Hyundai plně odhalilo svůj dramaticky nový design, Škodám odpovídá i zepředu

Z dosavadních fotek se zdálo, že nový styl Škody bude novému pojetí Hyundai podobný jen tak, že ztvárněním přídě bude mít blízko k zádi. Oficiální odhalení nové Sonaty ale ukazuje, že podobnosti bude víc.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Hyundai plně odhalilo svůj dramaticky nový design, Škodám odpovídá i zepředu

6.3.2019 | Petr Prokopec

Hyundai plně odhalilo svůj dramaticky nový design, Škodám odpovídá i zepředu

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Z dosavadních fotek se zdálo, že nový styl Škody bude novému pojetí Hyundai podobný jen tak, že ztvárněním přídě bude mít blízko k zádi. Oficiální odhalení nové Sonaty ale ukazuje, že podobnosti bude víc.

Pozornost automobilového světa je momentálně upřena hlavně směrem k ženevskému autosalonu. Minimálně jedna automobilka však na výstavišti Palexpo chybí, a tou je Hyundai. Korejci největší evropskou motor show překvapivě vynechali, aniž by zmínili důvod. Tiskový mluvčí pouze uvedl, že účast vždy závisí na mnoha faktorech, mezi něž patří i nové produkty. A v tomto směru nejspíše Hyundai nemá k dispozici vůz, jímž by starý kontinent oslnilo.

Přesto dnes Korejci odhalili novou generací Hyundai Sonata. Ta se na evropské trhy nevrátí, tedy alespoň ne pod svým názvem. Jelikož však sedan sdílí mnohé komponenty s modelem i40, nakonec se jej v trochu jiné formě dočkáme. Musíme však vydržet až do podzimního Frankfurtu, který automobilka již nevynechá. Samotná Sonata přitom bude výstavně debutovat za něco málo přes měsíc na autosalonu v New Yorku, který si Hyundai utéci nenechává.

Je přitom poněkud zvláštní, že nový kontinent dostává takovou přednost, rozdíly v registracích totiž nejsou tak veliké - v Evropě bylo loni prodáno 532 866 nových aut, ve Státech pak 667 634 kusů. Navíc v zámoří se značka propadá, zatímco na starém kontinentu dosáhla svého absolutního rekordu. Je ale možné, že Korejci chtějí dobitá území získat zpět a proto letos nechyběli ani v Detroitu, kde představili model Palisade, ani v únoru v Chicagu.

Danou strategii ale již hoďme stranou a pojďme se podívat na nový sedan, který zejména ve žluté barvě vypadá jako dvojče jiné novinky ze Ženevy. Koncepční Škoda Vision iV sice není úplně identický sourozenec, neboť pochází z úplně jiného vajíčka, do vínku však dostala stejné rysy. Týká se to zejména přední a zadní části a světelných lišt, jenž mají vůz opticky rozšiřovat. Chlubí se jimi totiž jak české SUV, tak korejský sedan.

Obě novinky si samozřejmě zachovávají vlastní charakter, navíc u Škody přední lištu najdeme těsně pod hranou kapoty motoru, zatímco u Hyundai lemuje spodek nárazníku, a tu zadní pro změnu velmi nízko, oproti Korejcům. Přesto je zajímavé, že zejména tito dva konkurenti zamířili tímtéž směrem. Toliko ale ke srovnávání, nyní již zakotvíme pouze u Sonaty, která vůči svému předchůdci sází spíše na siluetu čtyřdveřového kupé.

Korejci přiznávají, že největší inspirací jim byl loňský koncept Le Fil Rouge (mimochodem představený právě v Ženevě), načež má i nová Sonata krátké převisy, splývající linii střechy či nízko posazené víko zavazadelníku, jenž vyvažuje sportovně laděnou příď. Ta se na blatnících pyšní chromovými lištami, jenž kapotu motoru opticky protahují, přímo na ně navíc navazují LEDky pro denní svícení. Sonata tak chytá pomalu italský šmrnc.

Kromě razantního přepřáhnutí v rámci designu došlo také na změny v dimenzích, novinka je totiž vůči předchozí generaci o 30 milimetrů nižší a 25 mm širší. Zároveň se o 35 mm natáhl rozvor, celková délka pak navzdory krátkým převisům narostla dokonce o 45 mm. Očekávat lze tedy logicky více místa v kabině i v zavazadelníku, konkrétní data však značka zatím do placu nedala. Údajný posun v kvalitě však zmíněn již byl.

Korejci navíc dodávají, že hodlají Sonatu posunout na trhu o nějaké to patro výše. Proto došlo i na integraci řady prvků, jenž se u Hyundai objevují vůbec poprvé. Samotná kabina je tak inspirovaná neviditelnými stíhačkami Stealth, kdy došlo na eliminaci většiny fyzických ovladačů a jejich nahrazení dotykovým displejem. Digitální je pak i přístrojový štít, s novým automatem pak přichází tlačítka místo tradičního voliče.

Mimo to Hyundai potvrdilo, že Sonata bude mít k dispozici i digitální klíč v podobě aplikace. Tu si majitelé pouze stáhnout do telefonu a následně díky ní vůz nejen odemknou či zamknou, ale rovněž nastartují. Tím nám ovšem dostupné informace končí, na další bude třeba vyčkat do newyorského debutu. Dodat tak jen můžeme, že zahájení prodejů je naplánováno na druhé pololetí letošního roku.


Hyundai plně odhalilo svůj dramaticky nový design, Škodám odpovídá i zepředu - 1 - Hyundai Sonata 2019 prvni oficialni sada 01Hyundai plně odhalilo svůj dramaticky nový design, Škodám odpovídá i zepředu - 2 - Hyundai Sonata 2019 prvni oficialni sada 02Hyundai plně odhalilo svůj dramaticky nový design, Škodám odpovídá i zepředu - 3 - Hyundai Sonata 2019 prvni oficialni sada 03Hyundai plně odhalilo svůj dramaticky nový design, Škodám odpovídá i zepředu - 4 - Hyundai Sonata 2019 prvni oficialni sada 04Hyundai plně odhalilo svůj dramaticky nový design, Škodám odpovídá i zepředu - 5 - Hyundai Sonata 2019 prvni oficialni sada 05Hyundai plně odhalilo svůj dramaticky nový design, Škodám odpovídá i zepředu - 6 - Hyundai Sonata 2019 prvni oficialni sada 06Hyundai plně odhalilo svůj dramaticky nový design, Škodám odpovídá i zepředu - 7 - Hyundai Sonata 2019 prvni oficialni sada 07Hyundai plně odhalilo svůj dramaticky nový design, Škodám odpovídá i zepředu - 8 - Hyundai Sonata 2019 prvni oficialni sada 08Hyundai plně odhalilo svůj dramaticky nový design, Škodám odpovídá i zepředu - 9 - Hyundai Sonata 2019 prvni oficialni sada 09
Nové Hyundai Sonata se ukázalo na prvních oficiálních fotkách...

Hyundai plně odhalilo svůj dramaticky nový design, Škodám odpovídá i zepředu - 10 - Hyundai Sonata 2019 prvni oficialni sada 10Hyundai plně odhalilo svůj dramaticky nový design, Škodám odpovídá i zepředu - 11 - Hyundai Sonata 2019 prvni oficialni sada 11Hyundai plně odhalilo svůj dramaticky nový design, Škodám odpovídá i zepředu - 12 - Hyundai Sonata 2019 prvni oficialni sada 12Hyundai plně odhalilo svůj dramaticky nový design, Škodám odpovídá i zepředu - 13 - Hyundai Sonata 2019 prvni oficialni sada 13Hyundai plně odhalilo svůj dramaticky nový design, Škodám odpovídá i zepředu - 14 - Hyundai Sonata 2019 prvni oficialni sada 14Hyundai plně odhalilo svůj dramaticky nový design, Škodám odpovídá i zepředu - 15 - Hyundai Sonata 2019 prvni oficialni sada 15Hyundai plně odhalilo svůj dramaticky nový design, Škodám odpovídá i zepředu - 16 - Hyundai Sonata 2019 prvni oficialni sada 16Hyundai plně odhalilo svůj dramaticky nový design, Škodám odpovídá i zepředu - 17 - Hyundai Sonata 2019 prvni oficialni sada 17
...a díky shodným designovým prvkům vypadá jako sourozenec od Škody, koncept Vision iV

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše