Další SUV Škody poprvé ukázalo exteriér, touha být Lamborghini pro chudé ho neopouští

Jsou to jen oficiální skici, ty už ale bývají v této fázi odhalování obvykle výmluvné. Pokud nepřehání příliš, bude nový Enyaq iV stylizovaný opravdu výrazně.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Další SUV Škody poprvé ukázalo exteriér, touha být Lamborghini pro chudé ho neopouští

12.8.2020 | Petr Miler

Další SUV Škody poprvé ukázalo exteriér, touha být Lamborghini pro chudé ho neopouští

/

Foto: Škoda Auto

Jsou to jen oficiální skici, ty už ale bývají v této fázi odhalování obvykle výmluvné. Pokud nepřehání příliš, bude nový Enyaq iV stylizovaný opravdu výrazně.

Když Škoda minulý týden poprvé odhalila interiér Enyaqu iV, objevil se na doprovodném videu také záběr ilustrace zevnějšku. Doplnili jsme jej s tím, že automobilka nejspíše přesně tento obrázek odhalí o týden později a dnes se to skutečně stalo. Zdánlivě tedy není o čem psát, protože ale nezůstalo jen u něj a firma přidala také pár komentářů, otřeme se o tuhle elektrizující mladoboleslavskou „zpěvačqu” znovu.

Škodovka odhalila příď i záď vozu a ústy šéfa exteriérového designu Karla Neuholda dodává, že jde o definici další fáze evoluce nového designového jazyku značky, který bude vlastní i příštím elektrickým modelům. Neuhold uvádí, že pro novinku jsou typické výrazné linie, čisté plochy a krystalické prvky. Jeho proporce se ovšem liší od těch, které jsou známé od ostatních SUV - Enyaq má kratší příď a protaženou linii střechy, neboť způsob pohonu nevyžaduje velký přední převis zajišťující trakci modelům s motorem vpředu a náhonem na přední kola. Elektromobily škodovky budou totiž primárně zadokolky.

Neuhold dále zdůrazňuje podobu přídě, která je podle něj velmi výrazná a snaží se upoutat pozornost. Nezaostává tak příliš za konceptem tohoto modelu, který zahraniční tisk kvůli vzhledovým spojitostem s modelem Urusu svého času popisoval jako Lamborghini pro chudé. Jestli bude možné tak říkat i sériovému Enyaqu, ukáže až čas, touha něčím takovým být jej ale zjevně neopustila. A ani Neuholda by takové označení jistě neurazilo.

Šéf exteriérového designu škodovek dále říká, že auto je vyšší spíše kvůli bateriím v podlaze než čemukoli jinému, přesto ale má jít o prostorově úspornou koncepci. Části elektrického pohonu podle něj zabírají ve srovnání s konvenčním pohonem méně místa, což má mít pozitivní vliv na vnitřní dispozice. A design není samoúčelný - výsledkem je součinitel odporu vzduchu cx 0,27, což je mezi SUV zajímavá hodnota.

Dodejme, že Enyaq má být nejen nejnovější, ale i novou nejdražší škodovkou, která se má prodávat jen za sedmimístné sumy v korunách. To je zatím jen spekulace, z dříve zveřejněných údajů ale můžeme posloužit údajem o dojezdu 500 km na jedno nabití a možnosti dobíjení výkonem až 125 kW. Enyaq by měl nabídnout buď 150 nebo 204 koní s pohonem zadních kol, vrcholná čtyřkolka se dvěma elektromotory pak má disponovat 306 koňmi. Další detaily jistě budou následovat.


Další SUV Škody poprvé ukázalo exteriér, touha být Lamborghini pro chudé ho neopouští - 1 - Skoda Enyaq iV exterier skica 01Další SUV Škody poprvé ukázalo exteriér, touha být Lamborghini pro chudé ho neopouští - 2 - Skoda Enyaq iV exterier skica 02Další SUV Škody poprvé ukázalo exteriér, touha být Lamborghini pro chudé ho neopouští - 3 - Skoda Enyaq iV exterier skica 03Další SUV Škody poprvé ukázalo exteriér, touha být Lamborghini pro chudé ho neopouští - 4 - Skoda Enyaq iV exterier skica 04Další SUV Škody poprvé ukázalo exteriér, touha být Lamborghini pro chudé ho neopouští - 5 - Skoda Enyaq iV exterier skica 02aDalší SUV Škody poprvé ukázalo exteriér, touha být Lamborghini pro chudé ho neopouští - 6 - Skoda Enyaq iV exterier skica 02bDalší SUV Škody poprvé ukázalo exteriér, touha být Lamborghini pro chudé ho neopouští - 7 - Skoda Enyaq iV exterier skica 05Další SUV Škody poprvé ukázalo exteriér, touha být Lamborghini pro chudé ho neopouští - 8 - Skoda Enyaq iV exterier skica 06
Škodovka různými způsoby poprvé oficiálně odhalila vnější design nového elektrického SUV Enyaq, vzhledově chce skutečně připomínat Lamborghini Urus. Foto: Škoda Auto

Zdroj: Škoda Auto

Petr Miler

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše