Experti ukázali autoservis budoucnosti, je to úplně jiný svět, než dnes

Přes veškerý pokrok na poli automobilů jsou dnes autoservisy relativně špinavá místa vyžadující spoustu ruční práce. Opravna budoucnosti vypadá jinak - nikde nekape olej, nikde nepobíhají špinaví mechanici.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Experti ukázali autoservis budoucnosti, je to úplně jiný svět, než dnes

22.4.2019 | Mirek Mazal

Experti ukázali autoservis budoucnosti, je to úplně jiný svět, než dnes

/

Přes veškerý pokrok na poli automobilů jsou dnes autoservisy relativně špinavá místa vyžadující spoustu ruční práce. Opravna budoucnosti vypadá jinak - nikde nekape olej, nikde nepobíhají špinaví mechanici.

Spolu s tím, jak se vyvíjejí auta, se mění i autoservisy a náplň práce automechaniků. Před 50 lety si vystačil se sadou nářadí, později se přidal třeba osciloskop. S pokračujícím nástupem elektroniky se z čistě mechanického oboru stává práce, která se bez počítačů neobejde. Přesto jsou servisy stále místy, kde se to bez lidí nejde. A člověk se tu rozhodně ušpiní.

Jak by to mohlo vypadat v budoucnosti, se pokusila odhadnout skupina expertů na automobilový průmysl. Jejich představa moderní opravny se dost přesně kryje s častým názorem, že ruční práci odzvonilo - práce na špinavém motoru prý není nic pro budoucí generace.

Nechuť špinit si ruce prací ale může být jen jeden problém, dalším je přetrvávající nezájem o práci v tomto oboru. Podle firmy Direct Line, v jejímž rámci odpovídaly dva tisíce dospělých Britů, bude více než 59 % z nich raději pracovat v jakémkoli jiném oboru. Jen 26 % respondentů by alespoň zvažovalo přijetí práce v rámci údržby vozidel.

Současně je pozice automechanika považována za zcela mužský obor. Jen devatenáct procent žen je vůbec ochotno o této práci uvažovat, ještě méně přijmout. Většina proto, že je auta nezajímají nebo podobné zaměstnání vnímají jako namáhavé či mužské.

Pokud tedy servisy mají přežít přicházející zásadní změny v technologiích i společnosti, musí se změnit. Autoři návrhu vypracovali seznam možných inovací a pak všechny postřehy vložili do realistického prostředí. Náhled pod střechu novodobého střediska počítá přibližně s rokem 2050.

Obrázky ukazují široké využití holografie a rozšířené reality, stejně jako bude možné zařadit technologie pokročilé robotiky pro manévrování s automobily. Nové díly údajně vzniknou trojrozměrným tiskem na místě provozovny, což ušetří čas a peníze. Obrázky také zobrazují velmi odlišné pracovní prostředí od dnešních garáží, předpokládá se rozšíření prosvětlených dílen s čistými pracovními plochami napojených na úsporné sklady. Očekává se zařazení laserů i použití autodiagnostiky elektrických aut, všechny postupy se noví rekruti naučí v jedné ze školících místností.

Pozitivní změny by měly pocítit zejména zaměstnanci. „Neustále sledujeme měnící se prostředí a technologický pokrok v automobilovém průmyslu, abychom zajistili, že naše servisy budou lepší jak pro naše zaměstnance, tak pro naše zákazníky,“ myslí si Felicity Harer z Direct Line Group. Podle šéfky technologií jde pomyšlení na propojení holografie s tiskem 3D a automechaniky skutečně vzrušující.

Harer doufá, že tento náhled do budoucna bude zajímavý nejen pro zákazníky, ale učiní práci s automobily atraktivnější i pro mladší lidi, kteří by v tomto oboru mohli pracovat, ale pracovat v něm nechtějí. A to včetně žen. Jak moc je něco takového reálné, posuďte sami.


Experti ukázali autoservis budoucnosti, je to úplně jiný svět, než dnes - 1 - Autoservis budoucnosti foto 01Experti ukázali autoservis budoucnosti, je to úplně jiný svět, než dnes - 2 - Autoservis budoucnosti foto 02Experti ukázali autoservis budoucnosti, je to úplně jiný svět, než dnes - 3 - Autoservis budoucnosti foto 03
Pohled do možného prostředí automobilových dílen budoucnosti. Zajímavé by mělo být nejen pro zákazníky, ale i pro zaměstnance, kteří se dnes do tohoto oboru dvakrát nehrnou, v případě žen skoro vůbec

Zdroj: Direct Line Group

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše