Dacia nabídne některými Čechy vysněnou verzi Dusteru, dorazí už za pár měsíců

Češi si v autech potrpí na praktičnost, kombíky ale nejsou maximem toho, co lze na čtyři kola vměstnat. Korby, se kterými převezete půl zahrádkářství získávají na oblibě.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Dacia nabídne některými Čechy vysněnou verzi Dusteru, dorazí už za pár měsíců

9.2.2019 | Petr Prokopec

Dacia nabídne některými Čechy vysněnou verzi Dusteru, dorazí už za pár měsíců

/

Foto: Romturingia

Češi si v autech potrpí na praktičnost, kombíky ale nejsou maximem toho, co lze na čtyři kola vměstnat. Korby, se kterými převezete půl zahrádkářství získávají na oblibě.

Evropa se svými úzkými silnicemi a ještě užšími městskými uličkami nebyla SUV a pick-upům nikdy příliš nakloněna. Ovšem v poslední době došlo na změnu postoje zákazníků, kterým nakonec větší rozměry nevadí, ve skutečnosti je vlastně přímo vyhledávají. Jsou toho názoru, že s větší velikostí je spojena větší pasivní a díky lepšímu rozhledu také aktivní bezpečnost, více prestiže, praktičnosti, univerzálnosti a nakonec i snazší nastupování a vystupování. To je spousta pozitiv, která SUV vystřelila i v Evropě na vrchol prodejnosti, u pick-upů se to ale zatím nestalo. Jedním z důvodů je omezená nabídka startující cenově dost vysoko, nyní se ale objevilo světlo na konci tunelu.

Hakim Boutehra, generální ředitel rumunské divize užitkových vozů Renaultu, potvrdil příchod levného pick-upu. Nepůjde však o evropskou verzi modelu Oroch, tedy upravenou Dacii Duster, která se s francouzským logem prodává již od roku 2015 v Jižní Americe. Toto provedení je totiž zaměřeno lifestylově, zatímco na starém kontinentu chce Dacia nabídnout opravdového pracanta. Navíc svou novou kreaci založí na druhé, aktuální generaci rumunského SUV, nikoliv na té první.

Automobilka chystá nový pick-up ve spolupráci s rumunskou karosárnou Romturingia, která je jejím dlouholetým partnerem. Již v roce 2014 přepracovala Duster na pick-up, v té době na objednávku petrolejářské společnosti OMV Petrom. Značka poskytla 500 vozů a odborné poradenství, přestavbu však již měl na starosti úpravce, který zadní sedadla nahradil korbou s nosností až 450 kilo.

Loni Dacia a Romturingia vstoupily do téže řeky znovu, tentokráte však již byl pick-up založen na druhé generaci rumunského SUV. V době vzniku nebylo jasně řečeno, zda je to znovu na speciální objednávku, či jestli jde o předobraz nové varianty. Nyní však Boutehra potvrdil, že realizována bude druhá možnost. Pick-up se tedy do nabídky značky vrátí, a to dokonce již tento rok ve druhém čtvrtletí. A to mnohé Čechy se zálibou v zahrádkaření jistě potěší.

I když bude novinka mířit praktickým směrem a cenově zůstane při zemi, tak levná jako svého času Logan pick-up jistě již nebude. Toto dvoudveřové provedení sedanu totiž svého času v Česku startovalo na pouhých 160 tisících korun. V případě překonvertované Dacie Duster ale bude třeba necelý dvojnásobek této sumy, i proto, že pod kapotou se s největší pravděpodobností objeví pouze 1,5litrový diesel.

Podle Boutehry pick-up nebude jedinou letošní novinkou značky, dorazit mají i tři speciální edice různých modelů automobilky. Pouze v jednom případě ovšem půjde o Duster, modifikací se tedy zřejmě dočkají i Logan a Sandero. Značce pak dozajista napomohou v pokoření nového prodejního rekordu, velké věci se očekávají hlavně od pick-upu, byť zatím není jasné, zda bude k dispozici bude pouze jako dvou- a nebo i čtyřdvéřový.

Novinka by tak měla dále podpořit stále rostoucí popularitu rumunské automobilky. Ta za loňský rok prodala jen v Evropě 528 249 nových vozů, tedy o 11,7 procenta více než předloni. Díky tomu se mezi výrobci dostala již na čtrnácté místo v pořadí, před Kiu. Něco takového asi ještě před pár lety nikdo nečekal, stejně jako se západní publikum smálo Škodě. Nyní si ale značky z východu užívají nemalého respektu.


Dacia nabídne některými Čechy vysněnou verzi Dusteru, dorazí už za pár měsíců - 1 - Dacia Duster pick-up 2018 Romturingia prvni foto 01Dacia nabídne některými Čechy vysněnou verzi Dusteru, dorazí už za pár měsíců - 2 - Dacia Duster pick-up 2018 Romturingia prvni foto 02Dacia nabídne některými Čechy vysněnou verzi Dusteru, dorazí už za pár měsíců - 3 - Dacia Duster pick-up 2018 Romturingia prvni foto 03Dacia nabídne některými Čechy vysněnou verzi Dusteru, dorazí už za pár měsíců - 4 - Dacia Duster pick-up 2018 Romturingia prvni foto 04Dacia nabídne některými Čechy vysněnou verzi Dusteru, dorazí už za pár měsíců - 5 - Dacia Duster pick-up 2018 Romturingia prvni foto 05Dacia nabídne některými Čechy vysněnou verzi Dusteru, dorazí už za pár měsíců - 6 - Dacia Duster pick-up 2018 Romturingia prvni foto 06Dacia nabídne některými Čechy vysněnou verzi Dusteru, dorazí už za pár měsíců - 7 - Dacia Duster pick-up 2018 Romturingia prvni foto 07Dacia nabídne některými Čechy vysněnou verzi Dusteru, dorazí už za pár měsíců - 8 - Dacia Duster pick-up 2018 Romturingia prvni foto 08Dacia nabídne některými Čechy vysněnou verzi Dusteru, dorazí už za pár měsíců - 9 - Dacia Duster pick-up 2018 Romturingia prvni foto 09
Loni odhalený neoficiální pick-up Dacie vznikl na základech druhé generace Dusteru. Nyní se automobilka a karosárna Romturingia domluvili na výrobě oficiálního provedení

Zdroj: 0-100.ro

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše