měla dorazit už loni, něco se ale pokazilo - 3 - Dacia Duster pick-up 2018 Romturingia prvni foto 03Některými Čechy vysněná verze Dacie Duster měla dorazit už loni, něco se ale pokazilo - 4 - Dacia Duster pick-up 2018 Romturingia prvni foto 04Některými Čechy vysněná verze Dacie Duster měla dorazit už loni, něco se ale pokazilo - 5 - Dacia Duster pick-up 2018 Romturingia prvni foto 05Některými Čechy vysněná verze Dacie Duster měla dorazit už loni, něco se ale pokazilo - 6 - Dacia Duster pick-up 2018 Romturingia prvni foto 06Některými Čechy vysněná verze Dacie Duster měla dorazit už loni, něco se ale pokazilo - 7 - Dacia Duster pick-up 2018 Romturingia prvni foto 07Některými Čechy vysněná verze Dacie Duster měla dorazit už loni, něco se ale pokazilo - 8 - Dacia Duster pick-up 2018 Romturingia prvni foto 08Některými Čechy vysněná verze Dacie Duster měla dorazit už loni, něco se ale pokazilo - 9 - Dacia Duster pick-up 2018 Romturingia prvni foto 09
Takto se Duster pick-up ukázal poprvé už v roce 2018 a v únoru 2019 byl avizován jeho příchod v sériovém provedení do dealerské sítě. Foto: Romturingia

Některými Čechy vysněná verze Dacie Duster měla dorazit už loni, něco se ale pokazilo - 10 - Dacia Duster pick-up 2019 Romturingia nova sada 01Některými Čechy vysněná verze Dacie Duster měla dorazit už loni, něco se ale pokazilo - 11 - Dacia Duster pick-up 2019 Romturingia nova sada 02Některými Čechy vysněná verze Dacie Duster měla dorazit už loni, něco se ale pokazilo - 12 - Dacia Duster pick-up 2019 Romturingia nova sada 03Některými Čechy vysněná verze Dacie Duster měla dorazit už loni, něco se ale pokazilo - 13 - Dacia Duster pick-up 2019 Romturingia nova sada 04Některými Čechy vysněná verze Dacie Duster měla dorazit už loni, něco se ale pokazilo - 14 - Dacia Duster pick-up 2019 Romturingia nova sada 05Některými Čechy vysněná verze Dacie Duster měla dorazit už loni, něco se ale pokazilo - 15 - Dacia Duster pick-up 2019 Romturingia nova sada 06
V červnu 2019 sama Dacia hovořila o začátku výroby a chystaném začátku prodejů, k tomu ale nedošlo dodnes. Foto: Dacia

Zdroje: Autoforum, Dacia, Romturingia, 0-100.ro

Petr Miler

Živá témata na fóru

zobrazit vše