Doba nových Škod za 2 miliony Kč je definitivně tady, za další novinku snadno dáte 2,2 „mega”

Nejsou zase tak dávno časy, kdy nová Škoda za více jak 1 milion Kč působila jako zvrhlost, teď se objevují další a další novinky, které snadno překročí dvojnásobnou cenu. Enyaq Laurin a Klement je tou poslední z nich.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Doba nových Škod za 2 miliony Kč je definitivně tady, za další novinku snadno dáte 2,2 „mega”

24.5.2023 | Petr Prokopec

Doba nových Škod za 2 miliony Kč je definitivně tady, za další novinku snadno dáte 2,2 „mega”

/

Foto: Škoda Auto

Nejsou zase tak dávno časy, kdy nová Škoda za více jak 1 milion Kč působila jako zvrhlost, teď se objevují další a další novinky, které snadno překročí dvojnásobnou cenu. Enyaq Laurin a Klement je tou poslední z nich.

Před měsícem Volkswagen představil svého elektrického nástupce Passatu. Novinka zvaná ID.7 stojí stejně jako většina koncernových aut s bateriovým pohonem na platformě MEB, ve srovnání s dosavadní produkcí však přinesla jisté zlepšení. U zadní nápravy namontovaná jednotka APP550 totiž nabízí 286 koní a 550 Nm, tedy již poměrně slušný výkon a točivý moment. Spárovat ji pak u německého vozu lze s bateriemi o kapacitě 82 či 91 kWh. Teoretický dojezd tak ve druhém případě narostl na 700 km, přičemž dobíjecí výkon vzrostl až na 200 kW.

Protože se koncern VW snaží mezi jednotlivými značkami i vozy maximálně sdílet techniku, bylo jen otázkou času, kdy se výše zmíněné objeví také u jiných výrobců. Dlouho jsme čekat nemuseli, překvapením ale může být, že se jako první ozvala Škoda. Mladoboleslavští totiž odhalili model Enyaq v nové verzi Laurin a Klement. Ta pochopitelně odkazuje na zakladatele značky, přičemž stejně pochopitelně klade důraz hlavně na luxus na palubě. Vedle toho je ovšem také první v nabídce, u které došlo na implementaci vylepšené techniky.

Enyaq L&K bude profitovat z většího paketu baterií, u kterého je využitelných 85 kWh. Zákazníci přitom budou moci volit mezi pohonem zadních a všech čtyř kol, v obou případech však dostanou pouze onu jednotku APP550. Ta první zmíněné provedení dostane na stovku za 6,7 sekundy, tedy takřka o dvě sekundy rychleji, než je tomu v případě Škody Enyaq iV 80. Ve druhém případě pak akcelerace zabere jen 6,6 sekundy, dojezd nicméně poklesnul z 570 na 550 km.

Automobilka optimalizovala management baterií, u kterých má dobití z 10 na 80 procent zabrat i méně než 30 minut. To je ale pořád neskutečně dlouhá doba na dobití ekvivalentu pouhých 15 litrů nafty. Ryzí novinkou je pak předehřev akumulátorů, který posléze dostanou veškeré varianty Škody Enyaq. Systém se přitom zvládá aktivovat automaticky, pokud navigace pozná, že se blížíte k dobíjecí stanici. Spustit ho nicméně může v palubním menu i řidič. Multimédia pak navíc profitují z nového softwaru ME4.0 zlepšujícího uživatelské rozhraní.

Co se týče vizuálních novinek, pak provedení L&K odlišuje od zbytku řady exkluzivní lak Platinum Grey a logo na předních blatnících. Zmínit lze také střešní ližiny v chromovém provedení či masku Crystal Face se 131 diodami ve standardní výbavě. Ta dále zahrnuje 20palcová litá kola, která lze za příplatek nahradit jednadvacítkami. Na zádi se již neobjevuje označení iV určené elektromobilům, jenž nedostanou ani další novinky - s ohledem na směřování značky je to tragikomicky nepřekvapivé.

Přesunout se můžeme do interiéru, který bude možné specifikovat v béžovém nebo černém provedení. Pokaždé lze nicméně počítat s předními sedadly osazenými vyhříváním, odvětráváním a masážním strojkem. Vyhřívaný je pak i volant, který zdobí logo luxusní výbavy, stejně jako třeba hlavové opěrky.

S cenou se Škoda pochlubí později, pokud ale dnes nejdražší Enyaq stojí přes 1,7 milionu Kč, pak verze Laurin a Klement začne klidně ještě o 100 tisíc výš. A s příplatkovými prvky její cena snadno dosáhne 2,2 milionu Kč. Absurdní na Škodu? Jistě, vedle všech absurdit, kterých se česká automobilka v poslední době dopouští hlavně v souvislosti s elektrifikací, je to ale vlastně prkotina hodná leda hořkého pousmání.


Doba nových Škod za 2 miliony Kč je definitivně tady, za další novinku snadno dáte 2,2 „mega” - 1 - Skoda Enyaq Laurin a Klement 2023 prvni sada 01Doba nových Škod za 2 miliony Kč je definitivně tady, za další novinku snadno dáte 2,2 „mega” - 2 - Skoda Enyaq Laurin a Klement 2023 prvni sada 02Doba nových Škod za 2 miliony Kč je definitivně tady, za další novinku snadno dáte 2,2 „mega” - 3 - Skoda Enyaq Laurin a Klement 2023 prvni sada 03Doba nových Škod za 2 miliony Kč je definitivně tady, za další novinku snadno dáte 2,2 „mega” - 4 - Skoda Enyaq Laurin a Klement 2023 prvni sada 04Doba nových Škod za 2 miliony Kč je definitivně tady, za další novinku snadno dáte 2,2 „mega” - 5 - Skoda Enyaq Laurin a Klement 2023 prvni sada 05Doba nových Škod za 2 miliony Kč je definitivně tady, za další novinku snadno dáte 2,2 „mega” - 6 - Skoda Enyaq Laurin a Klement 2023 prvni sada 06Doba nových Škod za 2 miliony Kč je definitivně tady, za další novinku snadno dáte 2,2 „mega” - 7 - Skoda Enyaq Laurin a Klement 2023 prvni sada 07Doba nových Škod za 2 miliony Kč je definitivně tady, za další novinku snadno dáte 2,2 „mega” - 8 - Skoda Enyaq Laurin a Klement 2023 prvni sada 08Doba nových Škod za 2 miliony Kč je definitivně tady, za další novinku snadno dáte 2,2 „mega” - 9 - Skoda Enyaq Laurin a Klement 2023 prvni sada 09Doba nových Škod za 2 miliony Kč je definitivně tady, za další novinku snadno dáte 2,2 „mega” - 10 - Skoda Enyaq Laurin a Klement 2023 prvni sada 10Doba nových Škod za 2 miliony Kč je definitivně tady, za další novinku snadno dáte 2,2 „mega” - 11 - Skoda Enyaq Laurin a Klement 2023 prvni sada 11Doba nových Škod za 2 miliony Kč je definitivně tady, za další novinku snadno dáte 2,2 „mega” - 12 - Skoda Enyaq Laurin a Klement 2023 prvni sada 12Doba nových Škod za 2 miliony Kč je definitivně tady, za další novinku snadno dáte 2,2 „mega” - 13 - Skoda Enyaq Laurin a Klement 2023 prvni sada 13Doba nových Škod za 2 miliony Kč je definitivně tady, za další novinku snadno dáte 2,2 „mega” - 14 - Skoda Enyaq Laurin a Klement 2023 prvni sada 14Doba nových Škod za 2 miliony Kč je definitivně tady, za další novinku snadno dáte 2,2 „mega” - 15 - Skoda Enyaq Laurin a Klement 2023 prvni sada 15Doba nových Škod za 2 miliony Kč je definitivně tady, za další novinku snadno dáte 2,2 „mega” - 16 - Skoda Enyaq Laurin a Klement 2023 prvni sada 16Doba nových Škod za 2 miliony Kč je definitivně tady, za další novinku snadno dáte 2,2 „mega” - 17 - Skoda Enyaq Laurin a Klement 2023 prvni sada 17Doba nových Škod za 2 miliony Kč je definitivně tady, za další novinku snadno dáte 2,2 „mega” - 18 - Skoda Enyaq Laurin a Klement 2023 prvni sada 18
Enyaq a Enyaq Coupe jsou nově k dispozici také s výbavou Laurin a Klement. Ta nenavyšuje pouze luxus, ale také výkon a dojezd. Bez ohledu na karosářskou verzi či zadokolku nebo čtyřkolku je nicméně nejvyšší rychlost pokaždé omezena na 180 km/h, v případě ceny limit existovat skoro nebude. Foto: Škoda Auto

Zdroj: Škoda Auto

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.