Google pracuje na Androidu pro auta, který se obejde bez telefonu

Android Auto je jen začátek, v budoucnosti se objeví i zcela samostatný palubní systém, využívající operační systém Android.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Google pracuje na Androidu pro auta, který se obejde bez telefonu

24.12.2014 | Marek Bednář | 2 příspěvky

Google pracuje na Androidu pro auta, který se obejde bez telefonu

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Android Auto je jen začátek, v budoucnosti se objeví i zcela samostatný palubní systém, využívající operační systém Android.

Internetový gigant Google pracuje na operačním systému pro automobily, který by k sobě nepotřeboval připojený smartphone s Androidem, aby byl plně funkční. Podle agentury Reuters to uvádějí zdroje přímo z firmy, které nebyly jmenovány. Palubní systém Android Auto, který má těsně před premiérou, potřebuje ke svému plnému fungování kompatibilní telefon, novinka by však měla všechny úkoly, které Android Auto deleguje do telefonu, zvládnout sama.

Fakt, že novinka nebude potřebovat mobilní telefon či tablet s Androidem, může znamenat několik věcí stran ovládání. GPS moduly v autech jsou dnes samozřejmostí a připojení k internetu se jí stane do několika let také, třebaže v současnosti není zabezpečení ani zdaleka dokonalé. Palubní Android bude připojení k internetu s největší pravděpodobností vyžadovat, má-li fungovat bez smartphonu. Také dost možná bude chtít, abyste se do vozu přihlásili pod svým účtem Google, abyste mohli systému beze zbytku využívat. Google samozřejmě odmítl sdělit jakékoliv podrobnosti, protože tyto informace se dostaly ven neoficiální cestou.

Volání a SMSky však systém téměř jistě sám nezvládne, na to bude potřebovat telefon připojený přes Bluetooth. I tohle by mohl být rozdíl mezi Androidem Auto a plánovanou novinkou - Android Auto potřebuje připojení kabelem, snad pro vyšší rychlost komunikace. Dalším rozdílem bude, že zatímco v případě Androidu Auto máte po připojení svého telefonu do jakéhokoliv vozu Androidem Auto vybaveného k dispozici svou hudbu, zprávy, nastavení, všechno, plánovaný systém tuto vpravdě komfortní vlastnost bude mít jen ve značně omezené míře, pokud vůbec.

Výhodou nového palubního Androidu má být to, že se nemusíte spoléhat na svůj telefon, což je s Androidem Auto potřeba. Ten ale stejně pravděpodobně připojíte, protože řada smartphonů potřebuje až nepříjemně často dobíjet baterii a například přehrávání hudby z mobilu přes Bluetooth je na energii dost náročné. Připojení k Androidu Auto naopak bude s největší pravděpodobností znamenat i nabíjení telefonu.

Plánovaný palubní Android by mohl, ať už hned či postupem času, umět také komunikovat s řídící jednotkou automobilu. To by mohlo znamenat nebezpečí špehování, zejména s vědomím rychlostních limitů, GPS, internetového připojení a do značné míry unikátního uživatelského účtu, jenže něco takového zvládnou některá auta i dnes. Byla by tedy nutná důkladnost v ochraně osobních údajů a záruka, že se nikdy nedostanou ven.

Přínosy takovéto integrace by však také nemusely být zanedbatelné, i kdyby znamenaly jen to, že by se v případě rozsvícení kontrolky nízkého stavu paliva v nádrži či energie v bateriích zeptal, jestli chcete vyhledat pumpy nebo nabíječky v okolí, anebo že by k večeru po dlouhé jízdě nabídl seznam nedalekých motelů. Anebo byste si do telefonu mohli patřičnou aplikací stáhnout chybové kódy a rovnou najít jejich řešení na internetu a mít možnost je z paměti vymazat. A pokud bude systém v nějakém sportovním voze, mohla by být možnost stáhnout kompletní telemetrii a pak se večer doma podívat, jak jste jeli a kde se ještě můžete zlepšit. To už jsou ale pouhé spekulace z naší strany.

Podle dostupných informací bude tento operační systém palubního infotainmentu v autech verzí Androidu M, která bude nástupcem současné nejnovější verze 5.0 Lollipop a která se má v mobilech a tabletech ukázat zhruba za rok. Neočekávejme však, že se v podobném časovém horizontu dostane i do automobilů výše popsaným způsobem - ani Android Auto ještě není oficiálně venku, třebaže s Googlem již plánuje spolupracovat spousta automobilek včetně např. koncernů Fiat-Chrysler, VW a General Motors. Stran jeho představení zatím nemáme více informací, nedivili bychom se však, kdyby se ukázal na lednové show CES v Las Vegas.


Google pracuje na Androidu pro auta, který se obejde bez telefonu - 1 - android auto video list 01Google pracuje na Androidu pro auta, který se obejde bez telefonu - 2 - android auto video list 02Google pracuje na Androidu pro auta, který se obejde bez telefonu - 3 - android auto video list 03
Android Auto (na obrázcích) se dále poodhalil v listopadu tohoto roku, Google však vyvíjí ještě lepší variantu Androidu pro automobily

Zdroj: Reuters

Marek Bednář

Diskuze 2 příspěvky

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše