Ford dal Mondeu zřejmě poslední ránu, v prodeji nezůstal jediný benzinový motor

Ford už pěkných pár let dělá hodně proto, aby si jeden z jeho někdejších bestsellerů koupilo co nejméně lidí. A zjevně s tím nehodlá přestat, z nabídky vyřadil dnes favorizované benzinové motory.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Ford dal Mondeu zřejmě poslední ránu, v prodeji nezůstal jediný benzinový motor

22.10.2020 | Petr Prokopec

Ford dal Mondeu zřejmě poslední ránu, v prodeji nezůstal jediný benzinový motor

/

Foto: Ford

Ford už pěkných pár let dělá hodně proto, aby si jeden z jeho někdejších bestsellerů koupilo co nejméně lidí. A zjevně s tím nehodlá přestat, z nabídky vyřadil dnes favorizované benzinové motory.

Mondeo bylo svého času vlajkovou lodí evropského Fordu. Dopřát jste si tak po dlouhou dobu mohli i třílitrové šestiválcové verze, které poté na nějaký čas nahradilo 2,5litrové pětiválcové turbo. Se stávající čtvrtou generací však dorazily maximálně dvoulitrové přeplňované čtyřválce, byť ten vrcholný po stránce výkonové svého objemnějšího předchůdce dokázal překonat. Ovšem i to je již minulost, neboť modrý ovál vypustil z nabídky Mondea všechny benzinové verze, a zřejmě tak odstartoval očekávaný odchod tohoto modelu do důchodu.

V nabídce tedy zůstávají už jen diesely a hybridní provedení. Ford říká, že hybrid je populární v Británii a Itálii, kde se na registracích podílelo v prvních sedmi měsících letošního roku 75 procenty. V rámci celé Evropy pak má benzin-elektrická verze na kontě 25 procentní podíl za prvních sedm měsíců, který se aktuálně navýšil na třetinu. Pořád je to ale jen třetina prodejů v době, kdy odbyt dieselů míří neustále dolů a pak je tu ještě jeden aspekt.

Je totiž třeba se ptát, zda onen zájem je přirozený či umělý. Po hybridních pohonech lidé obvykle moc netouží, jsou drahé, uživatelsky nepříliš přívětivé a reálnou efektivitou nepřesvědčivé. Lidé jej tak nejspíše kupují hlavně kvůli dotacím (čemuž by odpovídal zájem ve Velké Británii), a to jednak není udržitelné a jednak to není všespásné. Na spoustě trhů - nevyjímaje Českou republiku - žádné takové podpory nejsou a po hybridech na nich bude poptávka velmi malá.

Nakonec je to ale možná všechno jedno, neboť Mondeo je zkrátka jednou nohou v hrobě, ať se na jeho situaci podíváme jakkoli. Auto, které si ještě na začátku milénia koupilo za rok skoro 300 tisíc Evropanů a v roce 2016 pořád přesáhlo 70 tisíc ročních registrací, je letos po osmi měsících na - podržte se - 14 201 prodaných vozech, z nichž hybridů mohlo být něco přes 3 tisíce. To je prostě kapka v moři.

Auta střední třídy přitom nejsou mrtvá, třeba Škoda Superb se drží kolem 70 tisíc prodaných vozů za rok už léta. Mondeo ale zkrátka dýchá z posledního a byť nevíme, jestli je v moci Fordu mu nějak pomoci, hybridem místo všech benzinů to určitě nepůjde. Dodejme, že tato varianta počítá s dvoulitrovým čtyřválcem, baterií o kapacitě 1,4 kWh a automatickou převodovkou CVT. Se 187 koňmi této varianty je nicméně v české nabídce pouze kombík, a to od 891 900 Kč. Dieselové provedení oproti tomu lze pořídit v obou karosářských verzích, stejně jako můžete jeho výkon 190 koní spárovat s pohonem předních nebo všech čtyř kol.


Ford dal Mondeu zřejmě poslední ránu, v prodeji nezůstal jediný benzinový motor - 1 - Ford Mondeo 2021 Hybrid 01Ford dal Mondeu zřejmě poslední ránu, v prodeji nezůstal jediný benzinový motor - 2 - Ford Mondeo 2021 Hybrid 02Ford dal Mondeu zřejmě poslední ránu, v prodeji nezůstal jediný benzinový motor - 3 - Ford Mondeo 2021 Hybrid 03Ford dal Mondeu zřejmě poslední ránu, v prodeji nezůstal jediný benzinový motor - 4 - Ford Mondeo 2021 Hybrid 04Ford dal Mondeu zřejmě poslední ránu, v prodeji nezůstal jediný benzinový motor - 5 - Ford Mondeo 2021 Hybrid 05Ford dal Mondeu zřejmě poslední ránu, v prodeji nezůstal jediný benzinový motor - 6 - Ford Mondeo 2021 Hybrid 06Ford dal Mondeu zřejmě poslední ránu, v prodeji nezůstal jediný benzinový motor - 7 - Ford Mondeo 2021 Hybrid 07Ford dal Mondeu zřejmě poslední ránu, v prodeji nezůstal jediný benzinový motor - 8 - Ford Mondeo 2021 Hybrid 08Ford dal Mondeu zřejmě poslední ránu, v prodeji nezůstal jediný benzinový motor - 9 - Ford Mondeo 2021 Hybrid 09Ford dal Mondeu zřejmě poslední ránu, v prodeji nezůstal jediný benzinový motor - 10 - Ford Mondeo 2021 Hybrid 10Ford dal Mondeu zřejmě poslední ránu, v prodeji nezůstal jediný benzinový motor - 11 - Ford Mondeo 2021 Hybrid 11Ford dal Mondeu zřejmě poslední ránu, v prodeji nezůstal jediný benzinový motor - 12 - Ford Mondeo 2021 Hybrid 12
Modernizovaný Ford Modeo je nový v tom, že už se nedá koupit s čistě benzinovým pohonem. K dispozici je jen diesel nebo hybrid, který lze navíc koupit jen jako kombík. Foto: Ford

Zdroj: Ford

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše